میزگرد بررسی بودجه آموزش و پرورش در بودجه ۱۴۰۰

این روزها بحث بودجه سال 1400 داغ است و این بودجه در بخش‌های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد؛ یکی از دستگاه‌های بسیار مهم در کشور، وزارت آموزش و پرورش است که در اهمیت و توجه به آن سخن‌ها زیاد گفته شده است اما این دستگاه در بودجه 1400 چه جایگاهی دارد؟

در این خصوص میزگردی با همکاری کانون تربیت اسلامی با حضور جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، موسی بیات پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش و مجری‌گری محمدحسن حسنی کارشناس آموزش و پرورش برگزار شد.

حسنی: بودجه آموزش و پرورش از مهمترین مباحث آموزش و پرورش است و اساساً سند بودجه با پیش‌بینی منابع درآمدی و تشخیص نیازها و ضرورت‌های هر دستگاه، اولویت‌ها را تعیین می‌کند. بنابراین با بررسی بودجه می‌توانیم سیاست‌ها و رویکردهای دولت را در زمینه آموزش و پرورش مشخص کنیم؛ به نظر شما چقدر بودجه 1400 آموزش و پرورش منطبق بر برنامه ششم توسعه است؟

کوچکی‌نژاد: بیشترین تکیه قانون برنامه ششم روی ماده 63 است که چند بند دارد و بندهای اساسی این ماده هم به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، رتبه‌بندی فرهنگیان، تربیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش که فقط از طریق دانشگاه‌های شهید رجایی و فرهنگیان جذب شوند، توسعه آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای که 50 درصد دانش‌آموزان در پایان برنامه باید زیر پوشش آموزش‌های فنی وحرفه‌ای و هنرستان‌ها باشند، اشاره دارد. 

همچنین کمک به تشکل‌های دانش‌آموزی در آموزش و پرورش مثل بسیج دانش‌آموزی، اتحادیه دانش‌آموزان، سازمان دانش‌آموزی و تشکل‌هایی که باید در آموزش و پرورش بخش فرهنگی را پیگیری کنند و کمک به ارتقای سطح آموزش و پوشش تحصیلی دانش‌آموزان از دیگر موارد است؛ البته منع‌هایی هم دارد مثل جلوگیری از بسته‌های حمایتی که نباید در آموزش و پرورش انجام دهند.

* بودجه عجیب 1400 دولت

شاکله برنامه ششم در حوزه آموزش و پرورش ماده 63 است که من بخشی از اینها را مطرح کردم. اما بودجه 1400 مواردی دارد. اولاً نحوه ارائه بودجه به مجلس نسبت به 40 سال گذشته تفاوت کرد که همیشه رئیس دولت، بودجه را به مجلس ارائه می‌داد و سیاست‌های دولت در سال آینده را اعلام می‌کرد؛ خصوصاً اگر رئیس‌جمهور می‌آمد، تکیه روی آموزش و پرورش زیاد بود و همچنین در بحث رشد اقتصادی، ‌مهار تورم، منابع قابل دست‌یافته و نگاه اقتصاد آینده را توضیح می‌داد.

متأسفانه یک ضرب‌المثلی است که «پیک بودجه را آورد» یعنی هیچ کسی از  دولت نیامد که این سیاست‌ها را هم برای نمایندگان و هم برای مردم توضیح دهد که دولت در سال آینده چه کاری دارد انجام می‌‌دهد.

بودجه 1400 ویژگی‌های انتقال دو دولت است که از یک دولت به دولت بعدی است و در یک شرایط سخت تحریمی قرار داریم که نیاز بود که بودجه  جهت‌گیری در رابطه با مهار تحریم، بی‌اثر کردن تحریم که تاکید مقام معظم رهبری بود، داشته باشد و همچنین بحران کرونا را داریم که آن هم باعث آسیب جدی به حوزه‌های اقتصادی به ویژه در بخش خرد شده است که بیشترین آسیب را طبقات پایین دست اجتماع دیدند و نیاز بود دولت در این بخش‌ها شفاف به مردم بگوید که چه کارهایی می‌خواهد انجام دهد.

در یک جلسه‌ای که آقای نوبخت هم بود گفتم من 13 سال در مجلس هستم و اولین بار است که می‌بینم که بودجه اینجور ارائه می‌شود و هم این بودجه عجیبی است؛ بودجه‌ای که در دل خودش بالای  300 هزار میلیارد تومان کسری نشان می‌دهد و منابعش اصلا پایدار نیست.

گاهی اوقات بودجه یک پیشنهاد و یک نگاه است ولی این نگاه باید حداقل با واقعیت‌ها یک مقداری هماهنگ باشد که این وجود ندارد. از سوی دیگر منابع بودجه هم جهش دارد. یعنی  پارسال بیش از 570 هزار میلیارد تومان منابع بودجه عمومی کشور بود که امسال به 929 هزار میلیارد تومان رسید. از این 929 هزار میلیارد تومان حدود 800 هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است که دستگاه‌ها کسب می‌کنند و اگر کسب کنیم حدود 800 هزار میلیارد تومان می‌شود که این افزایش بودجه آیا در جهت حمایت از بخش‌های مختلف است یا خیر؟ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *