هشدار کانون تربیت اسلامی در آستانه انتخاب وزرا/ «وزیر غرب‌گرا» آموزش‌ و پرورش را نابود می‌کند

محمدمهدی میرزالو:

کانون تربیت اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد: شنیده می‌شود جریان غرب‌گرا در آموزش‌ و پرورش که سال‌ها با اقتدار حکمرانی کرده‌ است، تحرکاتی را آغاز کرده تا موقعیت خویش را تثبیت و برنامه‌های خود را در دولت آینده نیز پیگیری نماید.

هشدار کانون تربیت اسلامی در آستانه انتخاب وزرا/  «وزیر غرب‌گرا» آموزش‌ و پرورش را نابود می‌کند

به گزارش گروه تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، کانون تربیت اسلامی در بیانیه‌ای نوشت: رویکرد تحول‌خواهانه رئیس‌جمهور منتخب، عده‌ای را به این توهم واداشته‌ است که تحول را نه با هدف بازگشت به ارزش‌های انقلاب اسلامی  بلکه با نگاه غیرانقلابی خود تفسیر نمایند.

در این‌ میان شنیده می‌شود جریان غرب‌گرا در آموزش‌ و پرورش که سال‌ها با اقتدار حکمرانی کرده‌ است، تحرکاتی را آغاز کرده تا موقعیت خویش را تثبیت و برنامه‌های خود را در دولت آینده نیز پیگیری نماید.

کارگزاران تفکر غرب‌گرا سال‌هاست که زمام امور آموزش‌ و پرورش را در دست دارند و از جمله ویژگی‌های شخصی‌شان آن است که چهره‌هایی متدین و غالبا دانش‌آموخته مدارس مذهبی غیرانقلابی می‌باشند اما به دلیل نگاه متحجرانه به دین و نیز به دلیل آن که اکثراً تحصیلات عالیه خود را در غرب آموخته‌اند، سیاستشان از دیانت‌شان جداست و با پیچیدگی فراوان تلاش می‌کنند آموخته‌های سکولار خود را در قالب برنامه، حتی سند تحول، در عرصه تعلیم‌ و تربیت به اجرا در آورند. 

عمق اندیشه اصحاب این جریان، ایدئولوژی‌زدایی از نظام تعلیم‌ و تربیت کشور است و به‌همین دلیل در مسند دانشگاه فرهنگیان برای تضعیف برنامه تربیت‌ معلم طراز نظام اسلامی و کاهش دانشجو معلم تلاش کردند. از بیم آنکه مبادا جایگاه دیگر دانشکده‌های تربیتی تضعیف شود. درعین‌حال به موازات آن جای پایی هم برای ترویج اندیشه غربی در دانشگاه فرهنگیان باقی گذاشتند و کرسی یونسکو را ایجاد کردند.

در شورای‌ عالی آموزش‌ و پرورش نیز تا توانستند زیرنظام‌های سند تحول را بر خلاف اهداف سند تحول تنظیم و تصویب کردند تا آنجاکه در اهداف دوره‌های تحصیلی مصوب سال هزار و سیصد و نود و هفت، واژه‌های ذیل را که در سال هزار و سیصد و هفتاد و نه تصویب‌ شده بود حذف کردند: «ولایت‌فقیه، تولی و تبری، معنای جهاد و شهادت امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، حکومت دینی، روحیه سلحشوری و دفاع از کیان کشور اسلامی، انس با زبان فارسی، آشنایی با زبان عربی، احکام اقتصادی اسلام، حمایت از تولید داخلی، واژه دین به‌جای اسلام، حذف سیره امام‌خمینی(ره)، رساله عملیه و تقلید و جایگزینی واژه پیشوایان دینی به‌جای ائمه معصومین علیهم‌السلام.

در موقعیت حساس فعلی با توجه به‌شدت مشکلات معیشتی و اقتصادی که دولت کنونی برای مردم پیش آورده‌است بیم آن می‌رود که خطر مشکلات انحراف از آرمان‌های انقلاب اسلامی در آموزش‌ و پرورش مورد غفلت قرار گیرد اما از آنجا که رئیس‌جمهور منتخب به‌درستی بیان کرده‌اند کسانی که عامل پیدایش وضعیت موجود هستند نمی‌توانند منشأ تغییر شرایط و مشکلات باشند، در آموزش‌ و پرورش نیز این حقیقت مصداق دارد و امیدواریم انتظاری که در جامعه فرهنگیان، خانواده‌ها و حتی دانش‌آموزان پدید آمده و نوید تحولی نشاط‌آفرین در مدارس کشور را می‌دهد، تحقق یابد و زمام امور به وزیری انقلابی، تحول‌خواه و جوان‌گرا و از جامعه معلمان سپرده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *