خانه > آموزش و فناوری > مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور به دستگاه‌های بومی مجهز می‌شود

مراکز تحقیقاتی و پژوهشی کشور به دستگاه‌های بومی مجهز می‌شود

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اقدامات موثری انجام داده است تا شاهد پیشرفت این حوزه نوپا و تاثیرگذار در کشور باشیم.

در این راستا به تازگی پژوهشکده علوم اعصاب بازتوانی عصبی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران به دستگاه تحریک الکتریکی فراجمجمه ای تجهیز شد. البته سال گذشته نیز 6 مرکز دانشگاهی و درمانی با حمایت ستاد به سیستم ها و تجهیزات پیشرفته درحوزه های شناختی مجهز شدند، تجهیزاتی که این مراکز با آن مجهز می شوند ساخت محققان داخلی است که با تلاش و همت خود نسبت به ساخت آنها اقدام کردند.

ستاد توسعه علوم شناختی از یک سو سیاست تشویق و ترغیب محققان و متخصصان برای دستیابی به خودکفایی و بومی سازی تجهیزات درحوزه علوم شناختی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می دهد و از طرف دیگر برای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی درمراکز علمی و دانشگاهی فعالیت دارد.

روش تحریک الکتریکی فراجمجمه ای دارای کاربردهای بالینی و توانبخشی بوده و با توجه به نتایج حاصل از تاثیر مثبت این روش درمانی، امروزه تحقیقات گسترده ای در شناخت نحوه اثر این شیوه ، افزایش کارایی و اثرگذاری و همچنین امکان بکارگیری آن برای درمان دیگر بیماری ها و اختلال های عصبی-شناختی درحال اجرا است.

 طرح ساخت دستگاه تحریک الکتریکی متمرکز فراجمجمه ای با حمایت ستاد علوم شناختی، در دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیرآغاز شد و یکی از روش های مورد مطالعه برای درمان اختلالات شناختی و انواع بیماری ها است.

عباس نوروزیان معاون تحقیقاتی پژوهشکده علوم اعصاب بازتوانی عصبی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران گفت: این مرکز یک دهه پیش فعالیت درمانی و تحقیقاتی خود را آغاز کرد و درحال حاضر با برخورداری از مراکز تحقیقات الکتروفیزولوژی، مغز و اعصاب، ضایعات مغزی و نخاعی، ام اس و پزشکی ورزشی سالانه به 50 هزار مراجعه کننده خدمات ارائه می دهد.

ستاد می کوشد با فراهم آوردن زمینه های حمایتی، فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی گسترده تری را برای دانشجویان، اساتید و متخصصان در حوزه های علوم شناختی مهیا کند و گامی عملی در امر تربیت کارشناسان در حوزه های علوم شناختی برداشته شود.

انتهای پیام/

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *