عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اینکه چرا بیشتر وزرای آموزش‌وپرورش توانمندی کافی برای دفاع از جایگاه آموزش‌وپرورش و وضعیت معلمان در هیئت دولت را ندارند، توضیحاتی داد.

چرا وزرای آموزش‌وپرورش ضعیف عمل می‌کنند؟

آموزش و پرورش خبرگزاری رسانه معلم، به نقل از تسنیم اینبار داستان استیضاح محمد بطحایی در پُست وزارت آموزش‌وپرورش مطرح است، او قرار است امروز با نمایندگان استیضاح كننده در كمیسیون آموزش مجلس دیدار كند و درباره محورهای استیضاح و سوالات مطرح شده به آنها پاسخ دهد.البته او نخستین وزیری نیست كه با تهدید استیضاح مواجه می‌شود، بیشتر وزرای آموزش‌وپرورش پس از مدتی تكیه بر  پست وزارت، صندلی‌های لرزان آن را حس خواهند كرد.

محور‌های استیضاح بطحایی شامل این موارد است: 1 ــ عدم اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش. 2 ــ عدم اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان. 3 ــ عدم دقت در كتب درسی. 4 ــ عدم پرداخت مطالبات فرهنگیان و بی‌توجهی به مشكلات رفاهی آنان. 5 ــ توجه به معلمین حق‌التدریس و كارشكنی در مسیر قانونی كردن به‌كارگیری آنها. 6 ــ عدم وجود ضابطه در انتخاب مدیران و عدول از قانون. 7 ــ كاهش اعتبارات آموزش و پرورش به‌ دلیل عدم پیگیری و سوء مدیریت در تأثیرگذاری در دولت. 8 ــ كاهش شدید اعتبارات سازمان نوسازی مدارس.9 ــ تضعیف دانشگاه فرهنگیان. 10 ــ عدم توجه و عدم توان برنامه ارائه‌شده به مجلس. 11 ــ جعل تاریخ در كتاب‌های درسی. 12 ــ ورود زودهنگام و خلاف قانون دانشگاه فرهنگیان به تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم و سوء استفاده از جایگاه. 13 ــ عدم پذیرش مسئولیت و عذرخواهی بابت اتفاق شوم منطقه غرب تهران. 14 ــ عدم پایبندی به برنامه ارائه‌شده در زمان اخذ رأی.15 ــ فساد اخلاقی در مدارس به‌علت سوء مدیریت.16 ــ بی‌توجهی به زبان‌های مادری و ایجاد زمینه اختلاف در كشور به‌جای وفاق ملی و تأكید بر زبان روسی.

بیشتر بخوانید

جبار كوچكی نژاد عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره محورهای استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش و دیدگاه كمیسیون آموزش مجلس نسبت به این موارد اظهار كرد: تعدادی از نماینده‌ها نامه استیضاح را امضاء كرده‌اند و قرار است در جلسه این كمیسیون سوالاتی را از وزیر آموزش وپرورش داشته باشند البته ما معتقدیم در آستانه بازگشایی مدارس، مطرح كردن بحث استیضاح صحیح نیست.

* جولان گروه‌های سیاسی در آموزش‌وپرورش

وی افزود: در مقایسه با سایر وزرای آموزش‌وپرورش، بطحایی عملكرد مشابهی دارد و ضعیف‌تر از آنها نیست اما برخی دخالت‌های عوامل بیرونی و سیاسی باعث می‌شود تا او نتواند به خوبی اقدام كند. هم اكنون در بحث انتصابات، جولان احزاب سیاسی مختلف در آموزش‌وپرورش، وضعیت معیشتی فرهنگیان و میزان افزایش حقوق آنها در سال 97 نگرانی‌هایی وجود دارد.

عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: وزارت آموزش‌وپرورش مشكلات متعددی دارد و همواره از وضعیت نامناسب  اقتصادی و كسری بودجه رنج می‌برد اما باید توجه داشت در بحث بودجه آموزش‌وپرورش و معیشت و رفاه معلمان فقط وزیر تصمیم‌گیرنده نیست و دولت باید پاسخگو باشد البته وزیر آموزش‌وپرورش هم باید پیگیر باشد و حقوق فرهنگیان را در هیئت دولت مطالبه كند كه در این بخش ضعیف‌هایی مشاهده می‌شود.

* جهش تورمی وضعیت معیشتی معلمان را نگران كننده‌تر كرد

وی ادامه داد: هم‌اكنون فرهنگیان معتقدند كه حقوق و مزایای آنها منصفانه نیست و از سوی دیگر بندهایی از فیش حقوقی آنها حذف می‌شود كه با توجه به جهش تورمی فرهنگیان تصور می‌كنند به لحاظ معیشتی در وضعیت نامناسبت‌تری در مقایسه با سال‌های قبل قرار دارند و این انتظار وجود داشت كه وزیر آموزش‌وپرورش برای دفاع از حقوق آنها و بازگرداندن بندهای حذف شده چانه زنی و پیگیری می‌كرد.

كوچكی‌نژاد در پاسخ به این پرسش كه چرا بیشتر وزرای آموزش‌وپرورش توانمندی كافی برای دفاع از جایگاه آموزش‌وپرورش و وضعیت معلمان در هیئت دولت را ندارند؟ افزود: دولت وزرا را تنها می‌گذارد و تصور می‌كند باید آنها خودشان تمام موارد و مسئولیت‌ها را در دست بگیرند در حالیكه امور آموزش‌وپرورش حاكمیتی است و باید همه كمك كنند تا مشكلات وزارتخانه حل شود./د

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *