خانه > آموزش و پرورش > صرفه‌جویی 45 هزار میلیارد تومانی مدارس غیردولتی

صرفه‌جویی 45 هزار میلیارد تومانی مدارس غیردولتی رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت:

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، مجتبی‌زینی‌وند رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر درباره شرایط مدارس غیردولتی و سختی‌هایی که از حیث تأمین منابع دارند، اظهار کرد: از حیث صرفه‌جویی در فضا و تجهیزات بر اساس آمار سال قبل مدارس غیردولتی بیش از 45 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی مالی برای آموزش و پرورش و دولت داشته‌اند.

وی با بیان اینکه 16 هزار مدرسه غیردولتی داریم، ادامه داد: این آمار را از حیث فضا، نیروی انسانی و سرانه در نظر بگیرید؛ دولت برای هر دانش‌آموز حدود 4 میلیون تومان به‌طور میانگین هزینه می‌کند که به غیر از کمک‌های دولت به آموزش و پرورش در طول چند سال اخیر بابت تخصیص‌های 110 درصدی هر ساله، اعتبارات تجهیز مدارس، معوقات و رتبه‌بندی است.

زینی‌وند درباره اشتغال‌زایی مدارس غیردولتی اضافه کرد: بیش از 200 هزار نیروی شاغل داریم که هزینه دولت برای اشتغال هر نیروی خدمات و صنعت و… مشخص است.

وی با تأکید بر اینکه راهی به جز اجرای مواد حمایتی و انگیزشی چون مواد 10، 12، 25 و 27 قانون تأسیس مدارس غیردولتی نداریم، افزود: مثلا ماده 10، بانک‌ها را برای تسهیلات قرض الحسنه موظف کرده است؛ حق مدارس غیردولتی باید ادا شود چرا که مدارس غیردولتی به جد به لحاظ فضای آموزشی با مشکل روبه‌رو هستند.

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بیش از 85 درصد مدارس غیردولتی استیجاری هستند، گفت: اجاره بها به شدت افزایش یافته است در حالی که نمی‌توانیم بیش از نرخ تورم افزایش شهریه داشته باشیم؛ به عبارت دیگر شهریه مصوب با آنچه در واقعیت است، تناسب ندارد.

وی ادامه داد: درباره اینکه سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اشاره کرد که «اگر آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی کمک کند، درست نیست»، باید بگویم که دولت باید مواد حمایتی قانون را احیا کند؛ ما برای اولین بار صندوق حمایت از موسسان را ایجاد کردیم.

انتهای پیام/

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *