بازدید رایگان ۲۰ هزار دانش‌آموز محروم از پارک‌های علم

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم نشست خبری نائب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل باغ کتاب تهران پیش از ظهر امروز سه شنبه چهارم تیرماه در باغ کتاب برگزار شد. مهدی رمضانی، نایب رئیس هیئت مدیره باغ کتاب، در نخستین بخش این نشست در سخنانی گفت: آنچه برای باغ کتاب در طرح اولیه تعریف شده بود، صرفاً یک فضای فروشگاهی و خدمات حول محور کتاب بود، اما آنچه اکنون با آن مواجه هستیم، با طرح اولیه متفاوت است.

وی افزود: در جلسه اخیر هیئت امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران واگذاری باغ کتاب به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه نشر شهر تصویب شد تا پیش از آن واگذاری بر اساس ابلاغ شهردار تهران بود و پس از این تصویب هم با ابلاغ شهردار تهران، رئیس شورای شهر تهران  و اعضای هیئت امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران انجام می‌شود.

رمضانی ادامه داد: در باغ کتاب مدیریت متمرکز وجود دارد و همه ارکان، اجزا و بهره‌برداران تحت این  مدیریت متمرکز فعالیت می‌کنند، البته به جز پردیس سینمایی،‌ که امیدواریم این مسیر نیز اصلاح شود‌، اینکه در مجموعه‌ای بخشی از موضوع خارج از سیستم مدیریتی باشد، قطعاً مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.

موضوع دیگری که رمضانی به آن اشاره کرد،‌ برخی شبهات درباره استفاده بالاشهری‌ها از باغ کتاب بود،‌ بنا به گفته رمضانی به باور برخی باغ کتاب در شمال شهر واقع شده است و ممکن است، تنها برای افراد با سطح درآمد متوسط رو به بالا مناسب باشد، اما ما وظیفه خود می‌دانیم که شرایط، امکانات و تسهیلاتی قائل شویم که همه افراد جامعه بتوانند از این ظرفیت عظیم استفاده کنند، باغ کتاب تهران یکی از پایگاه‌های اصلی عزیزان انقلابی است،‌ باغ کتاب در خدمت انقلاب خواهد بود، اما رویکرد سیاسی نسبت به هیچ جناحی ندارد و در باغ کتاب به روی همه باز است.

رئیس هیئت مدیره باغ کتاب افزود: ما در باغ کتاب به دنبال رقابت با هیچ  صنف خاصی نیستیم و در بخشی از حوزه‌ها تنها نهاد فعال هستیم، مانند پارک علم. اما لازم می‌دانم، نکاتی را درباره کتابفروشی مطرح کنم، اول اینکه بر اساس پایشی که انجام شده است، 50 درصد افرادی که به کتابفروشی باغ کتاب مراجعه داشته‌اند، افرادی بودند که پیش از آن به کتاب فروشی‌های سطح شهر مراجعه نمی‌کردند، بنابراین ما رقیب چندانی برای کتابفروشی‌های در سطح شهر نیستیم، ما تلاش کردیم بدون شائبه و بر اساس قواعد، ضوابط و دستگاه‌های ناظر واگذاری‌ها را انجام دهیم و تاکنون نیز مشکلی وجود نداشته است، البته برخی از دوستان نشر انتقاداتی دارند، ولی همین دوستان به دلیل ابهامی که درباره موفقیت فعالیت باغ کتاب وجود داشت، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری ابتدایی نداشتند و بعدها که دیدند، باغ کتاب تبدیل به پاخور فرهنگی شد، انتقادات را مطرح کردند.

جلالی مدیرعامل باغ کتاب نیز در سخنانی گفت: هیئت مدیره فعلی باغ کتاب دی ماه 97 منصوب شده است و من نیز شش ماه است که در سمت مدیرعاملی مستقر شده‌ام، اما جناب آقای رمضانی در دوره پیشین نیز حضور داشتند. من درباره سه موضوع مهم صحبت خواهم کرد: اول؛ توسعه کالبدی باغ کتاب در یک سال گذشته، دوم؛ برنامه‌هایی که برای توسعه شاخص عدالت در نظر داریم، سوم؛ بحث عملکرد محتوایی.

وی با اشاره به توسعه کالبدی باغ کتاب در یک سال گذشته گفت: آنچه در باغ کتاب شاهد هستیم،‌ نتیجه زحمات همه دوستان در دو سال گذشته است، من شش ماه است که اینجا مدیرعامل هستم و پیش از آن در سمت معاون مدیرعامل پیشین فعالیت می‌کردم،‌ از روز نخست ساخت باغ کتاب در سه بلوک اصلی سه مرکز علم احداث شده است و باغ کتاب تهران در زمان افتتاح جای خالی مراکز علمی در کشور را پر کرد، ما باغ علم کودک و نوجوان را برای 6 تا 12 ساله‌ها و 12 تا 18 ساله‌ها افتتاح کردیم، از اواخر آذرماه کار ساخت مراکز جدیدی از پارک علم را آغاز کردیم و در بلوک A سرزمین فکر بازی‌ها را افتتاح خواهیم کرد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی کار می‌کند.

جلالیان تصریح کرد: ساخت پردیس تئاتر مراحل آخر خود را طی می‌کند و تا دو ماه دیگر می‌توانیم شاهد افتتاح آن باشیم،  پیش از این انتقاداتی وجود داشت که در باغ کتاب برای کلیه سلیقه‌ها محیطی مناسب پدید آمده است،‌ اما برای تئاتر امکانی ندیده‌اید که با افتتاح دو سالن 100 و 250 نفره،‌ سالن تمرین، پلاتو، استودیو ضبط صدا و موسیقی ما این امکان را برای هنرمندان تئاتر و موسیقی نیز پدید آورده‌ایم.

وی به استراحت‌گاه‌ها اشاره کرد و افزود: فلسفه راه‌اندازی‌ لمکده‌ها این بود که خانواده‌هایی که با فرزندان خود به باغ کتاب می‌آیند، بتواند در فراق استراحت کرده و منتظر فرزندان خود باشند، اما این فضا اغلب مورد استفاده دانشجویان و پژوهشگران قرار می‌گرفت، اما در همان قسمت در طبقات بالا 300 صندلی برای این دوستان در نظر گرفتیم تا بتوانند فضای مناسبی برای پژوهش داشته باشند. در مجموع توسعه کالبدی  باغ کتاب از پانزدهم تیرماه اجرایی خواهد شد.

جلالیان گفت: ما تا پایان شهریورماه فضای مجزایی برای ارائه فیلم، موسیقی و هدایای مرتبط با کتاب و فرهنگ در کتابفروشی‌ها ایجاد خواهیم کرد، همچنین در بخش بزرگسال خدمات پست را فعال می‌کنیم، از جمله برنامه‌هایی که به بخش بزرگسال اضافه می‌شود، فروش لوازم التحریر است که تا یک ماه دیگر اجرایی خواهد شد، بالا بودن مواد غذایی عرضه شده در باغ کتاب و کمبود عرضه برخی اقلام از دیگر انتقادات بود که ما رفع کردیم.

وی با اشاره به اینکه برخی عنوان می‌کنند، که باغ کتاب در بخش فروش کتاب رقیب بخش خصوصی شده است،‌ گفت: به واقع چنین نیست،‌  ما بیش از رند فروش کتاب در اینجا کتاب می‌فروشیم،‌ هر کتاب‌فروشی به هر حال یک میزان مشخصی قفسه دارد و طبیعتاً‌ امکان فروش مقدار معینی از کتاب‌ها را دارد،‌ اما ما در باغ کتاب اغلب کتاب‌ها را عرضه می‌کنیم و شاخص عدالت برای ناشران بیشتر رعایت می‌شود.

جلالی به فصل دانش آموزی باغ کتاب اشاره کرد و گفت: ما مراجعه مستمر و اردوهای دانش‌آموزی را در طول سال داریم، اما در تابستان برای دو بخش،‌ یکی مناطق جنوبی تهران و دیگری دانش‌آموزان مناطق حاشیه کشور شرایط ویژه قائل شده‌ایم، ما به ادارات آموزش و پرورش مناطق جنوبی تهران نامه نوشته‌ایم تا هزینه حمل و نقل و حضور دانش‌آموزان در باغ  کتاب را متقبل شوند و  ما نیز رایگان پذیرای آن‌ها باشیم، در بازدید از مراکز علمی بلیت 30 هزار تومانی برای هر بازدیدکننده باید خریداری شود، ما برای مدارس در طول سال آن را نیم بها و 15 هزار تومان کردیم، اما برای این دانش‌آموزان مناطق محروم، تا سقف 10 هزار نفر به صورت رایگان امکان بازدید خواهیم داشت،‌ همچنین بنیاد علوی که اقدامات بسیاری را در شهرهای مختلف کشور انجام داده است، قرار است 10 هزار دانش آموز ضعیف از منطقه حاشیه کشور را به این جا بیاورند تا آنها نیز بازدید داشته باشد.

وی با اشاره به برگزاری اولین مدرسه تابستانی باغ کتاب از 15 تیز تا اول شهریور گفت: این مدرسه تابستانی پنج روز هفته کار خود را ادامه خواهد داد و برنامه‌های متعدد آموزشی خواهد داشت. ما برنامه‌های فرهنگی و هنری دیگری نیز خواهیم داشت که می‌توان به عصرانه‌های  پنجشنبه که شامل نمایشنامه‌خوانی، قصه‌خوانی، موسیقی، گفت‌وگو و.. است‌، برنامه چهارشنبه های تهران که محتوایی مناسب با موضوعات تهران دارد،‌ کانون فیلم و گپ که از این هفته اجرایی خواهد شد و ما در هر فصل فیلم‌هایی متناسب با ژانر انتخاب شده را به صورت هفتگی نمایش می‌دهیم و نقد می‌کنیم.

در بخش دوم این نشست،‌ رمضانی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه پردیس سینمایی باغ کتاب توسط مدیریتی غیر از باغ کتاب اداره می‌شود، گفت:‌ تجهیز و تکمیل سینما توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی انجام نشد و تحویل سازمان فرهنگی، هنری شهردار تهران نیز نشد و طبق الزامات شهرداری مورد بهره‌برداری و واگذاری قرار گرفت‌، نهایتاً باید این پردیس به فضای باغ کتاب بازگردد، اما اکنون چنین نیست این پردیس برای سه سال در اختیار یک مجموعه خصوصی قرار گرفته است.

وی درباره واگذاری بخش فروش کتاب کودک به بخشی از ناشران یادآور شد: ما جلسه‌ای برگزار کردیم که بزرگان نشر، اعضای اتحادیه ناشران فعلی و سابق حضور داشتند‌، آن‌ها در این جلسه به ما می‌گفتند که باغ کتاب موفق نمی‌شود، شما اشتباه می‌کنید،‌ ما چندین نوبت آگهی مزایده منتشر کردیم که تاریخ آگهی و روزنامه‌ موجود است‌،  اما کسی شرکت نکرد‌، چندین بار آگهی فرستادیم، حتی برای بخش بزرگسال، یک مزایده کوچک برگزار کردیم ولی کسی شرکت نکرد‌، شرکتی که نماینده انجمن کودک و نوجوان بود،‌ آمد و در مزایده شرکت کرد و با اینکه ما یک قرارداد سه ساله از قبل بسته بودیم،‌ بعد از موفقت باغ کتاب حاضر شد که سالانه 20 درصد به مباغ قرارداد اضافه کند،‌ سال نخست 15 درصد و سال بعد 25 درصد.

جلالی تصریح کرد: دوستان که دیدند استقبال زیاد است،‌ آمدند اعتراض کردند‌، ما اکنون بخش بزرگسال را خودمان اداره می‌کنیم،‌ چرا که در شرایط واگذاری نیست،‌ اما برای سال بعد حتماً به مزایده گذاشته خواهد شد، ما به اتحادیه جدید نیز به صورت واسطه،‌ پیام داده‌ایم و نامه‌ای نیز ارسال خواهیم کرد که کنسرسیومی از ناشران حوزه عمومی به وجود بیاورند تا در مزایده شرکت کرده و بخش کتاب بزرگسال را در اختیار قرار گیرند.

انتهای پیام/

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *