سئوالات بدون پاسخ مردم در فاز دوم هدفمندی یارانه ها

 
سئوالات بدون پاسخ مردم در فاز دوم هدفمندی یارانه ها
 

 به گزارش مشرق، در حالی قرار است ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی از چهارشنبه هفته جاری آغاز شود كه مردم سئوالات و نگرانی‌های بسیاری درباره اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و نحوه پرداخت یارانه  نقدی دارند و به دلیل عدم تعیین "سخنگو" برای فاز دوم اجرای هدفمندسازی یارانه ها، این سئوالات و نگرانی‌ها بدون پاسخ مانده است.

سازمان هدفمندی یارانه ها طی اطلاعیه ای اعلام كرده است كه ثبت‌نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی از 20 تا آخر فروردین 93 و بر اساس عدد سمت راست شماره ملی افراد انجام می‌شود. اطلاعیه مذكور در حالی اعلام شده است كه مشخص نیست دولت چه سقف درآمدی برای افراد و مشمولان فاز دوم در نظر گرفته است.

گرچه مقرر شده است كه یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوارهای متقاضی كه به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت شود، اما نحوه شناسایی افراد مشخص نیست و همین امر ابهامات و نگرانی هایی را برای افراد بوجود آورده است. از سوی دیگر رئیس دولت تاكید كرده است كه در زندگی مردم تجسس نخواهد شد.

در اصل نگرانی ها زمانی تشدید می شود كه دولت خانوارهای یارانه بگیر را مشخص كند؛ سازو كار دولت برای اجرای این برنامه چنین است كه رقمی را مشخص خواهد كرد كه مجموع درآمد سالانه یارانه بگیران باید كمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد كه این رقم مشخص نشده است.

با این وجود، هنوز دولت یازدهم اعلام نكرده است كه آیا شهروندانی كه تاكنون یارانه نقدی دریافت نمی‌كردند، می توانند در دوره جدید برای دریافت یارانه ثبت نام كنند یا خیر؟

در همین حال، متقاضیان دریافت یارانه نقدی در فاز دوم در زمانی كه دولت مشخص می كند به مراكز ثبت نامی كه در این خصوص تعیین می شود، مراجعه خواهند كرد، نكته جالب اینكه اگر پس از بررسی ها و تحقیقی كه در این زمینه انجام خواهد شد، مشخص شود كه افراد با درآمد بیشتر از مبلغ تعیین شده توسط دولت اقدام به ثبت نام برای دریافت یارانه نقدی كرده اند، تا 3 برابر یارانه دریافتی جریمه به آنها تعلق خواهد گرفت.

پیش از این نمایندگان مجلس مصوبه ای را از سر گذراندند كه بر اساس آن مبلغ 42 هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت نقدی و غیرنقدی یارانه ها منظور خواهد شد.

ثبت‌نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی كه عدد سمت راست شماره كارت ملی آنها «صفر» است از صبح روز 20 فروردین ماه جاری، به‌طور همزمان در سراسر كشور و از طریق شبكه اینترنتی به‌نشانی www.refahi.ir و یا از طریق مراكز كمیته امداد، بهزیستی، دفاتر پستی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها انجام می‌شود.

همچنین سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی كه عدد سمت راست شماره كارت ملی آنها «یك» است نیز باید در روز دوم ثبت‌نام یعنی 21 فروردین ماه جاری اقدام به نام‌نویسی در سایت رفاهی كنند.

سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی به‌ترتیب در روزهای بعد با عدد سمت راست شماره كارت ملی «دو» در روز 22 فروردین، عدد «سه» در روز 23 فروردین، عدد «چهار» در روز 24 فروردین، عدد «پنج» در روز 25 فروردین، عدد «شش» در روز 26 فروردین، عدد «هفت» در روز 27 فروردین، عدد «هشت» در روز 28 فروردین و در نهایت عدد «9» در روز 29 فروردین ماه جاری انجام خواهد شد.

همچنین روزهای 30 و 31 فروردین ماه جاری به ثبت‌نام از سرپرستان خانوارهای متقاضی یارانه نقدی تعلق دارد كه طی 10 روز قبل به هر دلیل موفق به ثبت‌نام نشده‌اند.

ثبت‌نام از هر نقطه كشور با ورود به سایت www.refahi.ir امكان‌پذیر خواهد بود و افرادی كه در روستاها و مناطقی زندگی می‌كنند كه دسترسی به اینترنت ندارند نیز می‌توانند به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و همچنین شوراهای اسلامی محلی و فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و استانداری‌ها و مراكز كمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی مراجعه كنند.

این در حالی است كه دولت برای فراخوان انصراف داوطلبانه یارانه‌بگیران كارگروه ویژه به ریاست مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور نیز تشكیل داده است. مشاور اقتصادی رئیس جمهور(رئیس)، وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، معاون امور مجلس رئیس جمهور، رئیس كل بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، رئیس كارگروه اطلاع رسانی، ارتباطات و تبلیغات؛ اعضای این كارگروه را تشكیل می‌دهند.

 

 

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *