آیا روس ها در شطرنج بازی اوکراین برنده خواهند شد؟

 

 زیبگنیو برژینسكی متولد لهستان و مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری جیمی كارتر باور دارد كه روسیه در پی احیای اتحاد جماهیر شوروی است و بهای این كار را اوكراین می پردازد.

زهره نوروزپور

زیبگنیو برژینسكی متولد لهستان و مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری جیمی كارتر باور دارد كه روسیه در پی احیای اتحاد جماهیر شوروی است و بهای این كار را اوكراین می پردازد.
كریمه، شبه جزیره روس زبان در جنوب اوكراین از ۲۸ فوریه گذشته توسط سربازان مسلحی كه یونیفورم هایی همانند نیروهای روسی به تن دارند كنترل می شود، اگر چه مسكو دخالت نظامی مستقیم در این منطقه را انكار می كند.

باراك اوباما روز پنج شنبه اعلام كرد كه همه پرسی ۱۶ مارس در مورد الحاق كریمه به روسیه، آنچنان كه پارلمان جمهوری خودمختار كریمه اعلام كرده، نقض قوانین بین المللی است. او همچنین محدودیت هایی را در صدور ویزا برای تعدادی از مقاماتی كه در نقض حق حاكمیت اوكراین نقش دارند را به مورد اجرا گذاشته است. رئیس جمهوری آمریكا همچنین حكمی را برای مسدود كردن دارایی های مقامات روس و مقامات پیشین اوكراین صادر كرده است.

بعداز نشست فوق العاده در مورد بحران اوكراین، اتحادیه اروپا هم اعلام كرد نخستین بخش از تحریم های سیاسی علیه روسیه را اجرا می كند. رهبران اروپایی تصمیم گرفته اند مذاكرات با مسكو را درباره ویزا متوقف كنند و روسیه را تهدید كرده اند كه در صورت وخیم تر شدن اوضاع در اوكراین، تحریم های اقتصادی را علیه این كشور به مورد اجرا بگذارند.
بحران اوكراین سبب تیره تر شدن روابط روسیه با غرب شده است. سقوط ارزش پول و ركود اقتصاد روسیه از جمله عواقب زودهنگام این بحران برای روس ها بوده است. یورونیوز به نقل از رئیس بانك مركزی اروپا می گوید: «ماریو دراگی رئیس بانك مركزی اروپا نسبت به خطرات بحران اوكراین هشدار داده است. به غیر از كشمكش بین قدرتهای بزرگ احتمال ایجاد درگیری بر سر گاز نیز وجود دارد كه برخی آنرا "جنگ گاز" نامیده اند. قربانیان این جنگ مصرف كنندگان انرژی و اقتصاد اروپا خواهند بود.»

برژینسكی نیز در مصاحبه تلویزیونی با این شبكه گفت: پوتین جملاتی مانند این را گفته است كه «فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین فاجعه قرن بیستم است.» فكر كنید كه این به چه معناست. در جنگ جهانی اول میلیون ها نفر كشته شدند. در جنگ جهانی دوم میلیون ها، میلیون ها و میلیون ها نفر كشته شدند. در جنگ سرد احتمال فاجعه هسته ای برای تمام بشریت وجود داشت. نه، همه اینها آنقدراهمیت ندارند كه از بین رفتن دولتی كه در آن پوتین پلیس مخفی آن در سازمان كا گ ب بوده است. او می خواهد اتحاد جماهیر شوروی را احیا كند و اوكراین بهای این كار است. اگر او بتواند اوكراین را بدست آورد، می تواند گامی در این مسیر بردارد.

با این همه به نظر می رسد مسكو مانند برژینسكی فكر نمی كند یا دست كم تلاش می كند نشان دهد كه موضوع اینگونه نیست. سخنگوی كرملین صبح شنبه گفت :« معتقدم جنگ سرد جدیدی آغاز نشده است و امیدوارم آغاز نشود» برژینسكی راه حل دیگیری نیز پیشنهاد كرده و در رابطه با گزینه های آمریكا درباره روسیه گفته است : « می توان قرادادهای اقتصادی جاری را تعلیق كرد. پول های متعلق به روس ها در خارج را بلوكه كرد. می توان بسیاری از ابزارهای این چنینی را به كار گرفت و به روس ها پیام داد كه ایجاد چنین چالش هایی در وسط اروپا هزینه های واقعی برای آنها دارد.»

برژینسكی در جواب خبرنگار یورونیوز مبنی بر اینكه روس های شطرنج بازان ماهری هستند گفت: « بعضی از آنها، بعضی از آنها هام بسیار بد هستند.»

ناتو همكاری با روسیه را مورد بازبینی قرار می‌دهد
از سوی دیگر اظهارات تندو تیزی میان مقامات روسیه و مقامات ناتو بر سر بحران اوكراین رد و بدل شده است. راسموسن دبیر كل ناتو در نشست اظطراری اعضای این اتحادیه خواستار وضع قوانینی بر ضد روسیه شد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است ناتو به منظور افزایش فشار بر مسكو درخصوص مواضعی كه در قبال اوكراین اتخاذ كرده، در همكاری خود با روسیه بازبینی كاملی انجام خواهد داد و برنامه‌ریزی برای تشكیل یك هیات مشترك در ارتباط با از بین بردن سلاح‌های شیمیایی سوریه را به حال تعلیق در می‌آورد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیركل ناتو گفته است مقامات این ائتلاف دیگر با همتایان روسی خود نشست‌های سطح پایین‌تر نخواهند داشت و در عین حال این ائتلاف تعامل خود با رهبران نظامی و غیرنظامی اوكراین را افزایش می‌دهد.
این اظهارات البته از سوی طرف روسی بی پاسخ نماند. لاوروف وزیر خارجه روسیه در واكنشی تند به این اظهارات ناتو اعلام كرد:« ناتو رویكرد «جانبدارانه و مغرضانه» را در بحران اوكراین دنبال می كند.» وی در همین حال در یك تماس تلفنی به جان كری وزیر امور خارجه آمریكا هشدار داد و تهدید به مقابل به مثل كرد. لاوروف درباره این تماس در بیانیه ای خاطرنشان كرد : طرفین بر ادامه رایزنی درباره بحران اوكراین هشدار دادند.

بحران اوكراین به تدریج به مراحل حساسی وارد می شود و هریك از طرفین بازی البته سعی می كنند با مهارت و با احتیاط لازم مهره های خود را در صفحه شطرنج اوكراین به حركت در آورند. ممكن است این بازی به زودی تمام نشود اما باید دید آیا آنگونه كه برژینسكی گفته این بار شطرنج بازان روسی از كدام نوع هستند؟

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *