جمعیت جوانان ایرانی در حال کم شدن

 

به گزارش تهران پرس، آخرین پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص وضعیت جمعیت جوان جهان، حاكی از آن است كه سهم جمعیت جوان ایران از ?? درصد كل جمعیت در سال ????، به ?? درصد در سال ???? كاهش خواهد یافت.
 
پیش از این نیز یورومانیتور طی تحلیلی از رشد ??? درصدی جمعیت بالای ?? سال ایران در سال ???? خبر داده بود.
 
«دفتر مرجع جمعیت» اخیر طی گزارشی، تحلیل و برآوردی از شاخص جمعیت جوان جهان ارائه داده كه طبق آن كشورهای توسعه یافته در دهه‌های آتی با كاهش جمعیت جوان مواجه شده و در عین حال این جمعیت در كشورهای در حال توسعه رو به افزایش خواهد گذاشت. اما طبق این پیش بینی ها، معضل افزایش سن جمعیت علاوه بر كشورهای توسعه یافته، گریبانگیر ایران نیز خواهد بود، معضلی كه طی سال‌های اخیر هشدارهای مكرری نسبت به آن داده شده است.
 
دفتر مرجع جمعیت، موسسه‌ای غیرانتفاعی، غیردولتی و البته معتبر در آمریكا است كه در تحلیل اخیر خود به شاخص جمعیت در ایران نیز اشاره كرده است. برمبنای پیش بینی‌های این موسسه، جمعیت جوان ?? تا ?? ساله در ایران در سال جاری میلادی برابر با ?/?? میلیون نفر است كه این میزان حدود ?? درصد كل جمعیت كشورمان را به خود اختصاص می‌دهد.
 
 
 طبق پیش بینی‌های صورت گرفته جمعیت جوان در سال ???? میلادی در ایران به ?/?? میلیون نفر می‌رسد كه این رقم ?? درصد جمعیت را به خود اختصاص خواهد داد. پیش از این نیز بانك جهانی پیش‌بینی كرده بود كه نمره ایران در شاخص وابستگی سالخوردگی تا سال ???? پنج برابر خواهد شد. این به آن معنا است كه نسبت جمعیت غیرفعال ایران به جمعیت فعال در سال ???? حدود ? برابر می‌شود.
دفتر مرجع جمعیت همچنین نرخ بیكاری جوانان در ایران بین سال‌های ???? تا ???? میلادی را برای زنان ?? درصد و برای مردان ?? درصد گزارش كرده است.
 
هشدارهای جهانی نسبت به كاهش زاد و ولد در ایران
 
در خلال سال‌های اخیر همواره هشدارهایی نسبت به كاهش زاد و ولد در كشور و پیر شدن جمعیت مطرح بوده، معضلی كه بسیاری از كارشناسان آن را حاصل تداوم سیاست كنترل جمعیت در دهه ?? عنوان می‌كنند.
 
سال گذشته، یورومانیتور نیز تحلیلی از تغییرات جمعیتی ایران تا سال ???? ارائه داده بود كه برمبنای این تحلیل، جمعیت ایران در سال مورد نظر به ?/?? میلیون نفر می‌رسد كه این میزان نسبت به سال ???? با رشد ?/?? درصدی همراه می‌شود، اما در عین حال مهمترین جنبه این رشد جمعیتی انفجار جمعیت ?? سال به بالا تا ??? درصد خواهد بود.
 
طبق این گزارش؛ در سال ???? تعداد ?/?? میلیون نفر از مردم ایران بین ?? تا ?? سال سن خواهند داشت كه تقریبا یك نفر از هر سه نفر ایرانی را شامل می‌شود. در سال ???? تعداد افراد صفر تا هفت ساله و نیز ?? تا ?? ساله نسبت به سال ???? كاهش چشمگیری خواهد داشت.
 
همچنین انتظار می‌رود كه نرخ رشد جمعیت در هر دهه نسبت به دهه قبل به شدت كاهش یابد كه با پایین رفتن نرخ تولد تعداد ایرانیانی كه بین صفر تا هفت سال سن خواهند داشت بین سال‌های ???? تا ???? به طرز چشمگیری پایین خواهد رفت.
 
یورومانیتور پیش بینی كرده بود كه تعداد افراد ?? تا ?? ساله در ???? نسبت به سال ???? به دلیل كاهش زاد و ولد در دهه ?? به شدت پایین می‌آید و در عین حال تمامی گروه‌های سنی بالاتر از ?? سال در بین سال‌های ???? تا ???? افزایش خواهند یافت كه بیشترین افزایش را در افراد ?? تا ?? ساله مشاهده خواهیم كرد.
 
براین اساس؛ افراد بالای ?? سال در سال ???? نسبت به سال ???? به مقدار ??? درصد افزایش خواهند داشت. گروه افراد بالاتر از ?? درصد نیز ?/?? درصد افزایش نشان خواهد داد. سازمان ملل نیز در این خصوص گزارش داده بود؛ «ایران شدیدترین كاهش نرخ زاد و ولد را در میان كشورهای جهان به خود اختصاص داده است كه این امر نتیجه برنامه ملی كاهش جمعیت و تنظیم خانواده بوده است.»
 
ناكارآمدی مشوق‌های فرزندآوری
افزایش سن جمعیت، از ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی برای كشورها اهمیت داشته و به عنوان چالشی پیش روی دولت‌ها مطرح است. شاید به همین جهت بود كه سال گذشته دولت در راستای مقابله با كاهش شاخص رشد جمعیت و افت میزان زاد و ولد، سیاست‌های تشویقی برای رشد جمعیت را در دستور كار خود قرار داد.
 
سال گذشته با انتشار نتایج آخرین سرشماری نفوس و مسكن و اعلام كند شدن رشد جمعیت در كشور، هشدارها نسبت به این موضوع وارد فاز جدیدی شد. در همین راستا دولت مصوبه‌ای با رویكرد تشویق خانوارها به فرزندآوری و كاهش نرخ باروری تدوین و ابلاغ كرد كه در قالب آن تسهیلات و تدابیر ویژه ای برای خانواده‌ها دیده شد. اما برآوردها و پیش‌بینی‌های جهانی صورت گرفته از وضعیت آتی رشد جمعیت و كاهش جمعیت جوان كشورمان، به نوعی می‌تواند بیانگر ناكارآمدی این مشوق‌ها باشد. كمااینكه برخی كارشناسان نیز مشوق‌های دولت برای ازدواج و فرزندآوری را فاقد كارآیی لازم می‌دانند.
 
در همین خصوص «مجید ابهری»، آسیب‌شناس مسائل اجتماعی در گفت‌وگو با پایگاه خبری الف، با اشاره به روند نزولی ازدواج در كشور عنوان كرده است: مشوق‌های ازدواج و فرزند‌آوری كارآیی ندارد، این بسته‌ها در بیشتر موارد اجرا نمی‌شود و فقط جنبه تبلیغاتی دارد. سیاست‌های غلط باعث افزایش معضلات اجتماعی شده است كه هر چه زودتر نظام باید به فكر راه حل اساسی برای موضوعاتی مانند طلاق، ازدواج، اعتیاد و اخلاق اجتماعی باشد.
به اعتقاد وی، میزان ازدواج جوانان در سال جاری رو به كاهش خواهد گذاشت.
 
كشورهای توسعه یافته در معرض كاهش جمعیت جوان
اما دفتر مرجع جمعیت در گزارش خود از وضعیت جمعیت جوان جهان نیز آورده است؛ جمعیت جوان جهان یك میلیارد و ??? میلیون و ???هزار نفر اعلام شده كه ?? درصد از جمعیت جهان را به خود تخصیص داده است. طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته توسط این موسسه؛ هم‌اكنون ??? میلیون و ??? هزار نفر جوانان در كشورهای توسعه یافته و یك میلیارد و ??? میلیون و ??? هزار نفر در كشورهای در حال توسعه زندگی می‌كنند.این گزارش پیش‌بینی كرده كه جمعیت جوانان تا سال ???? میلادی به یك میلیارد و ??? میلیون و ??? هزار نفر می‌رسد (??درصد جمعیت جهان) و این در حالی است كه جمعیت جوانان در كشورهای توسعه یافته با كاهش مواجه شده و به ??? میلیون و ??? هزار نفر می‌رسد، حال آنكه جمعیت جوانان كشورهای در حال توسعه با روند افزایشی به یك میلیارد و ??? میلیون و ??? هزار نفر خواهد رسید.براساس برآوردهای انجام شده؛ طی سال‌های ???? تا ???? میلادی نرخ بیكاری برای زنان جوان ?? و برای مردان جوان ?? درصد گزارش شده است. در این گزارش آمده است از هر سه نفر زن جوان در كشورهای نیجر و پاكستان دو نفر فاقد تحصیل، شغل یا هر نوع آموزشی هستند.

 

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *