اروپایی‌ها آینده را از آن ایران می‌دانند

 

تحلیلگران اروپایی از جمله بارزترین آنها معتقدند كه ایران هر برنامه‌ای كه داشته باشد و هر چقدر هم این برنامه برای جامعه جهانی مجهول باشد، روشن است كه تلاش‌های تازه‌ای را برای افزایش نفوذ خود در منطقه آغاز كرده است.
 
 
سرویس سیاسی تهران پرس: سخت ترین سوال كه پاسخ آن برای بسیاری مجهول است و جوابی برای آن ندارند، این است كه ایران در وضعیت كنونی منطقه كه رو به انفجار است و مرحله ای بسیار سخت را می گذراند، به دنبال چیست؟ با متغیرهایی كه در جهان عرب شاهدیم و اتفاقاتی كه به تازگی در منطقه عربی رخ داده است، ایران چه سیاستی را دنبال می كند و تا كجا قصد نفوذ و دخالت دارد؟ مثلا در عراق می بینیم كه ایران حرف اول را می زند و به خوبی توانسته با نفوذ در این كشور و ادامه حمایت از متحدانش در راس قدرت معادله ای به سود خود در این كشور رقم بزند. اما كسی نمی داند كه مثلا گام بعدی ایران در عراق چیست؟ حتی به جرات می توان گفت كه به رغم این كه تفاهمی غیر مستقیم میان ایران و امریكا در عراق بر سر دولت فعلی این كشور به وجود آمده است، واشنگتن نمی داند دقیقا ایران چه نقشه ای برای آینده سیاسی نفوذ خود در عراق كشیده است و مثلا اقدام بعدی آن چیست؟
 
در لبنان نیز وضع به همین منوال است. بدون ورود به جزئیات بسیار روشن است كه ایران حمایت معنوی و مادی كامل از حزب الله لبنان می كند و حزب الله نیز در حال حاضر حرف اول و آخر را در لبنان می زند. اما باز هم هیچ كس نمی داند كه تهران برای آینده لبنان چه تدابیری اندیشیده و قصد دارد به طور غیر مستقیم چه بازی ای را در لبنان پیش ببرد. به ویژه با نزدیك شدن به موعد انتخابات این سوال برای همه بیش از پیش پررنگ می شود.
 
با این حال پاسخ این سوال برای سوریه كاملا روشن است. ایران قصد دارد تا آن جا كه منافعش ایجاب می كند، تا آخرین لحظه از حكومت اسد حمایت كند و تا كنون نیز ثابت كرده كه در این راه ثابت قدم است و به هیچ وجه قصد ندارد حمایت خود از اسد را متوقف كند. بشار اسد نیز با همین پشتوانه قوت قلب پیدا كرده است و تا كنون مقاومت كرده و آن گونه كه پیدا است، قصد دارد تا آخرین لحظه مقاومت كند و بسیار روشن است كه به هیچ وجه روحیه خود را برای عبور از بحران جاری در كشورش از دست نداده است. اما با این حال باز هم كسی نمی داند كه ایران بعد از آن قصد دارد دقیقا چه معادله ای را پیش ببرد.
 
درباره یمن نیز كاملا روشن است كه ایران برای نفوذ در این كشور برنامه دارد و گام به گام طرحی را پیش می برد. در حالی كه كاملا روشن است كه پس از كناره گیری موفقیت آمیز و بدون خونریزی علی عبدالله صالح از قدرت، عربستان و قطر و دیگر كشورهای متحد در پرونده یمن هیچ برنامه ای برای آینده آن ندارند و حتی می توان گفت كه این پرونده را به حال خود رها كرده اند. امریكا نیز تنها چیزی كه برایش اهمیت دارد، محدود كردن تهدید القاعده در این كشور و نابودی آن است و الا هیچ برنامه ای برای حفظ یا گسترش نفوذ خود در یمن ندارد.
 
در مورد بحرین نیز ایران برنامه ویژه خودش را دارد. در حالی كه حكومت حاكم بر این كشور با وجود حمایت عربستان و دیگر كشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تا اندازه ای امریكا و انگلیس سراسیمه تنها به سركوب معترضان مشغول است، هیچ برنامه ای برای گذار از بحران فعلی اش ندارد.
 
در مورد مصر اما تحلیل ها مختلف است. برخی می گویند كه ایران تلاش می كند تا مصر جایگاه دوران جمال عبدالناصر را باز نیابد و صاحب نقش منطقه ای مطابق با آن دوران نشود. عده ای نیز می گویند كه ایران می خواهد با حمایت از اخوان المسلمین نفوذ خود را در این كشور تقویت كرده و جایگاهی تازه برای خود تعریف كند. به عبارت دیگر ایران برنامه ای برای الحاق مصر به جمع كشورهای متحد خود در منطقه دارد. با این وجود باز هم كسی نمی داند دقیقا برنامه ایران برای رسیدن به این هدف چیست.
 
دیپلماسی ایرانی  می نویسد ، تحلیلگران اروپایی از جمله بارزترین آنها معتقدند كه ایران هر برنامه ای كه داشته باشد و هر چقدر هم این برنامه برای جامعه جهانی مجهول باشد، روشن است كه تلاش های تازه ای را برای افزایش نفوذ خود در منطقه آغاز كرده و ما به زودی شاهد قدرت نمایی ایران در سراسر خاورمیانه خواهیم بود. آنها به هیچ وجه بعید نمی دانند كه در آینده ای نزدیك ایدئولوژی ایرانی به یكی از بارزترین ایدئولوژی های خریدار منطقه ای تبدیل شود و ایران صاحب جایگاهی بالا و پرنفوذ و تاثیرگذار در خاورمیانه شود. برای همین آنها توصیه می كنند كه باید خود را برای ایرانی قدرتمند در خاورمیانه آماده كنیم و باب مذاكره و همكاری با آن را از هم اكنون بگشاییم.
 
اروپایی ها زودتر از اعراب دریافته اند كه ایرانی ها به سرعت در حال كسب جایگاه های ممتاز و جدید در خاورمیانه و كل منطقه هستند. كشورهای عربی ای كه بهار عربی در آنها به نوعی شكست خورده و هیمنه اخوانی را بر خود پذیرفته اند اكنون از چنان بحران های متعدد امنیتی و اقتصادی ای برخوردار هستند كه این امكان را به ایران می دهند كه این كشور از این وضعیت نهایت استفاده را ببرد.
 
به همین دلیل كسی چه می داند، شاید همین فردا از خواب برخواستیم و دیدیم كه ایران بر كرسی رهبری خاورمیانه نشسته و كسی هم جرات ایراد گرفتن به آن را نداشته باشد. به ویژه كه وضعیت برای رسیدن آن به این هدف نیز كاملا هموار است. آینده اگر به سود هیچ كس نباشد، قطعا به سود ایران است و ما باید خود را برای پذیرش ایرانی جدید كه معادله ای تازه را بر منطقه حاكم خواهد كرد، آماده شویم.

 

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *