?? نکته مهم در تصمیم‌گیری برای ازدواج

تصمیم گیری برای ازدواج مرحله سختی است. برای عبور از این مرحله، باید چند نكته مهم و كلیدی را به یاد داشته باشید.

?- تصمیم‌گیری مرحله‌ی به ظاهر آسان و سختی است. آن را جدی بگیرید، احساسی عمل نكنید، اما بیش از اندازه هم وسواس به خرج ندهید، نترسید و توكل كنید.

? ـ اگر ابتدا احساسی تصمیم گیری كنید، چشمانتان به روی حقایق بسته می‌شود و نظرتان به عقل تحمیل می‌گردد، آنگاه مطمئن باشید كه تصمیم عاقلانه و درستی نگرفته‌اید؛ پس به زودی منتظر عواقب آن باشید!

? – اگر شخصی عفیف، هم فكر و م?من باشد و همچنین توانایی اداره زندگی را داشته باشد و شما نسبت به او احساس خوشایندی دارید او را انتخاب كنید.

? – این را بدانید كه شاید او بتواند حساسیت‌ها و سلیقه‌های اكتسابی‌اش را اصلاح كند، اما هرگز نمی‌تواند رفتار فردی و شخصیت درونی و ذات خود را به زودی تغییر دهد.

? – شما باید انس و الفت ایجاد شده میان خود و فرد مقابلتان را ریشه‌یابی كنید تا یقین پیدا كنید كه این انس و الفت حاصل سه چیز نباشد: حس ترحم تحریك شده، شباهت ظاهری به یكی از افراد مورد علاقه‌تان، صرف زیبایی ظاهری.

? – شرایط و خواسته‌های غیرمنطقی پذیرفته نشود؛ اگر پذیرفته شود، باید به آن عمل گردد.

? – بر طبق احكام اسلام، دختر باید نظر پدرش را در انتخابش دخیل كند.

? – در دوران خواستگاری و مخصوصاً در تصمیم‌ گیری باید بین شما و شخص مقابل تفاهم باشد و بعد از تصمیم گیری توافق.

? – هیچ‌گاه نباید به دنبال تفاهم صدرصد باشیم، تفاهم ??ـ?? درصد برای ازدواج خوب است.

??- هرگز نباید تا قبل از تصمیم نهایی به گونه‌ای رفتار كنید كه طرف مقابل گمان كند كه او را انتخاب كرده‌اید. شاید در یك تحقیق یا گفتگوی جدید از مسأله‌ای اطّلاع پیدا كنید كه مورد قبول شما نباشد.

??- این را بدانید كه وقتی قویاً معتقد باشید كه تصمیم درستی گرفته‌اید، به همسرتان بیشتر اطمینان می‌كنید و برداشت مثبت‌تری از زندگی خواهید داشت. پس تصمیم را دیر بگیرید ولی در آن تردید نكنید.

??- عاقلانه تصمیم بگیر تا عاشقانه زندگی كنی.

??- علائم تصمیم احساسی: بدانید از زمانی كه ایرادهای طرف مقابلتان را در هر صورت برای دیگران توجیه می‌كنید، پس از روی احساس تصمیم گرفته‌اید.

??- اگر ملاك‌های اصلی‌تان در شخص مقابل و خانواده‌اش وجود ندارد و با این حال شما آنها را انتخاب كرده‌اید، بدایند كه قطعاً از روی احساس تصمیم گرفته‌اید.

??- اگر شخص مقابل مورد تأیید شماست، اما به دل شما ننشسته ( یا نسبت به او احساس ناخوشایندی دارید ) پیشنهاد می‌‌شود از انتخاب او صرف نظر كنید.

??- لجبازی و واگذاری ممنوع : هرگز از روی لجبازی با والدین و اطرافیان و یا بر عكس به خاطر سپردن به والدین (اطاعت محض از آن‌ها) تصمیم گیری نكنید كه پشیمانیش برای شماست.

??- به یاد داشته باشید به خاطر راضی كردن والدین و دیگران، چشم و هم چشمی، ثروت و بالاتر بودن از دوستان و اقوام تصمیم گیری سطحی نكنید. به این فكر كنید كه شما می‌خواهید با او زیر یك سقف برای همیشه، بدون تمامی این عوامل بیرونی زندگی كنید.

??- تصمیم‌گیری عجولانه: به خاطر معطل نماندن خواهران بعدی و یا تصور از دست دادن موقعیت ازدواج (مخصوصاً برای دختران با سن بالا) نباید تصمیم‌گیری اجباری و عجولانه كرد.

?? – هرگز فكر نكنید كه با انتخاب هر كس، می‌توانید از شرایط نامناسب موجود فرار كنید؛ در این صورت مطمئن باشید كه این بار با دست خود، خود را به دام انداخته‌اید.

?? – ازدواج از روی رحمت آری ولی از روی ترحم هرگز. ترحم بعد از ازدواج برای دو طرف توقع ایجاد می‌كند و نمی‌تواند منشاء استحكام و علاقه بشود.

هشدارهای پیش از ازدواج

در آشنایی های پیش از ازدواج، باید این موارد را به عنوان خطرات یك رابطه در نظر بگیرید :

? ) رابطه ای كه شما در آن بیشتر عشق می ورزید: در این رابطه شما از احساس طرف مقابل خود مطمئن نیستید اما به عاشق تر شدن خود ادامه می دهید.

? ) رابطه ای كه در آن به همسر آینده خود به چشم یك الگو یا آموزگار نگاه می كنید: مثل آنكه دانشجویی عاشق استاد خود می شود. این گونه روابط مناسب ازدواج نیستند.

? ) رابطه ای كه فقط به جذابیت ظاهری و اجتماعی طرف مقابل توجه شود؛ چرا كه ما با ویژگی ظاهری و اجتماعی فرد مقابل مان ازدواج نمی كنیم بلكه ویژگی های اخلاقی وی است كه مسیر ازدواج را برای ما متداوم می كند.

? ) رابطه ای كه در آن یكی از دو طرف برای فرار از مشكلاتش تصمیم به ازدواج می گیرد كه یا دلیل، مشكلات و فشار خانواده یا فراموشی رابطه گذشته یا به دلیل شباهت یا تضاد با فردی كه در رابطه قبلی داشته اند، است.

?) رابطه ای كه در آن می خواهید طرف مقابل تان را نجات دهید، یعنی برای او دلسوزی و به او كمك می كنید.

دیدگاه تان را اینجا به ما بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *