مدارس باید برای هدایت آموزش مجازی توسط مدیر “باز” باشند

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: حضور معلمان در مدرسه اجباری نیست اما مدارس باید باز باشند تا مدیر، آموزش مجازی را هدایت کند.

مدارس باید برای هدایت آموزش مجازی توسط مدیر "باز" باشند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ عبدالرضا فولادوند، مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران درباره علت باز بودن مدارس در ایام تعطیلی ناشی از کرونا گفت: وزارت آموزش و پرورش بر اساس ماموریتی که دارد باید برای تداوم تعلیم و تربیت در این شرایط تلاش کند.

وی افزود: درباره حضور معلمان در مدرسه اظهار نظری نکردیم و اجباری نیست اما معتقدیم مدرسه باید باز باشد زیرا بار روانی دارد و به مردم انگیزه می‌دهد  از سوی دیگر باید یک مرکزیتی آموزش مجازی و سیستم ارتباطی با دانش‌آموزان را هدایت کند، اعلام کردیم مدارس روزانه باز و یکی دو نفر از عوامل اداری حضور داشته باشند تا روند آموزش را مدیریت کنند.

فولادوند ادامه داد: برنامه ما تداوم آموزش و ایجاد ارتباط بین دانش‌آموزان، معلمان و مدیریت آموزش پیشگیری از بیماری کرونا و ایجاد ارتباط با اولیا است.

معلمان برای تدریس تلویزیونی چگونه انتخاب می شوند؟

به گزارش تسنیم، سعید ربوشه معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش شهر تهران و مجری طرح مدرسه تلویزیونی دوره ابتدایی  درباره نحوه انتخاب معلمان برای تدریس تلویزیونی گفت: خیی از معلم‌ها داوطلب بوده ولی به دلیل ملاحظاتی که در رفت و آمد وجود داشت مدرسان از شهر تهران انتخاب شدندو بیشتر مدرس و سرگروه آموزشی هستند و سال‌ها در این حوزه کار آموزش و طراحی دروس را دنبال می‌کنند.

وی درباره روش‌های بازخوردی از تدریس معلمان عنوان کرد: یک هفته است که تدریس ها به صورت زنده پخش می شود و این معلمان تا کنون تجربه‌ای برای تدریس زنده نداشتند اما از طریق شبکه‌های مرسوم، سامانه پیامکی برنامه فرصت برابر و تماس‌های گرفته شده انجمن اولیا و مربیان بازخوردهایی را دریافت کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید

مجری طرح مدرسه تلویزیونی دوره ابتدایی با بیان اینکه از روسای مناطق و معاونین آموزش ابتدایی مناطق و معلمانی که در مناطق می‌شناسیم بازخوردهایی را درباره روش‌های تدریس دریافت کرده‌ایم، گفت: بعد از رونمایی از سند تحول گفت وگوهای بسیاری پیرامون نگاه تحولی در یک تدریس فعال صورت گرفته است اما اینکه واقعا بخواهیم همه اینها را در یک هفته روی معلمانی که اجرا داشتند پیاده کنیم مشکل است .

ربوشه  ادامه داد: از مدیر شبکه آموزش خواستم بعد از پشت سر گذاشتن کرونا روند آموزش تلویزیونی را متوقف نکنیم این پدیده مبارک و ارزشمند است و تلاش کردیم نقدهای صورت گرفته را تا جای ممکن برطرف کنیم.

وی توصیه‌هایی به اولیا داشت و گفت: ویدئویی پخش شده است که در چین بچه ها لباس‌های خاصی پوشیده، در خانه آداب مدرسه را رعایت و از تلویزیون آموزش را دنبال می‌کردند پیشنهاد بنده این است که والدین در بخش یادگیری و آموزش به فرزندانشان کمک کنند. فرصت خوبی فراهم شده است تا در جزئیات آموزشی هم مداخله کنند و بچه‌ها را به موقع از خواب بیدار کنند تا جلوی تلویزیون بنشینند در خانه‌ها شرایط خوبی فراهم شده تا اولیا از فضاهایی که معلمان محتوا تولید می‌کنند و تعامل دوطرفه است در جزئیات یادگیری محتوای آموزشی بچه ها مداخله کنند.

ممکن است زمان پایان سال تحصیلی تغییر کند

مجری طرح مدرسه تلویزیونی دوره ابتدایی درباره  تغییر زمان پایان سال تحصیلی گفت: ممکن است این اتفاق بیفتد، هنوز در دست بررسی است و تصمیم‌گیری در این باره انجام نشده است؛ هفته قبل روزی یک ساعت برنامه داشتیم و از هفته آینده روزی سه ساعت برنامه داریم و در واقع هر 6 پایه ابتدایی برنامه آموزشی دارند و همه درس‌ها با رویکرد تلفیقی ارائه می‌شود تمام تلاش ما این بوده است که تمام نکات تحولی روش‌های تدریس را بکار بگیریم همچنین معلمان جدید هم انتخاب شده‌اند و به کادر قبلی اضافه می‌شوند.

ربوشه درباره نقش معلمان در این روند آموزشی گفت: در کنار حدود 40 معلمی که تدریس تلویزیونی را برعهده دارند و در این شرایط ایثارگرانه خدمت می‌کنند در تهران 13 هزار آموزگار دولتی و هفت هزار آموزگار غیردولتی داریم. ما جایگزین آموزگاران نیستیم به علل مختلفی چون ویروس کرونا، برودت هوا و آلودگی هوا تعطیلی‌های زیادی داشتیم اما از روز اول مدرسه معلمان راه‌های ارتباطی با والدین ایجاد کرده و محتوا های آموزشی تولید و ارائه می‌کنند.

وی افزود: در تلاشیم برنامه‌های شبکه آموزش را بهبود دهیم ولی درخو است می‌کنیم معلمان در استان و محل خود تکالیف مهارت محور را دنبال کنند و روش تدریس جدید و فعالانه ای را به نمایش بگذارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *