ضرورت ایجاد بستر مناسب برای مشارکت والدین در فعالیت مدارس

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش گفت: مسئولان و مدیران باید بستر مناسب برای مشارکت حداکثری والدین در فعالیت‌های آموزشی، تربیتی و پرورشی مدارس ایجاد کنند.

به گزارش ایسنا، نورعلی عباسپور در آیین تجلیل از انجمن‌های برتر اولیاء و مربیان مدارس شهرستان بندرعباس گفت: باید به سمتی هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کنیم که ارتباط بین مدرسه و خانواده بیش‌ازپیش پررنگ‌تر دیده شود.

وی افزود: در صورتی حضور والدین در مدارس اثربخش خواهد بود که رابطه والدین با مدرسه یک رابطه کیفی باشد و نگاه کمیتی به مشارکت والدین در فعالیت‌های مدارس نمی‌تواند ما را به اهداف سند تحول نظام آموزش‌وپرورش امیدوار سازد.

عباسپور با اشاره به اینکه در ارتباط و تعامل مطلوب، تربیت معنا پیدا می‌کند، اظهار کرد: زیرساخت اصلی تربیت در خانواده و مدرسه نهادینه و تشکیل می‌شود ولی تربیت یک فعالیت جمعی است که فراتر از خانواده و مدرسه، بلکه نیازمند مشارکت همه حوزه‌ها و نهادهای یک جامعه است.

مدیرکل انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: دانش آموزان سرمایه‌های آینده کشور هستند که برای تربیت مطلوب آن‌ها باید وقت صرف کرد و اگر خانواده‌ها وقت کافی را در راستای تربیت فرزندان در دوره کودکی و نوجوانی اختصاص ندهند، فرزندان آن‌ها درآینده دچار مشکلات تربیتی خواهند شد.

وی والدین را الگوی اولیه در زندگی فرزندان خود دانست و رفتار والدین را به‌عنوان نمونه عینی در شکل‌گیری و تربیت رفتاری و شخصیت فرزندان، تأثیرگذار برشمرد.

عباسپور تصریح کرد: از آنجائی که تربیت یک فعالیت پیچیده و دشواری به شمار می‌آید، پس داشتن آگاهی، مهارت و توانمندی کافی والدین برای مشارکت در تربیت امری ضروری و مهم است.

وی ادامه داد: مدیران باید شرایط و بستری فراهم کنند تا والدین بتوانند در همه فعالیت‌های آموزشی و پرورشی مدارس فرزندان خود دخیل شوند و در تربیت آن‌ها سهیم باشند.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، عباسپور داشتن روحیه مطالبه گری والدین را ضروری دانست و اضافه کرد: برای اینکه در مدارس تربیت به‌خوبی اتفاق بیافتد به روحیه مطالبه گری والدین نیاز است. پیگیری و مطالبه برنامه‌های مطلوب آموزشی، تربیتی و پرورشی از طرف والدین، مدارس را به حرکت در می‌آورد تا به دنبال تربیت صحیح در مدارس باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *