معاون آموزشی بنیاد شهید در گفتگو با مهر: حذف مدارس شاهد تنها با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی ممکن است

معاون آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: مدارس شاهد با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده و نمی توان با مجوز مجلس آن ها را حذف کرد.

محمدحسن کاویانی راد در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص طرح اخیر مجلس شورای اسلامی برای حذف تنوع مدارس ازجمله تعطیلی مدارس شاهد،  گفت: این طرح به حذف مدرسه ای خاص اشاره ندارد و به صورت کلی به دنبال حذف تنوع مدارس ازجمله مدارس سمپادی، شاهد، هیئت امنایی و غیره است. این در حالی است که ده ها نمونه متنوع از مدارس داریم که با انگیزه ها و شرایط خاص تأسیس شده و قابل حذف نیستند.  

کاویانی راد با بیان اینکه مدارس شاهد توسط اساسنامه شورای عالی شاهد تاسیس شده است، اظهار داشت: این شورا زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مصوبات آن به صورت قانون رسمی است. در نتیجه حذف مدارس شاهد توسط مجلس امکان پذیر نیست و منوط به مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی از ارسال نامه ای به شورای نگهبان و تاکید بر لزوم حفظ مدارس شاهد خبر داد و تصریح کرد: بنیاد شهید طی نامه ای به شورای نگهبان اعلام کرده که این مدارس جزو مدارس وزارت آموزش و پرورش نیست و با مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی و امضای رئیس جمهور وقت تاسیس شده است؛ به همین دلیل هرگونه تصمیم گیری درباره ادامه فعالیت آن ها نیز باید توسط این شورا انجام شود.   

معاون آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران عنوان کرد: پیش بینی ما این است که با توجه به توضیحات بنیاد شهید، این طرح در شورای نگهبان اصلاح خواهد شد و مدارس شاهد پابرجا خواهد ماند.

کاویانی راد با تاکید بر اینکه تعلیم و تربیت خاص فرزندان ایثارگران یک اصل اساسی است، بیان کرد: نمایندگان مجلس باید اجازه دهند تا آموزش و پرورش وظیفه خود نسبت به این قشر از دانش آموزان را انجام دهد و تکلیف نظام در برابر تعالی فرزندان شهدا و ایثارگران تحت الشعاع قرار نگیرد.

وی با اشاره بر اینکه مجلس با اجرای این طرح منجر به ایجاد خلا در تعلیم و تربیت فرزندان ایثارگران می شود، خاطرنشان کرد: در برهه ای از زمان موضوع توجه به رشد و ارتقا تحصیلی، فرهنگی و تربیتی این قشر در قالب مدارس شاهد انجام شد و حال اگر نمایندگان مجلس به دنبال حذف این مدارس هستند ابتدا باید مسیر دیگری را برای ساز و کار تربیتی خاص ایثارگران ایجاد و سپس نسبت به تعطیلی مدارس شاهد اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *