مطلوب‌تر بودن کلاس‌ درس ۴۰ نفره با معلم با‌کیفیت در مقایسه با کلاس‌های ۲۰ نفره

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: فعالیت یک کلاس‌ درس ۴۰ نفره با حضور معلم با‌کیفیت برای ما مطلوب‌تر از داشتن دو کلاس ۲۰ نفره با معلمی است که آموزش کافی ندیده و فقط تراکم دانش‌آموزان در کلاس پایین‌تر است!

مطلوب‌تر بودن کلاس‌ درس 40 نفره با معلم با‌کیفیت در مقایسه با کلاس‌های 20 نفره

محمد صیدلو در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درس مدارس استان تهران اظهار‌ کرد: علت اصلی تراکم بالای دانش‌آموزان در کلاس‌‌های درس استان تهران به دلیل کمبود فضای آموزشی است و در برخی مناطق اگر بخواهیم تعداد کلاس‌های درس را افزایش دهیم، معلم نداریم.

وی افزود: فعالیت یک کلاس‌ درس 40 نفره با حضور معلم با‌کیفیت برای ما مطلوب‌تر از داشتن دو کلاس 20 نفره با معلمی است که آموزش کافی ندیده و فقط تراکم دانش‌آموزان در کلاس پایین‌تر است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران گفت:‌ شرایط مطلوب این است که هم فضای فیزیکی و هم معلم با‌کیفیت داشته باشیم تا دانش‌آموزان در کلاس‌های درس با تراکم پایین تحصیل کنند اما باید براساس واقعیت‌های موجود برنامه‌ریزی کنیم و با توجه به محدودیت‌هایی که داشتیم مدیران مدارس و مناطق پای کار بودند تا کلاس درسی بدون معلم نماند.

بیشتر بخوانید

صیدلو درباره تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌های درس شهرستان‌های استان تهران گفت:‌ میانگین تراکم کلاس‌های درس 32 نفر است و قطعاً کلاس 40 نفره هم داریم از سوی دیگر در روستاها کلاس‌های درس 7 یا 8 نفر جمعیت دانش‌آموزی دارند.

وی ادامه‌داد: بیشتر مدارس شهرستان‌های استان تهران سال‌هاست که دو شیفت هستند چراکه سالانه 30 هزار به جمعیت دانش‌آموزی ما اضافه می‌شود و ناچاریم مدارس را دوشیفته اداره کنیم.

به گزارش تسنیم، پیش از این نیز رضوان حکیم‌زاده؛ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفته بود: طبق مصوبات شورای‌ عالی آموزش و پرورش، تراکم کلاس درس دوره ابتدایی نباید بالای 26 نفر باشد و نرخ مطلوب هم 20 تا 22 نفر است اما هم‌اکنون حدود 62 درصد کلاس‌های درس تراکم بالای 26 نفر دارند، 48.2 درصد کلاس‌ها 26 تا 35 دانش‌آموز، 12.1 درصد کلاس‌ها 36 تا 40 دانش‌آموز، 1.7 درصد کلاس‌ها بالای 41 دانش‌آموز دارند و سه هزار و 22 کلاس درس بالای 41 نفره هم وجود دارد، این اتفاق در مدارس خاص رخ نمی‌دهد و در مدارس دولتی است!

زیرنظام فضا و تجهیزات سند تحول بنیادین که مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش است استاندارد جمعیت دانش‌آموزان و فضاهای آموزشی و تربیتی را تعیین کرده است که تصویر آن را در زیر مشاهده می‌کنید:

مدارس دولتی , دانش‌آموزان ,

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *