پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

رئیس سازمان مدارس غیر دولتی و مشارکت‌های مردمی:
تاریخ : شنبه 24 شهريور 13:17 کد خبر : 8859

آغاز فعالیت صندوق حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی تا قبل از مهر

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی گفت: شورای سیاستگذاری مدارس غیردولتی برخورد سختگیرانه دارد و معتقد است نباید به خاطر ۴۰، ۵۰ مدرسه دانه درشت، مدارس دیگر تحت‌الشعاع قرار گیرند؛ تاکنون هم ۳۲ مدرسه در بحث شهریه تخلف کردند که برخورد شده است.


گروه اجتماعی خبرگزاری رسانه معلم، مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشاركت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش  اظهار كرد: مطالبه مردم از آموزش و پرورش در مسئله آموزشی، صرفاً خواندن و نوشتن نیست بلكه مهارت‌های زندگی كردن است.

وی با بیان اینكه در سازمان مدارس غیردولتی نكته و نظر بر تقویت مهارت‌های اجتماعی است، افزود: كسی كه فرزندش را به مدرسه غیردولتی می‌آورد، می‌داند كه هزینه باید بپردازد و انتظار دارد كه برنامه متفاوت آموزشی و تربیتی برای فرزندش ارائه شود.

زینی‌وند به فعالیت شوراهای آموزش و پرورش، گفت: می‌توان خیلی از مشكلات آموزش و پرورش در مناطق را حل كرد به شرط آنكه از ظرفیت‌های شوراهای آموزش و پرورش بهره‌برداری شود و از ظرفیت ۱۶ دستگاه‌ عضو آن و مردم استفاده شود.

وی به آماده‌سازی دو دستورالعمل برای شوراهای آموزش و پرورش اشاره كرد و افزود: سه سیاست شامل «تقویت شوراهای آموزش و پرورش در تأمین منابع و امكانات و رفع معضلات استان‌ها»، «توسعه و جلب مشاركت‌های مردمی و عمومی» و «كیفیت بخشی و ساماندهی به مدارس هیأت امنایی» در نظر داریم.

*خیلی از مدارس هیأت امنایی بر اساس فلسفه تشكیل فعالیت نمی‌كنند

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشاركت‌های مردمی با بیان اینكه خیلی از مدارس هیأت امنایی بر اساس فلسفه تشكیل فعالیت نمی‌كنند، گفت: مگر می‌شود مدرسه هیأت امنایی دو شیفته باشد؛ 
مدارس هیأت امنایی مدرسه خاص نیست و استفاده از هیأت امنا در جهت كمك به فعالیت‌های آموزشی و تربیتی مدرسه است.

وی تصریح كرد: انتظار از مدارس هیأت امنایی این است كه از حیث كیفیت در صدر بیایند و دوشادوش مدارس غیردولتی حركت كنند. 

زینی‌وند به فعالیت مراكز آموزش از راه دور اشاره كرد و ادامه داد: فعالیت این مراكز به ۳ صورت  حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری است اما بیشتر در حوزه حضوری و نیمه حضوری كار می‌كردند و از ظرفیت آموزش‌های الكترونیكی نتوانستند خوب استفاده كنند.

وی با تأكید بر اینكه مهم‌ترین برنامه در آموزش از راه دور، توسعه آموزش‌های الكترونیكی است، اضافه كرد: این طرح به صورت آزمایشی در برخی از مناطق و در مناطق زلزله زده اجرا شد.

* ۲۰ درصد مدارس آموزش از راه دور به بستر الكترونیكی مجهز می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش از  آماده‌سازی طرحی برای تحت پوشش قرار دادن كودكان بازمانده از تحصیل و مناطق دارای كم دانش آموز خبر داد و گفت: توسعه و ایجاد بسترهای الكترونیكی و تجهیز مدارس آموزش از راه دور در برنامه است و هر استان برای امسال باید ۲۰ درصد مدارس آموزش از راه دور را به بستر الكترونیكی مجهز كرده و تا ۳ سال آینده تمام مدارس آموزش راه دور مجهز به بسترهای الكترونیكی باشند و همچنین مدارسی كه جدیداً راه‌اندازی می‌شود باید بسترهای الكترونیكی را داشته باشند.

وی درباره مدارس غیردولتی نیز گفت: در این ایام خیلی با مدارس غیردولتی نامهربانی می‌شود اما از یاد نبریم كه در شهر تهران در سالیان گذشته مدارس چند شیفته داشتیم و مدارس غیردولتی به كمك آمدند ضمن اینكه در راستای ارتقای كیفیت نیز فعالیت كردند.

زینی‌وند با تأكید بر اینكه مهم‌ترین وظیفه ما تسهیل فرآیند حضور مردم و سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش است، افزود: بیشترین ارتباط ما با مردم است و راه اندازی ۱۳ سامانه در این راستا بوده است و  در جهت حضور كمتر در سازمان، صدور مجوز آسان و تسهیل پاسخگویی‌هاست.

وی با اشاره به اینكه ساماندهی خوبی را در الگوی شهریه داشتیم، ادامه داد: شورای سیاستگذاری مدارس غیردولتی برخورد سختگیرانه دارد و معتقد است نباید به خاطر ۴۰، ۵۰ مدرسه دانه درشت، مدارس دیگر تحت‌الشعاع قرار گیرند؛ تاكنون هم ۳۲ مدرسه در بحث شهریه تخلف كردند كه برخورد شد و ما اجازه اخذ شهریه خارج از الگوی شهریه را نمی‌دهیم.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه رویكرد این سازمان از آموزش تئوری محور به مهارت محور است، گفت: مدارسی كه در راستای این رویكرد فعالیت نكنند، بدانند كه ۱۵ درصد امتیاز كیفیت بخشی در الگوی شهریه به این موضوع اختصاص دارد.

وی ادامه داد: امسال جشنواره دست‌سازه‌های دانش‌آموزان در سطح كشوری برگزار می‌شود و برپایی مسابقات قرآن كشوری در مدارس غیردولتی دو برنامه جدید ما در سال جاری است.

زینی‌وند همچنین از فعالیت صندوق حمایت از مؤسسان مدارس غیردولتی گفت: این صندوق قبل از مهر ماه برای پرداخت بخشی از هزینه بیمه معلمان فعالیت می‌كند و امسال ۳۰ میلیارد تومان اعتبار گرفتیم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.