پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش:
تاریخ : شنبه 24 شهريور 00:14 کد خبر : 8846

ممنوعیت برگزاری اردوهای بدون مجوز

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش از ممنوعیت برگزاری اردوهای بدون مجوز خبر داد و گفت: ۱۷ هزار اردوی دانش‌آموزی از اول مهر سال گذشته برگزار شده است که از این تعداد ۱۰ هزار اردو درون استانی است.


گروه اجتماعی خبرگزاری رسانه معلم، علیرضا كاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در مراسم افتتاح نرم‌افزار سامانه نظارت و كنترل اردوهای دانش‌آموزی كه در سازمان دانش‌آموزی برگزار شد، این سامانه را منشأ ایمنی و سلامت دانش‌آموزان كشور عنوان و اظهار كرد: این سامانه با آغاز سال تحصیلی كار خود را آغاز می‌كند و هوشمندی آن، اشكالات اردو را برطرف خواهد كرد.

وی با بیان اینكه شاید یكی از بهترین اقدامات وزیر آموزش و پرورش در راستای امنیت اردوها، راه‌اندازی مركز كنترل اردوهای دانش‌آموزی است، افزود: دومین كار وزارت آموزش و پرورش، آموزش مربی و سرپرستانی است كه به اردوها اعزام می‌شوند‌ كه تاكنون ۱۶۰ هزار نفر از این افراد در دوره ضمن خدمت اردویی شركت كردند و نزدیك به بیش از ۵ میلیون نفرـ ساعت دوره آموزشی برگزار شده است.

كاطمی با بیان اینكه سومین كار وزارت آموزش و پرورش به‌روزآوری دستورالعمل و آیین‌نامه اردوهاست، ادامه داد: این دستورالعمل در شورای عالی آموزش و پرورش آخرین مرحله را می‌گذراند و بخشی از آن در اولین جلسه شورا تصویب می‌شود؛ البته دستورالعملی كه قبلا صادر شده بود با نظرات تشكل‌ها و كارشناسان بازبینی شده و آماده ارسال است و امیدواریم قبل از شروع سال تحصیلی با امضای وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شود.

وی با تأكید بر اینكه راه‌اندازی این سامانه مطمئناً شرایط برگزاری اردوها را تسهیل می بخشد و امنیت و كیفیت اردو را بالا می‌برد، گفت: تاكنون اكثر كارها در این مركز دستی بوده و نظارت و كنترل سخت بود ولی اكنون با این سامانه مركز كنترل اردویی در ۲ فاز طراحی شده است كه در فاز اول، تمام ظوابط دستورالعمل با اردو تطبیق داده می شود یعنی صحت و سلامت برگزاری اردو شامل وسیله نقلیه، سلامت راننده، صلاحیت مربی و سرپرست، تعداد دانش آموز، برابری ظرفیت خودرو با دانش آموز در این سامانه به صورت هوشمند دیده شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه نكته دیگر در این سامانه، بحث كنترل حركت وسیله نقلیه بعد از صدور مجور است كه به دلیل استفاده از سامانه سپهتن پلیس راهور می‌توان تقریبا تمام كنترل|‌های حین سفر را انجام داد، افزود: اگرچه وضعیت آب و هوا قبل از حركت ماشین كنترل می‌شود اما در حین سفر، سامانه سپهتن، وضعیت خودرو سرعت آن را در حین حركت مشاهده كرده و كنترل خواهد كرد.

وی با بیان اینكه در فاز دوم به این سمت پیش می‌رویم كه با اپلیكیشن‌ها، خانواده‌ها به صورت لحظه‌ای از حضور فرزندان خود در فضای اردویی، اطلاعات را دریافت كنند، ادامه داد: امیدواریم قابلیت‌های تصویری نیز در فاز دوم ایجاد شود تا خانواده‌ها از اردوها اطمینان‌خاطر پیدا كرده و لحظه‌ای اخبار را رصد كنند تا از بروز تخلفات جلوگیری شود.

* ارائه مجوز برگزاری اردو در كمتر از یك ساعت

كاظمی با تأكید بر اینكه مطمئن هستم با ایجاد این سامانه كه مسیر حركت و ساعت اتوبوس كنترل می‌شود، خانواده‌ها با اطمینان بیشتر، فرزندان خود را به اردو می‌فرستند، گفت: اكنون تمام خانواده‌ها می‌توانند از طریق شماره تلفن ۱۴۹۹ به صورت لحظه‌ای از اخبار اردویی اطلاع یابند. 

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: به تمام همكارانم در سراسر كشور اطمینان می‌دهیم كه با افتتاح این سامانه كمتر از یك ساعت، مجوز برگزاری اردوها به مدارس كشور بدون اینكه مدیر به جایی مراجعه كند، صادر شود؛ همچنین امیدواریم در ادامه و در فاز سوم این سامانه، یك سامانه ارزیابی «طراحی تا كیفیت اردو و حمل و نقل» آماده شود و این موضوع را در مجوزهای بعدی لحاظ كنیم.

* برگزاری ۲ هزار اردو به صورت ریلی و ۳۰۰ اردو به صورت هوایی

كاظمی از صدور حدود 17 هزار مجوز اردویی از مهر سال گذشته تاكنون خبر داد و گفت: از این تعداد مجوز 10 هزار مجوز اردویی درون استانی و 7 هزار اردو برون استانی شامل مسابقات فرهنگی هنری، ورزشی، علمی، راهیان نور و تفریحی بوده است؛ این تعداد اردو با ۲۵ هزار خودرو شامل اتوبوس، مینی بوس و ون، 2 هزار اردو به صورت ریلی، 300 اردو به صورت هوایی و 42 اردو به صورت دریایی انجام شده است.

وی با بیان اینكه پیش‌بینی می‌كنیم جمعا حدود 15 میلیون نفرـ روز در سال تحصیلی گذشته تا اول مهر در اردوها شركت كردند، افزود: از مدیران آموزش و پرورش كشور، مدیران كل، معاونان پرورشی، مدیران مدرسه و مربیان تقاضا داریم در هیچ شرایطی بدون مجوز دانش‌آموزان را به اردو نبرند؛ هر اردویی در چارچوب ضوابط و مقررات با اخد مجوز از مركز كنترل انجام خواهد شد در غیر این صورت با توجه به نوع تذكر، به هیأت رسیدگی به تخلفات معرفی می‌شوند.

* تخلف در ۳۹۵ اردو

كاظمی با تأكید بر اینكه اردوهای درون استانی ادامه می‌یابد و تمام اردوها را برابر ضوابط حمایت می‌كنیم، ادامه داد: سیاست ما توسعه اردوهای درون منطقه‌ای به لحاظ كاهش آسیب‌هاست؛ دستورالعمل اردوهای یك روزه منطقه‌ای را تدوین كردیم كه رویكرد آن تعلیم و تربیت تمام ساحتی، حمایت از كالای ایرانی، تقویت هویت ملی و دینی، آشنایی با فرهنگ جغرافیایی و تحمیل هزینه كمتر به خانواده‌هاست.

وی با بیان اینكه در مجموع سال گذشته 395 اردو تخلفاتی داشته‌اند كه برخی جزئی بوده و رفع شده است و برخی را مجوز ندادیم زیرا شرایطش را نداشته‌اند، اظهار كرد: اگر مطلع شویم اردویی بدون مجوز برگزار می‌شود با آن برخورد می‌كنیم؛ برخی تخلفات هم مشمول تذكر كتبی است و در پرونده راننده، مربی و آن وسیله نقلیه ثبت شده است و اگر تكرار شود با آن برخورد خواهیم كرد.

* مدیر مدرسه مسؤول اخذ رضایت از ولی دانش‌آموز برای اردو است

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش كه راه‌اندازی این سامانه تاكنون چقدر از حوادث اردویی را كاهش داده است، گفت: به نسبت سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد موفق بودیم البته در سال گذشته ۳ حادثه اردویی داشتیم كه خوشبختانه رفع شد و امسال سعی داریم با راه‌اندازی این سامانه از بسیاری آسیب‌های اردویی بكاهیم.

وی با تأكید بر اینكه معتقدیم اردوها بهترین كلاس یادگیری هستند و دانش‌آموز در اردوها مهارت‌هایی مانند حس نوع دوستی، ایثارگری، تعاون و اعتماد به نفس را تمرین می‌كنند، افزود: مدیر مدرسه مسؤول اخذ رضایت از ولی دانش‌آموز است و مدیر مكلف است رضایت‌نامه ولی و قیم دانش‌آموز را اخذ كند و اگر كوتاهی شود مدیر مسؤول است؛ البته در آینده به سمتی می‌رویم كه رضایت‌نامه والدین را هم هوشمند كنیم و از طریق پیامك، اطلاع رسانی كنیم كه فرزندش با رضایت وی به اردو رفته است.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.