پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه:
تاریخ : سه شنبه 20 شهريور 08:35 کد خبر : 8837

پیشگیری باید از دبستان آغاز شود

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه گفت: مجموعه‌ها انواع پیشگیری رشدمدار را تعیین می‌کنند و قوه قضاییه در کشور پیشگیری مدرسه و پیش دبستانی محور را انتخاب کرد چون معتقد است با این پیشگیری به پیشگیری خانواده محور هم می‌توان دست یافت.


گروه اجتماعی خبرگزاری رسانه معلم، علی محمد زنگانه مدیركل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه در مراسم افتتاحیه كارگاه آموزشی ویژه مربیان نهادهای كودك سراسر كشور اظهار كرد: علت ورود قوه قضاییه به موضوعات كودكان به ویژه پیش دبستانی و حتی قبل تر، اهمیت این موضوع و بند ٥ اصل ١٥٦ قانون اساسی است.

مدیركل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه بیان كرد: یكی از مترقی ترین قوانین اساسی را در دنیا داریم كه متاسفانه بسیاری از اصول آن یا معطل مانده یا اجرا نشده است.

وی اضافه كرد: قوه قضاییه براساس قانون مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام، موظف به مدیریت پیشگیری است.

مدیركل پیشگیری های اجتماعی و فرهنگی قوه قضاییه با تقسیم بندی پیشگیری به دو بخش كیفری و غیركیفری گفت: یك نوع پیشگیری، كیفری، سزاگرایانه و واكنشی است یعنی مثلا كسی جرمی مرتكب می‌شود و با صدور حكم برای او هم خود مجازات و از وقوع بزه های بیشتر جلوگیری می شود و هم دیگران با توجه به این مجازات سمت بزه نمی‌روند.

وی افزود: نوع دیگر پیشگیری، غیركیفری و كنشی است. یعنی قبل از وقوع جرم ، پیشگیری انجام شودو اجازه ندهد انگیزه مجرمانه شكل بگیرد.

زنگانه، همه عواملی كه فرصت وقوع جرم را می گیرد، پیشگیری وضعی دانست و به پیشگیری اجتماعی، اخلاقی، روانی، معنوی و وضعی هم اشاره كرد و ادامه داد: اخیرا یك پیشگیری دیگر به نام پیشگیری محیطی را هم اضافه كردند.

وی پیشگیری رشدمدار و جامعه مدار را دو نوع پیشگیری اجتماعی برشمرد و گفت: برای انجام كار پیشگیرانه با اولین گزینه ای كه مواجه می شویم شبكه علیتی داشتن جرایم و آسیب ها است كه متاسفانه در كشور بصورت جمعی و شبكه ای كار نمی كنیم. 

مدیركل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضاییه، مربیان نهادهای كودك را سفیران این تفكر استراتژیك یعنی كار جمعی و شبكه ای دانست و گفت: اگر قرار است شبكه ای كار نشود همان بهتر كه آن كار انجام نپذیرد.

 وی ادامه داد: در رفتار، ساز منی نداشته باشید و گروهی كار كنید. تك نواز در حوزه اجتماعی نمی خواهیم چون قوه قضاییه ، بهزیستی و آموزش پرورش به تنهایی نمی توانند امور را آنگونه كه باید پیش ببرند باید گروهی كار كرد و درحقیقت اركستر سمفونی اجرا كرد.

زنگانه خاطرنشان كرد: اگر در چنین مداخلاتی سازمانی تك نوازی كند شاید كمی اثر بخشی داشته باشد اما آیا توانستیم صرفه جویی در هزینه و كارایی لازم را داشته باشیم؟ از آنجا كه تصمیم گیران، امانتدار مردم هستند، حق ندارند هر طور دل شان می خواهد هزینه كنند. 

مدیركل پبشگیری فرهنگی قوه قضاییه با تقسیم بندی پیشگیری رشدمدار به سه دسته مدرسه محور، خانواده محور و جامعه محور گفت: مجموعه‌ها انواع پیشگیری رشدمدار را تعیین می‌كنند و این قوه در كشور پیشگیری مدرسه و پیش دبستانی محور را انتخاب كرد چون معتقد است با این پیشگیری به پیشگیری خانواده محور هم می‌توان دست یافت.

وی نماد را یا همان مراقبت اجتماعی دانش آموزان را یك مداخله مدرسه محور  نام برد كه كه از سن ٨ تا ١٨ سالگی انجام می شود.

زنگانه تصریح كرد: البته كار بزرگی در سطح پیش از دبستان قرار است در قوه قضاییه انجام شود و این طرح (بنیاد كودك) مصوبه شورای اجتماعی را هم دریافت كرد تا مدیران، زیرمجموعه همان مدل نماد بتوانند كار بزرگی در حوزه پیش از دبستان انجام دهند.

به گفته وی، سند راهبردی این بنیاد استخراج و محتوای مهارت ها مشخص شده است و قرار است برخی عناوین پروژه‌ها حذف و برخی هم اضافه می‌شود. همچنین ٤٩ درصد سهامداران طرح بنیاد كودك بخش‌های خصوصی هستند و ٥١ درصد نهادهای دولتی سرمایه گذاری خواهند كرد.

زنگانه گفت: زیرساختهای این پروژه برای تحول در نظام جمهوری اسلامی است و قرار است اركستر سمفونی خوبی در كشور به صدا دربیاورد و نوای خوشی را به گوش ایران زمین برساند. جایگاه مهد و پیش دبستانی را می خواهیم ارتقا دهیم؛ محرومیت زدایی كنیم و توجه همه را به این موضوع جلب كنیم كه راه نجات كشور جز مداخله در تربیت اجتماعی بویژه در سنین كودكی نیست.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.