پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

ضرورت ادامه فعالیت های پرورشی
تاریخ : دوشنبه 19 شهريور 15:10 کد خبر : 8825

دلایل انکار ناپذیر وجود معاونت پرورشی

آموزش و پرورش امروز با مشکلات عدیده ای روبروست که یکی از این مشکلات که در سال های اخیر بسیار نمایان است، تعطیلی فعالیت های پرورشی در بسیاری از مدارس است.


خبرگزاری رسانه معلم، آموزش و پرورش امروز ما با مشكلات عدیده ای روبروست. یكی از این مشكلات كه در سال های اخیر بسیار نمایان است، تعطیلی فعالیت های پرورشی در بسیاری از مدارس است. ضرورت فعالیت های پرورشی: فعالیت های پرورشی و تربیتی بخشی تفكیك ناپذیر از ماموریت آموزش و پرورش است كه در قالب های مختلف اجرا می شود و امروزه نه تنها از اهمیت آن كاسته نشده بلكه به دلایل زیر ضرورت توجه به آن بیش از گذشته احساس می شود:

1- تربیت انسان مقدمه ساختن جامعه: ساختن جامعه مطلوب بدون ساختن و تربیت فرد فرد انسان های آن جامعه امكان پذیر نیست و برنامه ریزی و هزینه های هنگفت در جوامع پیشرفته امروز، دلیل خوبی برای اثبات این ادعا می باشد و بشر امروز به تجربه دریافته است كه برای سعادت بشر باید زمینه های مناسب رشد و تعالی انسان ها را در جامعه فراهم كرد و ایجاد جامعه مطلوب هم بدون آموزش و تربیت انسانها غیر ممكن است. این واقعیتی است كه قرآن كریم به زیبایی بیان فرموده است: "... وَمَنْ أَحْیَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا ... " ... ﻭ ﻫﺮ ﻛﺲ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﺑﺮﻫﺎﻧﺪ ﻭ ﺯﻧﺪﻩ ﺑﺪﺍﺭﺩ ، ﮔﻮﻳﻲ ﻫﻤﻪ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻫﺎ ﺭﺍ ﺯﻧﺪﻩ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ ... (٣٢ مائده)

2- ضرورت تربیت اسلامی دانش آموزان: هر جامعه ای آرمان هایی دارد كه برای رسیدن به آن آرمان ها برنامه ریزی و تلاش می كند و مقدمات آموزش و تربیت افراد جامعه را در جهت رسیدن به آرمان های خود فراهم می كند و جامعه ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توجه به اینكه رسیدن به فرهنگ ناب اسلامی از اهداف دستگاه تعلیم و تربیت ماست بنابراین باید برای رسیدن به این هدف، تربیت نسل آینده ساز را بر مبنای تعلیم و تربیت اسلامی برنامه ریزی و انجام داد.

3- امروزه با توجه به توسعه وسایل ارتباطی و استفاده گسترده بیگانگان به ویژه دنیای غرب از این شرایط برای تهاجم و سلطه فرهنگی بر سایر جوامع بخصوص جوامع اسلامی و بطور خاص كشور ما و هدف قرار گرفتن همه آحاد ملت ایران به ویژه نسل جوان و نوجوان، ضروری است كه دستگاه تعلیم و تربیت ما برای مقابله با این تهاجم گسترده ، برنامه ریزی و اقدام نماید و تنها راهی كه می تواند نسل جوان و نوجوان ما را در مقابل این تهاجم ناجوانمردانه حفظ كند همانا پرداختن جدی به فرهنگ اسلامی و بومی و آموزش این فرهنگ از مهد كودك تا دانشگاه و همچنین سایر نهادهای فرهنگی و بویژه فعال سازی مساجد بعنوان مركز اصلی توسعه فرهنگ اسلامی می باشد. چرا در مدارس كار تربیتی مناسب صورت نمی گیرد؟ اینكه در مدارس كار تربیتی مناسب انجام نمی شود دلایل مختلفی دارد كه برخی از آن دلایل عبارتند از:

1- عدم اعتقاد و بی برنامگی مسئولین وزارت آموزش و پرورش: در همه جای دنیا انتقال فرهنگ به نسل های بعدی وظیفه دستگاه تعلیم و تربیت است ولی متاسفانه در كشور ما علیرغم شعارهایی كه در این رابطه وجود دارد، متولیان و برنامه ریزان دستگاه تعلیم و تربیت در عمل چنین اعتقادی ندارند و این مسئله هم ناشی از نوع نگاه مسئولین خارج از دستگاه تعلیم و تربیت در دولت و مجلس است كه اعتقادی به اولویت فرهنگ و تعلیم و تربیت ندارند و این امر هم در میزان تخصیص از بودجه عمومی و هم انتصاب بعضی وزرای غیر تخصصی نمایان است.

2- عدم اعتقاد مدیران به كار عمیق تربیتی: مدیران مدارس عمدتا اعتقادی به كار تربیتی عمیق ندارند و فعالیت های تربیتی را دست و پا گیر و هزینه بر می دانند بنابراین ترجیح می دهند كه وقت خود را صرف این امور نكنند.

3- عدم آشنایی مدیران و عوامل تربیتی با فلسفه و شیوه های تعلیم و تربیت اسلامی:گرچه لازم است تعلیم و تربیت بر اساس مبانی اسلامی صورت گیرد اما اطلاع مدیران و عوامل تربیتی از مبانی و شیوه های تعلیم و تربیت اسلامی بسیار ناچیز است به همین دلیل نه تنها انگیزه ای برای كار تربیتی ندارند بلكه در مقابل آن مقاومت می كنند.

4- عدم مطالبه مسائل تربیتی از طرف مسئولین و همچنین اكثریت اولیای دانش آموزان: با توجه به اینكه كار تربیتی باید در مدرسه صورت گیرد اما همانطور كه گفته شد معمولا مدیران مدارس به اینگونه امور نمی پردازند زیرا از طرف مسئولین سطوح بالاتر و اكثر اولیای دانش آموزان مطالبه و پیگیری نمی شود و به همین دلیل مدیران ترجیح می دهند بیشتر وقت خود را صرف اموری كنند كه مطالبه می شود و باید پاسخگوی آن باشند.

5- بی انگیزگی عوامل تربیتی: متاسفانه مشكلات متعدد دست به دست هم داده و عوامل تربیتی را دچار بی انگیزگی نموده است كه باید ریشه یابی و درمان شود.

6- انگیزه های سیاسی: برخی انگیزه های سیاسی باعث شده كه عده ای از متولیان تعلیم و تربیت، سلیقه های شخصی و سیاسی خود را جایگزین برنامه های مصوب نظام تعلیم و تربیت كنند.

 

* اكبری- فعال فرهنگی


کد خبرنگار : 40


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.