پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور:
تاریخ : شنبه 10 شهريور 12:24 کد خبر : 8784

اعلام نتایج نهایی آزمون اعزام معلمان به مدارس خارج از کشور در هفته آتی

رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور گفت: آزمون اعزام معلمان را برگزار کردیم ۱۷ هزار نفر در این آزمون شرکت کردند که یک هزار نفر برای بخش مصاحبه پذیرفته شدند و در نهایت اسامی ۳۲۰ نفر شنبه آینده اعلام می‌شود.


گروه بین الملل خبرگزاری رسانه معلم،غلامرضا كریمی رئیس مركز امور بین‌الملل و مدارس خارج از كشور در نشست خبری هفته دولت كه در نمایشگاه عملكرد و دستاوردهای آموزش‌ و پرورش واقع در دبیرستان ماندگار البرز شد، اظهار كرد: در نظام جمهوری اسلامی، آنطور كه باید فعالیت‌های دیپلماسی آموزشی صورت بگیرد، انجام نشده است و نیاز به توجه به دیپلماسی آموزشی است.

وی ادامه داد: برخی كشورها یك پروژه كوچك دارند به خوبی رویش كار می‌كنند و جوایز متعددی می‌گیرند اما ما از ظرفیت‌هایمان استفاده نكردیم.

كریمی درباره آزمون اعزام معلمان به مدارس ایرانی خارج از كشور اضافه كرد: آزمون اعزام معلمان را برگزار كردیم ۱۷ هزار نفر در این آزمون شركت كردند كه یك هزار نفر برای بخش مصاحبه پذیرفته شدند و در نهایت ۳۲۰ نفر، شنبه آینده معرفی می‌شوند.

رئیس مركز امور بین‌الملل و مدارس خارج از كشور افزود: دوره توجیهی معلمان اعزامی ۱۶ تا ۲۰ شهریورماه برگزار می‌شود و بخشی از این معلمان به مدارس خارج از كشور اعزام می‌شوند.

وی به همكاری نهادهای بین‌المللی اشاره كرد و گفت: همكاری‌های خوبی با نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان یونیسف، یونسكو، آیسسكو داریم و به عنوان مثال در همین چند روز كارگاه آموزشی دانش‌آموزان اوتیسم با حضور ۲ استاد از دانشگاه استرالیا در باشگاه فرهنگیان تهران در حال برگزاری است.

* تحصیل ۱۳ هزار دانش‌آموز در مدارس ایرانی خارج از كشور

كریمی با بیان اینكه به دنبال به ایجاد و تقویت سایت انگلیسی و عربی وزارت آموزش و پرورش هستیم تا تجربیات داخلی را قابل بهره‌برداری كنیم، گفت: سازمان نهضت سوادآموزی جایزه ویژه یونسكو را از آن خود كرده است كه در ۱۷ شهریور ماه در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی درباره تعداد دانش‌آموزان ایرانی در مدارس خارج از كشور گفت: بیش از ۱۳ هزار دانش‌آموز در ۱۱۰ مدرسه در بیش از ۶۰ كشور دنیا داریم؛ البته برای فعالیت مدارس باید قوانین و ضوابط خاص كشورها را رعایت كنیم به عنوان مثال در برخی كشورها برای مدارس خارجی كفیل می‌گیرند یا در بعضی از كشورها باید از وزارت كار یا آموزش مجوزهایی دریافت كرد.

* فعالیت ۴۰۰ معلم ارزبگیر و ۳۰۰ معلم غیرارزبگیر در خارج از كشور

رئیس مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور درباره تعداد معلمان اعزامی به مدارس خارج از كشور، اظهار كرد: ۴۰۰ معلم سالیانه به مدارس خارج از كشور اعزام می‌شوند و ۳۰۰ معلم هم در خارج از كشور داریم كه به معلمان اعزامی اصطلاحاً ارزبگیر می‌گوییم ولی معلمانی كه در كشورها حضور دارند، غیرارزبگیر هستند كه به دنبال كاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی معلمان ارزبگیر هستیم.

وی درخصوص مشكلات معلمان برای حضور در مدارس خارج از كشور، افزود: در برحی از كشورها مشكل ویزا داشتیم كه در این كشورها، قرارداد معلمانی كه حضور دارند را تمدید كردیم تا مشكل كمبود معلم نداشته باشیم و در صورتی كه مشكل ویزا حل شود، اعزام‌ معلمان انجام خواهد شد.

* هزینه‌كرد یك هزار میلیارد تومانی برای تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی در ایران

كریمی به تحصیل دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در مدارس ایران نیز اشاره كرد و بیان داشت: بعد از دستور مقام معظم رهبری در چند سال پیش، درهای مدارس به روی تمام لازم‌التعلیمان باز است و به دلیل موضوعات بشردوستانه، این فرصت به كودكان اتباع افغانستانی داده شده است و البته در هیچ كجای دنیا چنین تسهیلاتی به پناهندگان ارائه نمی‌شود. 

وی با تأكید بر اینكه روند ثبت‌نام دانش‌آموزان اتباع افغانستانی تغییری نكرده است، افزود: در سال گذشته افزون بر یك‌هزار میلیارد تومان برای دانش‌آموزان اتباع خارجی هزینه كردیم و در این خصوص به مجامع بین‌المللی اعتراض كردیم كه باید كمك كنند اما نزدیك ۲ درصد هزینه‌ای كه می‌دهیم توسط مجامع بین‌المللی تأمین اعتبار شده است؛ این در حالیست كه خیلی از پناهندگان وضعیت مالی خوبی ندارند و ناچار به حمایت مجامع بین‌المللی است.

رئیس مركز امور بین‌الملل و مدارس خارج از كشور در پاسخ به پرسشی درخصوص بخشنامه سختگیرانه وزارت كشور برای ثبت نام اتباع خارجی و تضاد آن با ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان اتباع افغانستانی در مدارس، اظهار كرد: بخشنامه وزارت كشور ناظر بر این موضوع است كه كشورها نباید مشوق ورود پناهنده‌ها به كشور خود باشند؛ دانش‌آموزان اتباع افغانستانی كه در سال‌های گذشته در مدارس ما بودند، همچنان می‌توانند به ادامه تحصیل بپردازند و مشكلی وجود ندارد.

وی اضافه كرد: این موضوع مبنی بر این مسئله است كه برخی هنوز در كشور خود هستند و طوری برنامه‌ریزی می‌كنند كه یك ماه پایانی تابستان به ایران بیایند و فرزندشان اول مهر به مدرسه برود و وزارت كشور هم به لحاظ تدابیر امنیتی و دلایلی كه گفته شد، سختگیرانه عمل می‌كند.

* پیگیری برای بازگشایی مدرسه شارجه

كریمی در پاسخ به پرسشی در خصوص  فعالیت مدارس ایرانی در امارات، گفت: فعالیت مدرسه ایرانی در شارجه متوقف شده است اما سایر مدارس دایر هستند؛ با پیگیری‌های وزارت امور خارجه با كشور امارات، تلاش می‌كنیم تا مدرسه شارجه نیز بازگشایی شود. 

وی درباره بودجه مركز امور بین‌الملل و مدارس خارج از كشور اظهار كرد: امسال ردیف بودجه خاص برای مدارس خارج از كشور پیش‌بینی شده است كه این موضوع هم فرصت و هم تهدید برای ما محسوب می‌شود؛ فرصت از این نظر است كه دارای بودجه هستیم و محدودیت نیز از این بابت است كه در گذشته كه ردیف خاصی نداشتیم، وزارت امور خارجه به مدارس خارج از كشور كمك‌های بسیاری داشت اما با ایجاد ردیف، دیگر كمكی ندارد كه مكاتباتی داشتیم تا یا وزارت امور خارجه مانند سال‌های گذشته، كمك‌های خود را ادامه دهد یا اینكه بتوانیم بودجه‌مان را افزایش دهیم.

رئیس مركز امور بین‌الملل و مدارس خارج از كشور، بودجه این مركز را  ۱۷۴ میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: ما بر اساس ارز دولتی فعالیت می‌كنیم و البته نوسانات ارزی تأثیر بر روند كارمان دارد اما زیاد نیست.

وی درباره تعداد حجم زیاد مراجعه كننده به مدارس ایرانی خارج از كشور اشاره كرد و افزود: در برخی مناطق، حجم مراجعات در حال افزایش است و تعداد مراجعان از ظرفیت پذیرش بیشتر است كه اعلام كردیم بخش خصوصی به كمك بیاید كه تا كنون ۳۰ درخواست برای تأسیس مدارس جدید غیردولتی در خارج از كشور دریافت كردیم و درباره فعالیت آنها با نظر وزارت امور خارجه، حراست آموزش و پرورش و همچنین وزارت آموزش كشور مقصد تصمیم‌گیری می‌شود.

كریمی تصریح كرد: در حال تدوین مصوبه‌ای در شورای عالی آموزش و پرورش هستیم تا فضا برای كسانی كه علاقه‌مند هستند در خارج از كشور مدرسه‌داری كنند، فراهم شود./د
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط