پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : یکشنبه 21 مرداد 00:53 کد خبر : 8709

اعلام آمادگی وزارت علوم برای کمک به آموزش و پرورش در رفع کمبود معلم

وزیر علوم در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمادگی این وزارتخانه را برای «کمک به تأمین کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش» اعلام کرد.


به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری رسانه معلم،به نقل از تسنیم، منصور غلامی وزیر علوم در نامه‌ای به رئیس‌جمهور آمادگی این وزارتخانه را برای «كمك به تأمین كادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش» اعلام كرد.

در این نامه آمده است: وزارت آموزش و پرورش طی سال‌های پیش‌‌ِرو و به‌ویژه پنج سال آینده با موج گسترده‌ای از بازنشستگی روبه‌رو می‌شود. به‌طور حتم موضوعاتی چون حفظ كارآیی و پاسخ‌گویی به نیازها و مطالبات عمومی، فراهم كردن شرایط مناسب و همكاری و همگامی برای تأمین نیروی انسانی جوان و كارآمد متناسب با نیازهای آموزش و پرورش كشور و هماهنگ با خروج نیروهای بازنشسته مهم‌ترین دغدغه مسئولان وزارت آموزش و پرورش است.

وزیر علوم در نامه خود به رئیس جمهوری آورده است، هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان، با نگاهی واقع‌بینانه و ژرف در جلسات متعدد كارشناسی با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان برنامه و بودجه كل كشور و همچنین وزارت آموزش و پرورش مبتنی بر ظرفیت‌های مصوب و محورهای مطرح در برنامه راهبردی و نیز با رعایت مأموریت مندرج در اساسنامه دانشگاه مذكور، تصمیم‌هایی درخصوص تعیین شیوه و روش‌های پذیرش تا سال 1404 دوره پیش‌خدمت و حین خدمت اتخاذ كرده است.

دكتر غلامی درخصوص دوره پیش‌خدمت، سه اقدام را برشمرده است: 1 ــ پذیرش از دیپلم و تحصیل در دانشگاه فرهنگیان (دوره كارشناسی) با جذب سالیانه 10 هزار دانشجو (40 هزار دانشجو در یك دوره چهارساله)، 2 ــ پذیرش سالانه 10 هزار نفر از دانش‌آموختگان رشته‌های مرتبط دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم از طریق برگزاری دوره یك‌ساله كسب شایستگی معلمی بر اساس مفاد ماده «28» اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و 3 ــ پذیرش سالانه 10 هزار نفر از طریق برگزاری دوره كارشناسی با مشاركت سایر دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و مؤسسات علمی آموزشی معتبر (2+2) از میان دانشجویانی كه حداقل سه نیم‌سال و حداكثر پنج نیم‌سال تحصیلی را با موفقیت گذرانده‌اند گزینش كرده و امكان ادامه تحصیل آنان را در دانشگاه فرهنگیان برای اخذ دانشنامه كارشناسی آموزش فراهم كند، مطرح كرده است.

وی در این نامه بر توانمندسازی معلمان مشغول به فعالیت از طریق فراهم كردن زمینه ورود به دوره‌های تحصیلی مقطع كارشناسی ارشد سالیانه به‌میزان سه هزار و 800 نفر و دوره دكتری سالیانه به‌میزان 100 نفر را به‌صورت دوره حین خدمت تأكید كرده است.

غلامی آورده است كه در اجرای تصمیمات اتخاذشده فوق، سالیانه 30 هزار نفر نیروی جدید آماده ورود به آموزش و پرورش شده و همچنین نسبت به ارتقا و توانمندسازی 3900 نفر از نیروی انسانی موجود اقدام می‌شود.

وی در این نامه تصریح كرده است؛ بر اساس برآوردهای جدید، میزان بازنشستگان فراتر از ظرفیت‌های ایجادشده در دانشگاه فرهنگیان می‌باشد و در كوتاه‌مدت می‌بایست در یك برنامه ضربتی، با تأكید بر روش‌های مختلف از جمله ماده 28 اساسنامه، زمینه تأمین زودهنگام نیروی انسانی آموزش و پرورش را با تكیه بر دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خوب كشور فراهم كرد و بدین ترتیب نیاز به اشتغال جوانان تحصیل‌كرده را نیز بیش از پیش تأمین نمود.

وزیر علوم در نامه خود به دكتر روحانی، اجرای قانون برنامه ششم توسعه و به‌منظور افزایش سهم آموزش‌های مهارتی، توجه به تربیت دبیر فنی را نیز گره‌گشای موانع توسعه دانست و از آن جایی كه «حدود 38 درصد دانش‌آموزان در دوره‌های كاردانش و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای به‌سر می‌برند»، نیاز به دبیران رشته‌های مختلف فنی و حرفه‌ای را یكی از نیازهای اساسی كشور عنوان كرده است.

وی در ادامه آورده است: دانشگاه فنی و حرفه‌ای كشور با دارا بودن 173 دانشكده و آموزشكده مستقل دختران و پسران و جمعیت دانشجویی حدود 200 هزار نفر در رشته‌های مختلف مهارتی در سراسر كشور می‌تواند فرصت‌های مناسبی را نیز برای تربیت كادر آموزشی مدارس متوسطه كاردانش و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای فراهم كند كه این مهم علاوه بر پاسخ به كمبود معلمان در نظام آموزش و پرورش، خود زمینه‌ساز مناسبی برای جذب دانش‌آموختگان این دانشگاه خواهد بود.

غلامی در پایان آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرایی كردن موارد فوق در كمك به تأمین كادر آموزشی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد./د

 

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.