پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

مصاحبه اختصاصی خبر گزاری رسانه معلم با دبیر یازدهمین لیگ علمی پایا:
تاریخ : یکشنبه 21 مرداد 09:03 کد خبر : 8708

رسیدن به خود باوری، گسترش سطوح علم و عدالت محوری در بین دانش آموزان

دکتر فرهام علیزاده در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری رسانه معلم اهداف، مراحل و نحوه ی برگزاری یازدهمین لیگ علمی دانش آموزی پایا را تشریح کرد.


به عنوان اولین سوال هدف از برگزاری این لیگ علمی چیست؟

این مسابقات كه  به همت معاونت علمی سازمان بسیج دانش آموزی و موسسه دانش پژوهان فردا بوده و در بخش بین الملل هم با كمك  موسسه رزمندگان و نور مبین برگزار شده، در واقع شامل مسابقه ای گروهی است  و برخلاف سایر مسابقات كه  آزمون به صورت انفرادی است، این آزمون به صورت تیمی برگزارمی گردد  و هدف آن ترویج كار گروهی در بین دانش آموزان و رسیدن به خود باوری و همچنین گسترش سطوح علم و عدالت محوری در بین دانش آموزان می باشد.

سیر فرایند مراحل برگزاری مسابقات به چه شكلی است؟

از مهرماه سال گذشته ثبت نام اولیه داوطلبان صورت گرفته است و طی آن 61هزار نفر ازسراسر كشور در این آزمون سه مرحله ای ثبت نام كردند. مرحله مقدماتی در اسفند ماه سال گذشته در شهرستان ها برگزار شد و در مرحله  نیمه نهایی حدود 20 هزار نفر در استان ها شركت كردند و نهایتا در مرحله  نهایی كشوری 550 نفر در این مسابقات كه از امروز آغاز خواهد شد شركت خواهند كرد كه حدود  160نفر  از رشته های مختلف تیمی انتخاب خواهند شد.

 این مسابقات در شش رشته علوم پایه، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم ریاضی، برنامه ریزی و كامپیوتر و پژوهشی می باشد كه برای هر رشته سه تیم انتخاب خواهند شد.

داوطلبان دو نوع آزمون عمومی و اختصاصی دارند كه آزمون اختصاصی از پیش آزمون هایی است كه قبلا مطالعه كرند و آزمون عمومی هم از كتابهای درسی خودشان است.

محل برگزاری مسابقات، دانشگاه شهید عباسپور می باشد كه صبح شنبه 20 مرداد ماه پذیرش اولیه از داوطلبان صورت می گیرد و بعد ازظهر شنبه، آزمون پژهشی خواهند داشت كه تاثیر اصلی در واقع مربوط به آزمون روز یكشنبه 8 صبح در دانشگاه شهید عباسپور است كه  تا ساعت  12 ادامه دارد و  تا صبح روز بعد، كار داوری و تصحیح آزمون انجام خواهد شد و روز دوشنبه 22 مرداد ماه اختتامیه یازدهمین لیگ علمی پایا در دانشگاه شهید بهشتی با حضور وزیر آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

چه پایه هایی در این دوره شركت دارند؟

پایه های ششم تا یازدهم شركت دارند كه پایه ششم فقط  در رشته علوم پایه، پایه هفتم تا دهم  در تمام رشته ها یعنی علوم پایه، علوم تجربی،  علوم انسانی، علوم ریاضی، برنامه ریزی و كامپیوتر و پژوهشی و پایه یازدهم فقط در رشته های برنامه ریزی و كامپیوتر و پژوهشی و پایه دوازدهم به دلیل كنكور سراسری و اشتغال دانش آموزان این پایه به مطالعه برای كنكور در این دوره شركت داده نمی شوند.

البته لازم به ذكر است كه هر سال 70% از رتبه های زیر 400 كنكور سراسری از نفرات برتر این لیگ علمی هستند.

چه كشور هایی در این مسابقات شركت دارند؟

8 تیم از كشور های سنگال، انگلستان، تانزانیا، عراق، لبنان، سوریه، لبنان و تركیه در قالب تیم های 4 نفره در این آزمون شركت خواهند داشت. كه البته امتیاز بندی تیم های خارجی با هم سنجیده خواهد شد و با امتیاز بندی گروه های ایرانی متفاوت خواهد بود.

مزیت این دوره نسبت به دوره های قبلی چیست؟

این دوره اولاً از حیث تعداد نسبت به سال گذشته، رشد حدود دو برابری داشته و همچنین امسال به امید خدا با تعاملاتی كه با وزارت آموزش و پروش انجام شده، قرار است هیئتی اندیشه ورز برای این نفرات تشكیل و از ظرفیت این نفرات نخبه ی علمی استفاده شود.

در خصوص جوایز این دوره توضیح بفرمایید.

در مرحله نیمه نهایی جوایز دوره از طریق استان ها اهدا شده است و در مرحله نهایی برای هر تیم مبلغ 20 میلیون ریال در نظر گرفته شده است. همچنین گواهی حضور در دوره و تندیس بین المللی نیز به تیم های برتر اهدا خواهد شد./د

 


کد خبرنگار : 40


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.