پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

جزئیات انتخاب رشته‌های معلمی
تاریخ : شنبه 20 مرداد 01:19 کد خبر : 8706

از توانایی گفتاری تا نداشتن نقص عضو مشهود

فردی که علاقه‌مند است در رشته‌های معلمی در دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی درس بخواند باید ویژگی‌های را دارا باشد.


به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری رسانه معلم، به نقل از خبرگزاری فارس، این روزها  زمان انتخاب رشته داوطلبان برای ورود به دانشگاه است و داوطلبان به دنبال انتخاب دانشگاه و رشته مورد علاقه خود هستند.

در دفترچه كنكور، رشته‌های وجود دارد كه به معلمی می‌انجامد و شاید افراد زیادی باشند كه دوست داشته باشند در آینده شغل معلمی را انتخاب كنند اما آیا هر كسی می‌تواند معلم شود؟ ویژگی‌های انتخاب رشته‌های آموزگاری و دبیری در دانشگاه چیست؟

در حال حاضر دو دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی مسئولیت آموزش آموزگاران و دبیران مدارس را بر عهده دارند و در دفترچه انتخاب رشته كنكور نیز سهمیه‌هایی برای این دو دانشگاه در نظر گرفته شده است.

*پیش‌بینی ظرفیت ۲۵ هزار نفری در دانشگاه فرهنگیان برای امسال

حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در این خصوص اظهار كرد:‌ «این دانشگاه مأموریت‌گراست و وظیفه تأمین نیروی آموزش و پرورش را در كنار دانشگاه تربیت‌ دبیر شهید رجایی بر عهده دارد».

وی با بیان اینكه در حال حاضر 39 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌كنند، افزود: «مطلع شدیم در سال‌های آتی نیاز آموزش و پرورش به معلم بسیار زیاد است و بر همین اساس، امسال 25 هزار ردیف استخدامی برای كنكور سراسری گرفتیم».

خنیفر به ویژگی‌های خوب دانشگاه فرهنگیان برای داوطلبان كنكور اشاره كرد و افزود: «یكی از ویژگی‌های بسیار خوب حضور دانشجویان در این دانشگاه این است كه دانشجومعلمان ضمن تحصیل، حقوق می‌گیرند؛ این دانشگاه شبانه‌روزی است و تمام رفاهیات دانشجومعلمان فراهم است، ضمن اینكه ردیف استخدامی آنها از قبل مشخص شده و افراد با اعتماد به نفس و بدون نگرانی از آینده شغلی تحصیل می‌كنند».

وی تصریح كرد: «نمره تراز علمی داوطلبان برای حضور در دانشگاه فرهنگیان نباید كمتر از 6500 باشد البته فرزندان ایثارگران 75 درصد نمره آخرین فرد قبولی را باید كسب كرده باشند. ضمن اینكه معدل دوره متوسطه داوطلبان باید 15 به بالا باشد. همچنین حداكثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان 22 سال است و افراد متولد اول مهرماه سال 75 به بعد می‌توانند در این دانشگاه پذیرش شوند».

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینكه دانشجویان پسر از سربازی معاف می‌شوند، افزود: «پذیرش به صورت بومی ـ استانی است و در حال حاضر 64 پردیس و 34 مركز دانشگاهی در سراسر كشور داریم كه سیاست بومی‌گزینی را در كاهش دغدغه‌های اشتغال اجرا می‌كنیم؛ همچنین دانشجومعلمان بعد از ترم 4 به صورت كارورز در مدارس مشغول به فعالیت می‌شوند».

در دفترچه انتخاب رشته كنكور آمده است: «در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و به استناد بند (ب) ماده ۶۳ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، وزارت آموزش و پرورش برای تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود، متناسب با مبانی و ارزش‌های اسلامی و نیاز دور‌ های مختلف تحصیلی در مقطع كارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، از میان داوطلبان واجد شرایط دانشجو معلم می پذیرد».

داوطلبان در صورت احراز صلاحیت های عمومی و اختصاصی و سایر شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه راهنما و اطلاعیه‌های بعدی آزمون، می‌توانند پس از انتخاب رشته و موفقیت در مراحل مزبور، در صورت قبولی، ادامه تحصیل دهند.

* شیوه پذیرش

 در پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بومی‌پذیری اعمال می‌شود؛ كدرشته محل‌های مخصوص داوطلبان بومی هر استان در جداول مجزا از هم مشخص شده‌اند و گزینش نهایی توسط سازمان سنجش آموزش كشور، در هر یك از كدرشته محل‌ها با توجه به دامنه پذیرش صورت می‌گیرد.

 برای جذب در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، براساس ضوابط و مقررات از میان واجدین شرایط در آزمون براساس اولویت‌های انتخابی تا حدود دو برابر ظرفیت پذیرش، برای انجام مصاحبه تخصصی و احراز صلاحیت‌های عمومی و تخصصی از سوی سازمان سنجش آموزش كشور به آموزش و پرورش معرفی خواهند شد؛ معرفی داوطلب جهت انجام مصاحبه تخصصی به منزله قبولی نهایی در دانشگاههای مزبور تلقی نمی‌شود.

* نمره كل نهایی‌تان حداقل باید ۶۵۰۰ باشد

كسب حداقل نمره كل نهایی ۶۵۰۰ و بالاتر در زیر گروه مربوط برای مجاز شدن به انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوط در آزمون سراسری ضروری است.

چنانچه صلاحیت‌های عمومی و تخصصی داوطلب معرفی شده، بعد از انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی مورد تأیید آموزش و پرورش قرار گیرد، سازمان سنجش آموزش كشور بر اساس ضوابط مربوط و لحاظ نمودن اولویت بر مبنای دامنه پذیرش بومی (بخش شهرستان استان توضیحات كدرشته محل مندرج در دفترچه آزمون) و با در نظر گرفتن نمره كل نهایی زیر گروه و گروه آزمایشی مربوطه داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، گزینش نهایی را انجام خواهد داد؛ بنابراین موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی به منزله قبولی فرد برای دانشگاه‌های مزبور تلقی نمی‌شود.

* شرایط عمومی

داوطلبان رشته‌های معلمی باید ۱) تابعیت جمهوری اسلامی ایران ۲) اعتقاد به دین مبین اسلام یا یكی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ۳) التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ۴) داشتن سلامت كامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله ۵) نداشتن سابقه محكومیت جزایی یا كیفری مؤثر ۶) عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الكل و هر نوع مواد اعتیادآور. ۷) داشتن گواهینامه پایان دوره پیش دانشگاهی یا متوسطه دوم را دارا باشند.

* شرایط اختصاصی

شرایط اختصاصی شغل معلمی:
 ۱) كسب حداقل نمره علمی كل ۶۵۰۰ و بالاتر (در زیر گروه مربوط جهت مجاز شدن برای انتخاب رشته در گروه آزمایشی مربوط در آزمون سراسری خواهد بود.

 ۲) نداشتن هیچ گونه رابطه استخدامی با تعهد خدمت (دائم یا موقت) به نهادها و سازمانهای دولتی و غیردولتی (از آغاز تا پایان دوره تحصیل در دانشگاه).

 ۳) داشتن حداقل معدل كل ۱۵ در دوره متوسطه دوم (معدل سه پایه اول، دوم و سوم). تبصرہ: حداقل معدل كل، تحت هر شرایطی تغییر نخواهد داشت.

۴) داشتن حداكثر سن ۲۲ سال تمام در بدو ورود به دانشگاه (متولدین اول مهرماه ۱۳۷۵ به بعد)

 تبصره: انجام خدمت سربازی و یا سوابق كاری و موارد دیگر، تحت هیچ شرایطی به سقف سنی داوطلب افزوده نمی‌شود.

 ۵) احراز بومی: تذكر 1: ملاك تعیین شهر بومی داوطلب، تطابق حداقل ۲ شهر از ۴ شهر «محل اخذ مدرك تحصیلی سال آخر»، «محل اخذ مدرك تحصیلی سال ماقبل آخر»، «محل اخذ مدرك تحصیلی دو سال ماقبل آخر»، «محل تولد با شهر رشته است.

۶) برخورداری از سلامت كامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی، با تأیید پزشك معتمد واجد شرایط آموزش و پرورش.

 ملاك‌ها و معیارهای سلامت داوطلبان برای شغل معلمی:

 - توانایی گفتاری: توانایی در رعایت مخارج تمام حروف و ادای كلمات و عبارات به طور كامل و نداشتن لكنت زبان به هر میزان).

 - قدرت بینایی: داشتن دید ۱۰ / ۱۰ در یك چشم و یا پس از اصلاح با عینك و داشتن دید حداقل ۱۶/ ۲۰ در دو چشم و یا پس از اصلاح با عینك.

 هر نوع نقص میدان بینایی در یك یا هر دو چشم، دوربینی غیر قابل درمان و نیستاگموس شدید هر دو چشم، ضایعات وسیع، شدید و غیر قابل درمان در هر دو قرنیه كوررنگی برای رشته‌های آموزش ابتدایی و رشته های گروه هنر و رشته‌هایی كه شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است، ممنوع بوده و در بقیه رشته‌ها بلامانع است.

 - قدرت شنوایی: كمی شنوایی داوطلب نباید بیش از ۴۰ دسیبل باشد. داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله ۶ متری به خوبی بشود.

 - قد و وزن: با توجه به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغل معلمی به تشخیص اداره كل آموزش و پرورش استان مربوط، طبق ضوابط و مقررات كه در مرحله مصاحبه تخصصی و انجام معاینات پزشكی، مورد سنجش قرار می گیرد. حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، مطابق ضوابط مربوط به داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی است.

 - تغییر شكل مادرزادی یا اكتسایی اندام‌ها و نداشتن كراهت منظر در اثر سوختگی، سوانح با دیگر عوامل در صورت یا قسمت های ظاهری و نمایان بدن.

- نداشتن نقص عضو مشهود و مؤثر در انجام وظایف حرفهای معلمی براساس تشخیص پزشك معتمد واجد شرایط.

 - عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب العلاج از قبیل دیابت، سیروز كبدی، آسم، نارسایی كلیه، بیماری‌های قلبی، اسكروز آن پلاك، پاركینسون و بیماری‌های خونی نظیر لوسمی، كم خونی شدید مقاوم به درمان، تالاسمی ماژور و هر نوع بیماری شناخته شده مؤثر در انجام وظایف معلمی به تشخیص پزشك معتمد واجد شرایط.

 - احراز سلامت روانی براساس نظر روان شناس متخصص و متعمد آموزش و پرورش دارای نظام روانشناسی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران.

 ۷) برخورداری از استعداد، علاقه و انگیزه معلمی، عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شأن و جایگاه معلمی، برخورداری از قدرت تعامل با دیگران آشنایی با تعالیم دینی، به ویژه قرآن كریم.

 ۸) نخبگان علمی و مهارتی مخترعان، مبتكران، برگزیدگان المپیادهای علمی، فرهنگی، هنری و مهارتی، جشنواره خوارزمی در شرایط علمی برابر، بر اساس كدرشته محل انتخابی، از اولویت پذیرش برخوردار خواهند شد.

۹) احراز توانایی در مهارت های پایه و علوم فناوری اطلاعات.

 ۱۰) استخدام قطعی فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در صورت تأیید قطعی و اخذ مدرك كارشناسی در رشته‌ای كه تعهد محضری به آموزش و پرورش سپرده، امكان‌پذیر خواهد بود.

 ۱۱) داشتن حداكثر ۲۸ سال در بدو استخدام قطعی بعد از فراغت از تحصیل.

 ۱۲) برخورداری از حسن شهرت، عامل بودن به اخلاق و رفتار نیكو و متناسب با شأن و جایگاه معلمی.

۱۳) به موجب ماده ۷ قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب ۲۹ مهرماه ۱۳۶۳ و تكلیف مقرر در تبصره یك ماده ۶ قانون اصلاح موادی از وظیفه عمومی مصوب ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۰ مجلس شورای اسلامی، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های وابسته به آموزش و پرورش قبل اشتغال به كار در آموزش و پرورش و صدور حكم استخدام رسمی - قطعی، مكلف به گذراندن دوره آموزش رزم مقدماتی می‌باشند، در صورت عدم مراجعه برای گذراندن دوره آموزش رزم، هر مشكلی در راستای تبدیل وضعیت استخدامی به عهده دانشجو خواهد بود.

* تحصیل دانشجومعلمان به صورت شبانه‌روزی است

پذیرفته‌شدگان مكلفند در آغاز تحصیل خود به میزان دو برابر مدت تحصیل (حداقل آن كمتر از ۵ سال نخواهد بود) به آموزش و پرورش تعهد خدمت محضری بسپارند كه پس از دانش‌آموختگی به میزان دو برابر مدت تحصیل خود در محل تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش خدمت نمایند.

تحصیل آنان در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی منوط به سپردن تعهد محضری است و مدت تحصیل دانشجو معلمان جزو سوابق خدمت (حداكثر ۴ سال دوره كارشناسی) آنان محسوب می شود.

 پرداخت حقوق كارآموزی در طول تحصیل تحت هر شرایطی، صرفا حداكثر برای ۴ سال مجاز خواهد بود.

 تحصیل دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به صورت شبانه‌روزی است.
 انتقال دانشجو به سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و بالعكس ممنوع است.

 ۱۴) طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، در پایان دوره كارشناسی از دانشجو معلمان، ارزشیابی پایانی به عمل می آید و براساس نتایج حاصله، گواهی صلاحیت حرفه‌ای در سطوح مختلف صادر می گردد.

۱۵) چنانچه فردی با ارائه اطلاعات نادرست پذیرفته شود و یا متعاقب آن مشخص شود كه شرایط لازم را نداشته است در هر مرحله از ثبت‌نام، تحصیل و یا استخدام آزمایشی و قطعی، قبولی وی لغو می‌شود و حسب مورد مكلف به پرداخت خسارت‌های ناشی از آن خواهد بود./د
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.