پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

یادداشت موضوعی:
تاریخ : دوشنبه 15 مرداد 09:28 کد خبر : 8671

ضرورت همدلی و همزبانی بین دولت و ملت در وزارت آموزش و پرورش

در هر جامعه‌ای، نهاد آموزش و پرورش بیش از هر نهاد رسمی دیگر نیازمند توجه و تحول بوده و هست؛ چرا که آینده هر کشور در گرو فعالیت‌های این نهاد است.


به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری رسانه معلم، با توجه به تغییرات دنیای امروز و سرعت بسیار بالای آن، نهاد آموزش و پرورش نیازمند تحول و توجهی دوصدچندان است تا بتوان كشور را به بایسته‌ها و شایسته‌هایی كه جامعه و جهان نوین اقتضا می‌كند، نزدیك ساخت. این مهم در "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش" تحت مأموریت‌های این سازمان، "بهسازی و تحول در نظام برنامه‌ریزی آموزشی و درسی و زیر-ساخت‌های كالبدی " مورد توجه قرار گرفته است. نظام تحول بنیادین در آموزش و پرورش شش زیرنظام (رهبری و مدیریت، برنامه درسی و آموزشی، تامین فضا، تجهیزات و فناوری، تامین و ارتقای منابع انسانی، تامین مالی و تخصیص منابع و پژوهش و ارزشیابی) را دربردارد. هر یك از زیرنظام‌ها ناظر بر بخش‌های مختلفی از حوزه‌‌‌های اجرایی آموزش و پرورش است.

سند تحول از سال 1391 به اجرا درآمده است بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: برای استقرار سند تحول بنیادین موانع بسیاری وجو دارد و تاكید كرد برای اجرای تحول در آموزش و پرورش عزم ملی ضروری است(خبرگزاری ایسنا، 28/09/96). به نظر می رسد تحقق این امر مهم بدون حضور و مشاركت مردم صورت نمی پذیرد. یكی از عوامل مؤثر بر مشاركت مردم، همدلی و همزبانی بین مردم و دولت است. انسجام بین ملت و دولت در روی آورد روانشناختی، پیوند عاطفی است كه فضای روانی بین ملت و دولت را برای وصول به اهداف تعیین شده وانسجام، تسهیل می‌كند. دلیل آن، وجود نیروی انگیزشی پیوند عاطفی است كه موجب می‌شود اعضای بین ملت و دولت درتأمین نیازهای یكدیگر به صورت فعال مشاركت كنند.

پیوند عاطفی به دلایل گوناگونی پدیدار شده و گسترش می یابد. یكی ازمهمترین زمینه‌های ایجاداین پیوند، وجود زمینه ارتباطات صحیح بین دولت و ملت است. این ارتباط به درستی انجام نمی پذیرد مگرآنكه اعضای گروه با نوعی تفهیم و تفاهم و درك متقابل با یكدیگر تعامل داشته باشند.

یكی ازاین عوامل كه ارتقادهنده پیوندعاطفی است، گفت وگوست. در فضای ارتباطاتی بویژه ارتباطات بین دولت و ملت، پذیرش اصل تساوی بین دولت و ملت اساسی است نباید نگاه دولت به مردم نگاهی از بالا به پایین باشد همدلی به معنای همراهی ملت با دولت نیست بلكه كاهش فاصله قدرت به منظور گفت وگویی كه حاصل ارتباط و تعامل است كه هیچیك از طرفین برتری نسبت به دیگری ندارد.

شرایط مهم و حساسی برای اجرا نظام تحول وجود دارد كه نیازمند شناخت، تبیین دقیق و همچنین تدوین برنامه‌های مناسب برای فراهم آوردن زمنیه‌های اجرای نظام تحول است. و می‌توان گفت بدون همدلی و همزبانی بین آموزش و پرورش و مردم، هیچ برنامه كلان و ملی آنگونه كه انتظار می‌رود انجام نمی شود. فقدان همدلی موجب می شود كه تحقق نظام تحول بنیادین به كندی و گاه با چالشهای گوناگونی مواجه ساخته و حتی ممكن است حركت‌ها و برنامه‌های بخش‌های مختلف زیرنظام را به ورطه تضاد و مقابله سوق دهد. این درحالی است كه هرقدر میزان همدلی در فرایند تحقق نظام تحول بنیادین افزون‌تر گردد، مولفه‌های زیر نظام ها در یك راستای واحد حركت خواهند كرد و این همسویی موجبات بالندگی، تسهیل و تسریع اجرای نظام تحول خواهد بود./د

* دكتر شهناز هاشمی؛ مدیر گروه پژوهشی مشاركت‌ها و ارتباطات پژوهشكده خانواده و مدرسه

 

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.