پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در گفت‌وگو با «وطن امروز» پیشنهاد داد:
تاریخ : دوشنبه 15 مرداد 01:24 کد خبر : 8669

اختصاص ساعت «پرورشی» برای مدارس

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش: عائله آموزش‌وپرورش زیاد است اما همین زیادی خودش نعمت است. متاسفانه در ساختار آموزش‌وپرورش بخش تعاون و رفاه را در حد یک کارشناسی کوچک کردند.


وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در مصاحبه با روزنامه «وطن امروز» مورخ 97/05/14 گفت: مشكلات آموزش‌وپرورش ساختاری است و یك‌شبه به‌وجود نیامده، باید اندك‌اندك این كوه بزرگ را با راهكارهایی كوچك كرد و سرانجام آن را از سر راه برداشت، البته راهكارهای كلان هم وجود دارد؛ برای مثال موضوع بیمه‌ها و خدمات درمانی از همان راهكارهای كلان است. وزیر اسبق آموزش‌وپرورش افزود: عائله آموزش‌وپرورش زیاد است اما همین زیادی خودش نعمت است. متاسفانه در ساختار آموزش‌وپرورش بخش تعاون و رفاه را در حد یك كارشناسی كوچك كردند. سایر نهادها بنیادهای تعاون درست كردند و همین توجه بركات زیادی برای آنها داشت. چه اشكالی دارد یكی از معاونت‌ها در آموزش‌وپرورش معاونت اقتصادی و رفاهی باشد؟ ما پولی كه برای درمان به خدمات درمانی می‌دهیم كلان است اما چه امكانات و خدماتی به معلمان ارائه می‌شود؟ همه معلمان كه درگیر بیماری نیستند، در واقع بیشتر آنها از خدمات بیمه‌ها استفاده نمی‌كنند، پس خود آموزش‌وپرورش می‌تواند متولی بیمه كاركنانش باشد.

مافیای فامیلی

فرشیدی با اشاره به اینكه ممكن است نتیجه عملكرد صندوق ذخیره فرهنگیان این شائبه را ایجاد كند كه آموزش‌وپرورش نمی‌تواند در حوزه رفاهی و اقتصادی مدیریت داشته باشد، اظهار داشت: اصل ایجاد صندوق ذخیره فرهنگیان و تشكیل بانك سرمایه ایده خوبی بود اما برخی ندانم‌كاری‌ها، نبود شفافیت و ساز و كار نظارتی دقیق و فامیل‌گرایی كار را به اینجا رساند. وی افزود: خاطرم هست وقتی مسؤولیت آموزش‌وپرورش را پذیرفتم مواجه شدم با قراردادی كه با یكی از بیمه‌ها برای تكمیل بیمه درمانی فرهنگیان بسته بودند. آن زمان البته مافیایی در این بخش به‌وجود آمده بود كه امیدوارم دیگر نباشد؛ بیمه‌گری كه از نظر مدیریتی و اقتصادی ورشكسته بود را به آموزش‌وپرورش تحمیل كرده بودند. فرشیدی تصریح كرد: ماهانه از حقوق همكاران و نیز بودجه آموزش‌وپرورش حجم عظیمی پول را بابت بیمه تكمیلی به اینها می‌دادیم آن هم در حالی كه این بیمه‌گر معلم را می‌كشت و آخر سر هم پول معلم را نمی‌داد! ما گفتیم چرا باید با این بیمه قرارداد ببندیم؟ دیدیم از جاهایی فشار می‌آورند كه این سازمان برای شما نیروی انسانی استخدام كرده است، حق ندارید قرارداد را بهم بزنید! كه بنده در پاسخ گفتم: پول دولت است من هم نمی‌خواهم به شما بدهم.

فرشیدی گفت: پس از این رفتیم و با گذاشتن شرایطی قراردادی با بیمه ایران منعقد كردیم. شاید در نگاه اول آموزش‌وپرورش یك وزارتخانه بی‌پول، مشكل‌دار و پرجمعیت جلوه كند اما همین جمعیت عظیم دانش‌آموزی و پرسنل قابل توجه كه نیمی از دولت را تشكیل می‌دهد برای برخی‌ها وسوسه‌كننده است.

حیاط خلوتی به نام سرمایه

چرایی حال و روز بد صندوق ذخیره فرهنگیان و بانك سرمایه پرسش دیگری بود كه وزیر اسبق آموزش‌وپرورش اینگونه توضیح داد: برای اینكه موضوع صندوق ذخیره بهتر بررسی شود باید لایه‌های آن را كنار زد. مشكل اصلی این صندوق ضعف قانونگذاری و نبود نظارت دقیق است. قانونگذار همه اختیارات این صندوق را به وزیر داد، انگار كه صندوق ذخیره یك‌میلیون فرهنگی، موسسه خصوصی است! در حالی كه این موسسه مالی باید شخصیت حقوقی داشته باشد و خب متاسفانه حیاط‌خلوت برخی‌ها شد و این اختیار مطلق وزیر كار را خراب كرد. فرشیدی افزود: همین اتفاق درباره بانك سرمایه افتاد. شما ببینید بانك حكمت، بانك شهر، بانك انصار و زیرمجموعه‌هایش كه متعلق به سازمان‌هاست در حال حاضر به فعالیت مشغول هستند و تحولی در خدمت‌رسانی به كاركنان خود ایجاد كرده‌اند اما بانك سرمایه چه خدمتی به جامعه فرهنگیان كرده؟ بانكی كه به نام معلم و برای معلم مجوز گرفت، حالا 60 درصد سهامش به افراد و نهادهای دیگر تعلق دارد! متاسفانه این اجحاف‌ها درباره معلمان زیاد اتفاق می‌افتد. وی با اشاره به نحوه شكل‌گیری بانك سرمایه، اظهار داشت: شیبانی، رئیس پیشین بانك مركزی تعریف می‌كرد كه برای دادن مجوز بانك محدودیت بود اما چون بانك سرمایه قرار بود متعلق به فرهنگیان باشد رهبر انقلاب با آن موافقت و مساعدت كردند. در مقام اجرا اما وزیر وقت با اختیاراتی كه داشت دستور داد پذیره‌نویسی عام انجام شود و به‌جای اینكه معلمان سهامدار اصلی‌اش باشند دیگران از این فرصت استفاده كردند و 60 درصد بانك را صاحب شدند! بعد هم سهامداران غیر كه اكثریت بودند نام بانك را كه «سرمایه و دانش» بود به «سرمایه» تغییر دادند.

پرورشی تنها كه معاونت نیست

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در ادامه گفت‌وگو با بیان اینكه نظام تعلیم و تربیت ما بچه‌ها را برای زندگی تربیت نمی‌كند، در حالی كه شالوده نظام ما بر تربیت استوار است، خاطرنشان كرد:  در سند تحول قرار بود اسم این وزارتخانه را وزارت تربیت بگذارند و اینها شعار نیست. فرشیدی اظهار داشت: در حوزه مهم پرورشی باید همه درگیر باشند، نمی‌شود همه چیز را از معاون پرورشی خواست. پرورش فعالیتی دانش‌آموزمحور است، در حوزه آموزش معلم‌محور است، برای مثال درباره درس ریاضی دانش‌آموز می‌پذیرد كه معلم از وی بیشتر می‌داند یا حداقل مربی اوست اما در پرورش دانش‌آموز ممكن است این نقش را نپذیرد! برای مثال در موضوع امور دینی كه البته من معتقدم مربوط به پرورشی نیست دانش‌آموز ممكن است بگوید از كجا معلوم كه تو از من دیندارتر باشی؟

ساعت پرورشی برای مدارس

 فرشیدی افزود: رهبر انقلاب فرمودند: فردی در مدرسه متولی این فعالیت‌ها باشد و این مهم است. به ‌نظر من اسمش را هر چه می‌خواهید بگذارید، مربی، معاون، ناظم هر سمت دیگری؛ به این شكل كه یك نفر مسؤول باشد، هیچ اختیاری نداشته باشد و مدیر براحتی وی را بخواهد یا نخواهد و بقیه خود را كنار بكشند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. كما اینكه همین حالا دانش‌آموزان با این وضعیت از بركات احیای معاونت پرورشی بی‌نصیب مانده‌اند و همكاران این حوزه هم بی‌انگیزه به‌دنبال مسیری برای انتقال به سایر بخش‌ها هستند. فرشیدی تصریح كرد: برای نظام ما زیبنده نیست در این حوزه با كمبود نیرو مواجه هستیم و شخصی  هم از همكاران داوطلب حضور در این پست نمی‌شود! در حالی كه فعالیت‌های پرورشی ذوق و انگیزه می‌خواهد و فرد باید با كمال میل در این پست حاضر شود. با ادامه این وضعیت، تداوم فعالیت این معاونت آب در هاون كوبیدن است؛ چه عیب دارد در مدرسه معلم ریاضی ما، معلم تربیت بدنی ما و سایر معلمان در كنار ساعات تدریس‌شان چند ساعت را هم به عنوان معلم یا مربی پرورشی ابلاغ داشته باشند؟ به‌جای اختصاص معاون یك سقف ساعتی برای فعالیت‌های پرورشی مدارس در نظر گرفته شود و از میان همكاران ساعاتی را به عنوان موظف یا حق‌التدریس برای مدارس در نظر بگیرند و تحت نظر مدیر فعالیت‌های پرورشی انجام شود. وزیر اسبق آموزش‌وپرورش افزود: مدیر هم اختیار قانونی دارد و هم می‌توان با توجه به اختیاراتش از وی درباره فعالیت‌ها بازخواست كرد. اگرنه با این شرایط كه یك بنده خدایی را به عنوان مربی یا معاون پرورشی در مدارس با اجبار و اكراه بگذاریم و بقیه عوامل خود را كنار بكشند به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید./د

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.