پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

یادداشت روز:
تاریخ : چهارشنبه 17 مرداد 09:32 کد خبر : 8667

ضعف آموزش و پرورش در تحقق تربیت نیروی عدالت خواه و تمدن ساز

پس از گذشت چهل سال از استقرار جمهوری اسلامی در ایران، باوجود پیشرفت‌های بسیاری که درزمینه های مختلف علمی، فرهنگی و سیاسی به‌دست‌آمده، اما چالش‌های گوناگونی درزمینهٔ اقتصاد و فرهنگ در جامعه وجود دارد که مانع از تحقق کامل آرمان‌های انقلاب اسلامی‌ شده است.


خبرگزاری رسانه معلم؛ بر كسی پوشیده نیست كه یكی از لوازم ضروری برای حركت به سمت آرمان‌های متعالی (از جمله عدالت) كه مردم برای دست‌یابی به آن‌ها دست به انقلاب زدند، وجود انسان‌هایی است كه خود عالم و عامل به اصول انسانی و اسلامی باشند.

و از این منظر است كه می‌توان یكی از علل عدم دست‌یابی به اهداف انقلاب اسلامی را فقدان نیروی انسانی كارآمد در سطوح مختلف جامعه برای پیگیری آن شعارها و آرمان‌ها دانست.

شاید گذشت زمان و مشكلات موجود در جامعه باعث ایجاد سایه‌ای بزرگ بر سر اهدافی شود كه برای تحقق آن‌ها نیاز به نسلی پرانرژی، متعهد و متخصص داریم.

اما آیا جز این است كه پرورش چنین نسلی احتیاج به یك نظام آموزش‌وپرورش، مبتنی بر اصول و روش‌های تربیت اسلامی دارد تا بتواند ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب را كه ریشه در تعالیم انسان‌ساز مكتب وحی است، به آن نسل منتقل كند؟

آیا جز این است كه برای اشاعه، حفظ و پیاده‌سازی آن اهداف و آرمان‌های مترقی در بین نسلی كه سختی‌ها و مجاهدت‌های هزاران انسان آزاده را برای برپایی انقلاب اسلامی ندیده است، احتیاج به یك نظام تعلیم و تربیت همراه با برنامه‌ای جامع و بنیادین داریم؟

پرواضح است كه چنین نظام آموزشی نیازمند یك برنامه‌ای مدون و جامع كه ریشه در فرهنگ ایرانی-اسلامی این سرزمین دارد، می‌باشد. و قرار نیست محتوایی از پیش طراحی‌شده و برگرفته از تعالیم بیگانگان، جهت‌گیری نظام آموزش‌وپرورش ما را مشخص كند.

با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان، می‌توان گفت آنچه امروز نظام تعلیم و تربیت كشور موظف به انجام آن است، تربیت نسلی عدالت‌خواه و عدالت ساز است تا بتواند به معنای واقعی كلمه، برای دستیابی به عدالت در جامعه اسلامی تلاش كند.

خلاصه آنكه، ما اگر توانستیم دانش‌آموزانی تربیت كنیم كه بتوانند جایگاه خود را در آینده‌ی نظام اسلامی بشناسند و شأن و منزلتشان را در آن جایگاه حفظ كنند و نقش خود برای دست‌یابی به آرمان‌های انقلاب را به‌درستی تعریف كنند، دانش‌آموزانی كه دارای روحیه آزاداندیشی باشند و باهمتی بلند و پشتكار، و بااحساس مسئولیت برای تحقق آرمان‌ها تلاش كنند، قطعاً می‌توانیم امیدوار باشیم بر مشكلاتی كه امروز در مدیریت كشور با آن‌ها روبه‌رو هستیم غلبه خواهیم كرد. و بی‌شك نسل انسان‌های عدالت‌خواهی كه در سایه تعلیم و تربیت اسلامی به معنای واقعی كلمه رشد كرده‌اند شاهد ایرانی مترقی و متمدن خواهند بود، انشاء الله.

*محمدرضا شفیع آبادی/ فعال فرهنگی

 


کد خبرنگار : 40


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.1397/05/17 - 06:43
no
0
yes
0
ناشناس
ما در این حوزه بسیار کار داریم ولی متولیان آموزشی اصلا اعتنایی به این قبیل کارهای بنیادی ندارند.


Reply