پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد:
تاریخ : یکشنبه 14 مرداد 01:58 کد خبر : 8661

اشتغال ۸۰ درصد فارغ التحصیلان در مشاغل غیر مرتبط

به گفته یکی از مدیران آموزش و پرورش طبق آمار وزیر کار سابق بالغ بر ۸۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه در مشاغل غیرمرتبط با رشته شان مشغول می شوند.


به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری رسانه معلم،به نقل از مهر، مصطفی حائری مشاور آموزشی در برنامه تلویزیونی پرسشگر كه شب گذشته به روی آنتن شبكه آموزش‌رفت با بیان اینكه هدایت تحصیلی یك فرآیند است كه باید در طول زمان طی شود كه متاسفانه اكنون اینگونه نیست و شاید به چندسال آخر تحصیل و كنكور محدود شود گفت: تا زمانی كه استعدادیابی صورت نگیرد فرد نمی تواند در مسیر صحیح زندگی اش قرار بگیرد. استعداد یابی حلقه مفقوده نظام آموزش و پرورش است.

وی افزود: آینده پژوهی در هدایت تحصیلی مهم است و تا زمانی كه ندانیم در آینده چه اتفاقی می افتد و در هر بخش به چند نیرو نیاز داریم نمی توانیم هدایت تحصیلی صحیحی انجام دهیم.

این مشاور آموزشی با اشاره به انتخاب رشته كنكور سراسری كه این روزها در جریان است گفت: تبلیغات كاذب بسیاری از سوی موسسات انجام می شود. به عنوان مثال موسسه ای تبلیغ می كند با رتبه ۱۸ هزار رشته پزشكی قبولتان می كنیم و افرادی را تبلیغ می كند در حالی كه نمی گوید وی از سهمیه ها استفاده كرده و در واقع تبلیغاتش راست نیست.

حائری با بیان اینكه بچه ها اصطلاحات دفترچه را نمی دانند و به همین خاطر به سراغ موسسات می روند و مبالغی هزینه می كنند گفت: در خود دفترچه به صورت كامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه كامل آن كفایت می كند.

وی افزود: به داوطلبان توصیه می كنیم در این چهار پنج روز به جای رفتن به موسسات وقت بگذارند و تحقیق كنند و از اطرافیان مشاوره بگیرند.

در ادامه مرتضی كیا مدیر یكی از دبیرستان های تهران  نیز  در پاسخ به اینكه ملاك یك انتخاب رشته كنكور چیست اظهار كرد: ملاك اصلی انتخاب رشته خوب، علاقه است. در این تب و تاب چند روزه بازار و اقتصاد كاذبی شكل می گیرد. مثلا ۵۰۰هزار تا دو و نیم میلیون می گیرند تا انتخاب رشته انجام دهند.

وی افزود: مهم است داوطلب كنكور بداند قرار است در چهار سال آینده عمرش را در چه رشته ای بگذراند. طبق آمار وزیر كار سابق بالغ بر ۸۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه در مشاغل غیرمرتبط با رشته شان مشغول می شوند. انتخاب رشته از حیث آگاهی و شناخت و علاقه باید حائز اهمیت قرار بگیرد.

این مدیر دبیرستان درباره گردش مالی بازار انتخاب رشته گفت: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی ۱۰۰ هزار نفر پول بابت انتخاب رشته می دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یك هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است. متاسفانه این بستری است كه آموزش و پرورش ایجاد كرده و صنعت كنكور فضایی ایجاد كرده كه خانواده ها مبالغ قابل توجهی صرف كنند.

كیا افزود: خود دانش آموز با مشورت والدینش می‌تواند اولویت رشته و شهر و دانشگاه محل تحصیلش را مشخص كند. نرم افزاری كه انتخاب رشته میكند نمی تواند كاری كند كه من نوعی كه رتبه ام خوب نیست حتما رشته برق قبول شوم، چیزی كه مهم است رتبه است كه باید به حد نصاب برسد. انتخاب رشته آنلاین آزمایشی در سایت سنجش موجود است و داوطلبان می توانند از آن استفاده كنند كه رایگان نیست و البته امكان استفاده از انتخاب رشته آموزش و پرورش در مدارس هم وجود دارد كه قیمت آن بیشتر است.

وی با بیان اینكه انواع كانال ها و مراجع كه رشته ها و دانشگاه ها را معرفی می كنند وجود دارد و قابل استفاده است گفت: بسیاری دانشگاه‌های خوب روزهای باز و آزاد دارند كه دانش آموزان می‌توانند مراجعه و از آن استفاده كنند. ضمن آنكه حتما در اولویت بندی علاقه خود را مورد توجه قرار دهند./د

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.