پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : دوشنبه 18 تير 12:21 کد خبر : 8555

دغدغه‌های تابستانی دانش‌آموزان/ نحوه اطلاع از برنامه‌ پایگاه‌‌های تابستانی موجود

پرکردن اوقات فراغت دانش‌آموزان مهمترین دغدغه خانواده‌ها در این فصل از سال است با وجود آنکه ۳۳ هزار پایگاه تابستانی فعال شده‌اند اما اغلب مدارس دولتی تعطیل هستند و برخی خانواده‌ها برای ساماندهی اوقات فراغت فرزندانشان برنامه‌ای ندارند.


ابستان از راه رسیده است و حالا 14 میلیون دانش‌آموز كشور فارغ از دغدغه درس و مدرسه، با روزهای طولانی تابستان و اندیشه گذران روزهای گرم و بلند بدون خستگی از تعطیلات مواجهند.

گذراندن پربار اوقات فراغت در تعطیلات طولانی تابستان مهمترین خواسته‌ خانواده‌ها در این فصل از سال است. خواسته‌ای كه جامه عمل پوشاندن به آن در شرایطی كه خانواده دو یا چند فرزند دانش‌آموز داشته باشد با نیم نگاهی به شرایط اقتصادی چندان هم آسان نیست  و در وضعیت‌های مختلف، مدل‌های متنوعی از گذران اوقات فراغت را شاهد هستیم.

البته مدارس غیردولتی برای اوقات فراغت دانش‌آموزان در تابستان برنامه‌های مختلفی دارند و جزییات آن را از همان ایام ثبت‌نام برای خانواده‌ها بازگو كرده‌اند، در مدارس دولتی اوضاع اینگونه نیست و مدارس در فصل تابستان تعطیلند هر چند آموزش‌وپرورش می‌گوید 33 هزار پایگاه تابستانی در فصل تابستان برای پركردن اوقات فراغت دانش‌آموزان فعال هستند اما تعدادی زیادی از خانواده‌ها از تعطیلی مدارس دولتی به ما خبر می‌دهند و اینكه مدارس برای اوقات فراغت تابستان هیچ برنامه‌ای ندارند و این وضعیت برای مدارس ابتدایی به شكل مشهودتری به چشم می‌آید و در دوره متوسطه دوم هم مدارس برنامه‌های آموزشی برای آمادگی كنكور برگزار می‌كنند.

عمده فعالیت‌های تابستانی آموزش‌وپرورش در كانون‌های فرهنگی و تربیتی در جریان است كه با توجه به گستردگی جمعیت دانش‌‌آموزان در كشور، تعداد اندكی از آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

همچنین بخوانید: جای خالی اوقات فراغت در مدارس دولتی

همچنین بخوانید: تابستان متفاوت دانش‌آموزان؛ كمپ‌های مدارس اروپا و دست خالی مدارس دولتی

در همین رابطه علیرضا كاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش اظهار كرد: اوقات فراغت از طلایی‌ترین زمان‌های در اختیار دانش‌آموزان، والدین و نظام تعلیم و تربیت است و در آموزش‌وپرورش ایام تابستان را به عنوان فرصت دوم فرهنگی، تربیتی و آموزشی می‌دانیم كه می توانیم بسیاری از عقب ماندگی‌های دوران تحصیل را جبران كنیم.

وی افزود: تابستان فرصت مناسبی برای توسعه مهارت اجتماعی و رشد همه جانبه شخصیت دانش‌آموزان است چرا كه در طول سال تحصیلی نمی‌تواند به تمام علائق خود بپردازد و به جنبه‌های علمی تاكید دارد. ایام تابستان فرصت مناسبی است تا دانش‌آموز به رشد ابعاد دیگر از استعدادهای خود از جنبه‌های هنری، ورزشی و خودباوری بپردازد همچنین ایجاد روحیه شاداب ونشاط در فضای تابستان منظر است تا دانش‌آموز با انرژی مضاعف سال تحصیلی جدید را آغاز كند.

كاظمی ادامه داد: امسال اوقات فراغت با شعار هر دانش‌آموز یك مهارت آغاز شده است و 33 هزار پایگاه اوقات فراغت در بخش‌های مختلف از جمله مدارس، مجتمع‌های ورزشی، كانون‌های پرورش فكری كودكان و نوجوانان، كانون‌های فرهنگی و تربیتی و اردوگاه‌ها دایر و برنامه‌ها در 5 محور مهارتی طراحی شده است چرا كه یكی از نیازهای امروز دانش‌آموزان فراگیری مهارت‌های زندگی كردن است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: مهارت‌‌های ارتباطی، معرفتی، بصیرتی،فرهنگی، هنری و فعالیت‌های نشاط آور اردویی، مهارت‌های اقتصادی، اشتغالزایی، حرفه‌ای و ورزشی را در راس برنامه‌های تابستانی داریم و با همراهی سایر سازمان‌ها و تشكل‌های دانش‌آموزی در كنار آموزش‌وپرورش 88 عنوان كلی برنامه را در 5 حوزه مهارتی تدوین و اجرا می‌كنیم و به مناطق گفته‌ایم با توجه به سلیقه دانش‌آموزان و امكانات موجود برای این برنامه‌ها اقدام كنند.

وی در پاسخ به این پرسش كه خانواده‌ها به مدارس مراجعه كرده‌‌اند اما برنامه خاصی برای اوقات فراغت ندارند، افزود: سامانه اوقات فراغت آموزش‌وپرورش فضایی است كه خانواده‌ها می‌توانند به تمام برنامه‌ها، اماكن و مراحل پیش ثبت نام دانش‌آموزان دست یابند.

كاظمی در پاسخ به این پرسش كه پراكندگی مراكز اوقات فراغت آموزش‌وپرورش به چه صورت است؟ آیا در تمام شهرستان‌ها قابل دسترسی هستند؟ بیان كرد: هر منطقه با توجه به استقبال دانش‌آموزان و مركزیت منطقه برنامه‌ریزی می‌كند همچنین كانون‌های فرهنگی و تربیتی، دارالقرآن‌ها و مجتمع‌های ورزشی به طور ثابت پایگاه اوقات فراغت هستند و در كنار آنها 33 هزار پایگاه را تدارك دیده‌ایم كه از طریق سامانه جامع اوقات فراغت اطلاع رسانی شده است.

وی ادامه داد: در نشست خبری كه با رسانه‌ها داشتیم دراینباره اطلاع رسانی شده است و از خانواد‌ه‌ها می‌خواهیم قدر این فرصت را بدانند و به سامانه اوقات فراغت آموزش‌وپرورش مراجعه و پایگاه‌ها را شناسایی و با مراجعه حضوری ثبت نام كنند.

كاظمی بیان كرد: زمانی كه مدارس فعال بود در قالب دستورالعمل اوقات فراغت برنامه‌ها را ابلاغ كردیم و قبل از شروع امتحانات دانش‌آموزان از پایگاه‌ها اطلاع داشتند و پس از آن در نشست خبری اطلاع رسانی كردیم و از تمام ظرفیت برای اطلاع رسانی به خانواده‌ها استفاده می‌كنیم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.