پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

رئیس دیوان عدالت اداری خبر داد
تاریخ : یکشنبه 17 تير 13:36 کد خبر : 8553

رشد ۶۱ درصدی پرونده‌های آموزش و پرورش در دیوان عدالت

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در سال 95 تعداد پرونده‌های آموزش و پرورش وارده به دیوان 10 هزار و 161 پرونده بوده که این رقم در سال 96 به تعداد 16 هزار و 399 پرونده افزایش پیدا کرده و رشد ۶۱.۴ درصدی داشته است.


سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در دومین روز از گردهمایی مشترك اعضای شورای معاونان و مدیران كل آموزش و پرورش استان‌های كشور، میزبان رئیس و معاونان دیوان عدالت اداری شد.

حجت‌الاسلام بهرامی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست مشترك، خدمت رسانی به كارمندان و تلاش برای رسیدن به حق و حقوق آنها را از مهم‌ترین اولویت‌ها دانست و افزود: نه تنها حق و حقوق كارمندان بلكه تا جایی كه قانون اجازه داده  باید اضافه‌ها را هم پرداخت كرد و این مهم‌ترین نكته‌ای است كه دستگاه‌های اجرایی باید در اجرای آن تلاش كنند.

وی عمده ترین مشكل در اجرای آرای دیوان از سوی دستگاه‌های اجرایی را مقاومت در عدم پرداخت حق و حقوق كارمندان دانست و گفت: بارها از سوی مدیران اجرایی دستگاه‌ها شنیده شده كه در اجرای خواسته‌های كارمندان، آنها را به دیوان عدالت اداری سوق داده و از آنها خواسته‌اند كه در راستای تقاضای خود رأی از دیوان عدالت اداری آورده تا به خواسته آنها رسیدگی شود.

رئیس دیوان عدالت اداری از معاونان و مدیران كل آموزش و پرورش استان‌های كشور خواست تا جایی كه امكان دارد با توجه به قانون و مقررات به خواسته‌های كارمندان رسیدگی كنند و بدون رأی دیوان به امورات آنها رسیدگی شود.

بهرامی تصریح كرد: در سال 95 تعداد پرونده‌های آموزش و پرورش وارده به دیوان 10 هزار و 161 پرونده بوده كه این رقم در سال 96 به تعداد 16 هزار و 399 پرونده افزایش پیدا كرده و رشد 61/4 درصدی داشته است.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: در سه ماهه اول سال 96 پرونده‌های آموزش و پرورش وارده در دیوان تعداد 2 هزار و 346 مورد بوده كه این رقم در سه ماهه اول سال جاری به 3 هزار و 352 پرونده رسیده است كه نسبت به مورد مشابه سال گذشته 42/9 درصد افزایش داشته است.

وی تعداد پرونده‌های مختومه آموزش و پرورش در سال 96 را 14 هزار و 233 پرونده اعلام كرد و گفت: از این تعداد مختومه، 5 هزار و 847 مورد حكم به ورود صادر شده و حق با شاكی بوده است كه 41 درصد پرونده‌ها را شامل می‌شود.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: موضوع الزام به تبدیل وضعیت كاركنان آموزش و پرورش در دیوان عدالت اداری كاهش چشمگیری داشته است و در سال 95 تعداد 2 هزار و 489 پرونده در دیوان تشكیل شد و در سال 96 این رقم به یك هزار و 310 پرونده كاهش یافت.

بهرامی به موضوعات مهمی كه از سوی كاركنان آموزش و پرورش در دیوان مورد شكایت قرار می‌گیرد اشاره كرد و گفت: الزام به پرداخت كمك هزینه، پذیرش و احتساب سوابق بیمه‌ای، پرداخت حق بیمه، اعطای تسهیلات،  پرداخت فوق العاده‌ها، پرداخت حقوق و مزایای قانونی و الزام به احتساب سنوات خدمتی از مهمترین موضوعات وارده به دیوان بوده است.

رئیس دیوان عدالت اداری با ارائه دو پیشنهاد به وزارت آموزش و پرورش گفت: وزیر آموزش و پرورش به جهت پیگیری و پیشگیری و تعامل بیشتر در احقاق حقوق كارمندان نماینده تام الاختیار به دیوان معرفی كند.

وی گفت: همین طور در حال حاضر 8 هزار و 562 پرونده مربوط به آموزش و پرورش در حال پیگیری در شعب بدوی است كه آموزش و پرورش می‌تواند قبل از رسیدگی و صدور رأی مواردی كه حق با كاركنان است را حل و فصل كند.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.