پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

در نشست هم اندیشی با مدیران سازمان دانش آموزی مطرح شد
تاریخ : پنجشنبه 14 تير 14:48 کد خبر : 8542

منشور حمایت از کالای ایرانی امضا شده است/کارویژه توسعه فرهنگ حجاب

نشست هم اندیشی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رئیس، قائم مقام و مدیران سازمان دانش آموری برگزار شد.


در ابتدای این نشست محمد روشنی، قائم‌مقام سازمان دانش‌آموزی، با تشكر از حضور نمایندگانی از سه كمیسیون آموزش و تحقیقات، اجتماعی و بهداشت مجلس در این جلسه آن را نقطه عطفی برای آغاز فعالیت‌های جدی این سازمان دانست.
 
در ادامه علیرضا كاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان دانش‌آموزی با خیرمقدم به نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آنان برای حمایت همیشگی از نظام تعلیم و تربیت كشور تشكر كرد و گفت: یكی از بزرگترین پشتوانه‌ها و سرمایه‌های آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس به ویژه اعضای كمیسیون آموزش و تحقیقات هستند و ما از همه آنها تشكر می‌كنیم.
 
رئیس سازمان دانش‌آموزی ادامه داد: در حوزه معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش در چند ماه اخیر كه مسئولیت این معاونت را بر عهده‌گرفته‌ام مطالعات مختلفی در همه زمینه‌های مرتبط انجام دادیم كه این مطالعات در راستای سند تحول بنیادین و رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده است. در نتیجه این مطالعات و با استفاده از تجربه‌های به‌دست آمده،20 راهبرد و سیاست برای حوزه پرورشی فرهنگی تدوین شد و برای تحقق هر یك از آنها با نگاه عملیاتی برنامه‌ریزی كرده‌ایم.
او افزود: از میان این 20 سیاست، سه سیاست مشتمل بر توسعه فرهنگ قرآن، اقامه نماز و عترت، توسعه مهارت‌های ارتباطی و فضائل اخلاقی و ایجاد روحیه امید و نشاط در بین دانش‌آموزان به عنوان اولویت‌ تعیین شده است كه هر سه اولویت با رویكرد مدرسه‌محوری، همچنین با استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی در حال انجام است.
 
كاظمی همچنین به كارویژه‌های تعریف‌شده در معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: حمایت از كالای ایرانی یكی از این كارویژه‌هاست كه به صورت جدی در دستور كار ما قرار دارد. خوشبختانه وزیر آموزش و پرورش نیز امروز (سه‌شنبه) منشور حمایت از كالای ایرانی را امضا كردند كه برای اول مهر در حوزه فرهنگ‌سازی و البته اقدام عملی درباره مصرف كالای ایرانی برنامه‌های خاصی اجرا می‌شود. برای نمونه، ایجاد نمایشگاه‌های نوشت‌افزار بین 25 مرداد تا 10 شهریور در همه مناطق آموزش و پرورش كشور از برنامه‌های عملیاتی ما برای رسیدن به این هدف است.
 
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش همچنین از امر به معروف و نهی از منكر و توسعه فرهنگ حجاب و عفاف به عنوان دیگر كارویژه‌های این معاونت نام برد .
 
رئیس سازمان دانش‌آموزی در ادامه به نحوه برقراری پیوند میان حوزه فرهنگی و پرورشی و سازمان دانش‌آموزی پرداخت و در این باره گفت: تشكل‌های دانش‌آموزی می‌توانند بهترین محل برای تحقق برخی از راهبردهای اولویت‌دار ما را مانند توسعه مهارت‌های ارتباطی و فضائل اخلاقی و ایجاد روحه امید و نشاط در بین دانش‌آموزان باشند و بیشترین نقش را در این باره بر عهده بگیرند.
 
او ادامه داد: سازمان دانش‌آموزی به عنوان سازمانی كه به دنبال افزایش مسئولیت اجتماعی دانش‌آموزان از طریق نقش‌پذیری و آماده كردن آنها برای ورود به جامعه، می‌تواند در این زمینه حلال بسیاری از مشكلات باشد و واقعا هم لذتی كه كار تشكیلاتی دارد در هیچ یك از كارهای دیگر ندارند.
 
كاظمی افزود: در حوزه سازمان دانش‌آموزی چند تشكل داریم كه فقط یكی از آنها پیشتازان است. شبكه بزرگ خبرنگاران پانا، مجلس دانش‌آموزی، یاران مدرسه هم از دیگر تشكل‌های این سازمان هستند.
او در ادامه به ارائه آماری از جمعیت تحت پوشش سازمان دانش‌آموری پرداخت و گفت: سازمان دانش‌آموزی تنها تشكلی است كه بیش از یك میلیون و 180هزار عضو دارد و هیچ تشكلی چنین وضعیتی ندارد. امسال برنامه‌ریزی و پیش‌بینیكرده‌ایم كه این مقدار را به 1 میلیون و 400 هزار نفر در سال تحصیلی جدید و در افق 1400، به 3میلیون و 700 هزار دانش‌آموز برسانیم.
 
رئیس‌ سازمان دانش‌آموزی در ادامه یادآور شد كه تشكل‌های دانش‌آموزی وابسته به این سازمان تنها تشكل‌هایی هستند كه در هر سه دوره تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم فعالیت می‌كنند.

او افزود: برای توانمندسازی دانش‌آموزان و پركردن اوقات فراغت، آموزش‌های تعاملی، دوره‌ها، جشنواره‌ها، اردوهای در نظر گرفته شده است. غیر از این ما محتواهایی هم تولید كرده‌ایم كه در اختیار دانش‌آموزان و مربیان آنان قرار می‌گیرد. دانش تشكیلاتی چیزی است كه دانش‌آموزان باید در این برنامه‌ها یاد بگیرند و در برنامه‌های مختلف سازمان از خود بروز دهند. برای هر كدام از این برنامه‌ها، اردوهای خاصی در نظر گرفته شده است كه به صورت درون‌مدرسه‌ای و برون‌مدرسه‌ای برگزار می‌شود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: بعضی‌ها فكر می‌كنند كه سازمان دانش‌آموزی در حوزه معرفتی و بصیریتی كاری نمی‌كند این در حالی است كه برنامه‌هایی چون اعتكاف دانش‌آموزی، حج عمره دانش‌آموزی، سفرهای زیارتی و ویژه‌برنامه‌های مناسبت‌های مذهبی از مهترین برنامه‌های معرفتی هستند.

كاظمی سپس به فعالیت‌های مجلس دانش‌آموزی و مجامع دانش‌آموزی اشاره كرد و گفت: 9 میلیون دانش‌آموز در شوراهای دانش‌آموزی و 5 میلیون دانش‌آموز هم در مجامع مشورتی سازمان دانش‌لموزی فعالیت می‌كنند كه به صورت جدی پیگیر مشكلات دانش‌آموزان هستند.

رئیس سازمان دانش‌آموزی افزود: ما سعی می‌كنیم مجلس دانش‌آموزان را به استان‌ها ببریم و همین برنامه‌ها را در استان‌ها برگزاری كنیم و بر مهارت‌های اجتماعی دانش‌آموزان بیافزاییم.

كاظمی تاكید كرد كه همه برنامه‌های معاونت پرورشی و فرهنگی و سازمان دانش‌آموزی ذیل سند تحول بنیادین است تا ما راه را گم نكنیم.

رئیس سازمان دانش‌آموزی در پایان از كمبود منابع برای اجرای برنامه‌ها و دشواری تخصیص اعتبارات ناشی از بند «چ» ماده 63 قانون برنامه ششم توسعه به عنوان دو چالش مهم این سازمان نام برد و در پایان گفت: ما از دیدگاه‌های سازنده و پشنهادهای نمایندگان برای پیشبرد فعالیت‌هایمان استقبال می‌كنیم.

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.