پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : شنبه 09 تير 15:03 کد خبر : 8531

نظارتی قوی برای اجرای سند تحول بنیادین وجود ندارد

آیا یکبار برای اجرای سند تحول بنیادین دستور داده‌اند؟ گفت: تا کنون دستگاه نظارتی قوی برای اجرای سند وجود نداشته است.


حجت الاسلام سیدمحمدباقر عبادی در برنامه‌ تلویزیونی پرسشگر اظهار كرد: فرهنگ و تربیت نكته‌ای است كه در سال‌های گذشته بویژه در آموزش و پرورش مغفول مانده است.تفكری كه در چند دهه گذشته با آن مواجهیم بیشتر دارای سبقه تعلیم بوده است تا تربیت.

رئیس كمیته فرهنگ و تربیت اسلامی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه بخشی از مشكلات امروز كشور از اختلاس‌ها تا عدم فرهنگ كار و مسئولیت به علت نپرداختن به فرهنگ و تربیت است، گفت: تمام دنیا فرهنگ و تربیت را مهمتر از آموزش و تعلیم می‌دانند به عنوان مثال ببینیم چگونه در مدارس ژاپن روی فرهنگ، كار و مسئولیت‌پذیری كار می‌كنند.

عبادی افزود: آنها برنامه دارند، ما هم برنامه داریم ولی اجرا نمی‌شود و خروجی تربیت، افراد فارغ‌التحصیل با رتبه علمی خوب است كه تعهد و امانت داری نمی‌دانند و نتیجه آن می‌شود كه فساد رخ می‌دهد و این زنگ خطری برای آموزش و پرورش ماست.

وی درباره ریشه مشكلات موجود فرهنگی و عدم توجه به آن در بودجه‌ریزی كشور گفت: نطفه بودجه در دولت شكل می‌گیرد و امكان تغییر آن در مجلس آنقدر زیاد نیست و هر بخشی بودجه‌ای دارد و نمی‌توان در مجلس ردیف‌ها را به صورت كلی تغییر داد خوب است از پایه در دولت بودجه‌ریزی برای این امر صورت گیرد.

عبادی به مقوله فرهنگ در خانواده‌ها اشاره كرد و گفت: گاهی به صورت كاریكاتوری به سراغ فرهنگ رفته‌ایم و تا بحث فرهنگ می‌شود عمدتا ذهن به سمت حجاب و عفاف می‌رود در حالی كه این تنها یكی از مباحث است. ذیل فرهنگ اسلامی، فرهنگ مدنی هم دیده شده كه ضعف زیادی در آن داریم و مسئولیت پذیری، نظم و قانون پذیری از جمله آنهاست.

وی درباره علت عقیم ماندن فرهنگ اسلامی بیان كرد: وقتی در جامعه اسلامی در خیابان و حین رانندگی نظم وجود ندارد و شما روی حجاب زیادی تمركز می‌كنید و در مقابل شهروندان، بی نظمی، اختلاس و دروغ  را می بینند و به خارج از كشور سفر و نظم آنجا را مشاهده می‌كنند به كلی دیدگاهشان منفی می‌شود و ما حتی در مقوله فرهنگ سازی برای حجاب و عفاف هم نتیجه خوبی نمی‌گیریم.

رئیس كمیته فرهنگ و تربیت اسلامی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه دینی كه به مردم معرفی می‌كنیم دین آیینی است، گفت : مردمی را دیندار معرفی می‌كنیم كه نماز و دعا خوانده و حجاب را رعایت می‌كنند. نتیجه این می‌شود كه فرد موقع بازگشت از دعای كمیل با موتور بدون نظم در خیابان و در ترافیك حركت می‌كند. سندتحول بنیادین همه این موارد را دیده است و اگر به آن عمل شود بسیاری مشكلات حل می‌شود. در حالی كه تا امروز هنوز آیین نامه‌ها و برنامه‌های اجرایی سند به صورت كامل تدوین و اجرا نشده است.

وی افزود: باید شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت وجود دستگاه نظارتی بر اجرای سند تحول بنیادین توجه داشته باشد و اجرای سند تحول جدی گرفته شود. تا كنون دستگاه نظارتی قوی برای اجرای سند وجود نداشته است. كار قوه مقننه حكم قضایی نیست و باید نهادی چون دیوان محاسبات بر اجرای سند نظارت كند.

رئیس كمیته فرهنگ و تربیت اسلامی كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به سند 2030 گفت: هنوز بخشنامه سند تحول بنیادین ابلاغ نشده است، اما در زمانی كه سند 2030 تصویب شد بلافاصله آقای جهانگیری به وزیر آموزش و پرورش دستور داد تا كمیته تشكیل و بلافاصله اجرایی شود، اما آیا یكبار برای سند تحول بنیادین چنین اتفاقی افتاده است؟ما متاسفانه وزارت آموزش و پرورش نداریم بلكه وزارت آموزش داریم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.