پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

طلبه جوانی که به‌خاطر نهی‌از‌منکر از مجرمی سابقه‌دار چاقو خورد
تاریخ : یکشنبه 20 خرداد 21:50 کد خبر : 8465

زخم خونین اراذل دوباره بر تن طلبه‌ها

ماجراهای امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر و ضرب‌وشتم روحانیون و طلبه‌های جوان ماجرای تازه‌ای نیست. مجروح شدن روحانی جوان در مترو، نابینا شدن روحانی دیگری برای نجات دختر جوانی از دست اراذل‌واوباش و قتل طلبه جوانی که امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر کرده، از اتفاق‌هایی است که در سال‌های اخیر رسانه‌ای شده است. داستان هجوم به طلبه‌ها اما انگار پایانی ندارد. در چند روز گذشته هم داستان روحانیون و ضرب‌و‌شتم تکرار شد. این‌بار اما در اهواز، طلبه‌ای جوان بعد از امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منکر مورد اصابت چاقو قرار گرفت.


آقای «محمد‌» طلبه جوانی است كه سال ششم حوزه را می‌گذراند. خودش دوست ندارد نام خانوادگی‌اش را بگوید. او مسوول فرهنگی یكی از مساجد شهر اهواز است و چند روز گذشته را با درد زخمی در پشت ستون فقرات گذرانده است. داستان زخمی‌شدن طلبه جوان، یك روز معمولی در خردادماه و در ماه رمضان اتفاق افتاد.
 او توضیح می‌دهد كه مانند روزهای قبل دانش‌آموزانش را برای كارهای فرهنگی به پارك برده بود: «نزدیك مسجد ما یك پارك است كه در بسیاری از مواقع من دانش‌آموزان را به‌عنوان مسوول فعالیت‌های فرهنگی مسجد به آنجا می‌برم. بعد از كلاس‌های قرآن و آموزشی احكام دانش‌آموزان ما زمانی برای استراحت هم داریم كه در این زمان با بچه‌ها بازی می‌كنم. طبق برنامه مسجد دانش‌آموزان چهارم و پنجم ابتدایی را به پارك می‌بریم تا بازی كنند. آن روز هم مانند روزهای قبل دانش‌آموزان ابتدایی را به پارك برده بودم تا در زمان استراحت‌شان در پارك بازی كنند.»

وقتی مجرم زندانی دوباره جنایت می‌كند
 ماجرا اما از زمانی شروع شد كه دانش‌آموزان طلبه جوان یكی، دو جوان را می‌بینند كه در ملأ عام روزه‌خواری می‌كنند: «بچه‌ها به یكی، دو نفر از بچه‌ها كه در داخل پارك آب می‌خوردند، تذكر دادند كه زمان روزه‌داری است و آب نخورید.» یكی از همان روزه‌خواران هم از پشت سر به طلبه جوان حمله می‌كند: «از پشت سر با چاقو به پشت من زد.» داستان اما به این سادگی‌ها هم نیست. قبلاً هم طلبه جوان و دانش‌آموزانش به ضارب و دوستانش تذكر داده بودند: «قبل‌تر هم ایشان در پارك كارهای غیراخلاقی كرده بودند. كارهایی كه در شأن پارك و ایشان نبوده است.»
 بعد از تذكراتی كه روحانی جوان و همكارانش به او داده‌اند، رفتار ضداجتماعی از ضارب سر زده بود: «بعد از تذكرات ما ایشان ماشین بچه‌ها را هم می‌شكند. اتفاقاً صاحب ماشین هم از او در كلانتری شكایت كرد. ضارب هم به قید وثیقه آزاد بوده است. من فكر می‌كنم كه بعد از آن جریان، ایشان منتظر فرصتی بود تا تلافی كند.»
بعد از مجروح شدن، طلبه جوان را سریع به بیمارستان می‌رسانند: «سریع زخم را پانسمان كردند. زخم عمیق بود و خونریزی زیاد بود. چاقو خیلی عمیق به پشتم خورده بود. زخمم با فاصله زیاد، سه بخیه خورد.» بعد از جراحت اما زخم او عفونت می‌كند. دوره درمان از سر گرفته می‌شود و طلبه جوان مجبور می‌شود، پنج تا 6 روز به خاطر زخمش بستری شود. حالا او سرپاست و در كنار دانش‌آموزانش فعالیت می‌كند.

چاقوكش 16‌ساله
 بعد از مجروح شدن با چاقو، طلبه جوان از او شكایت می‌كند: «ضارب متواری است. او تنها 16سال دارد. متأسفانه خانواده‌اش هم از او بی‌اطلاع‌اند و قبل‌تر هم او را رها كرده بودند.
با دوستان نامناسبی هم می‌گشت.» با این‌كه طلبه جوان از او شكایت كرده است و منتظر است كه مقامات قضایی او را دستگیر كنند، او اما به‌دنبال راه‌حلی هم است: «در ابتدای شكایتم، دوست داشتم كه از او شكایت كنم تا به او سخت بگیرم تا شاید رویه زندگی‌اش را تغییر دهد؛ اما دوست دارم كه برای او كاری انجام دهم.» طلبه جوان رفتن به زندان را راه‌حل مناسبی نمی‌داند و شرایط زندان را برای ضاربی كه با چاقو به او حمله كرده است، مناسب نمی‌داند. او به فكر مجازات جایگزین است. برای این موضوع هم فكرهای زیادی دارد. او درباره راه‌حلی كه به آن فكر كرده است، می‌گوید: «اگر ضارب را دستگیر كنند، می‌خواهیم پیشنهاد دهیم به مدت معلومی پیش ما در مسجد باشد. دوست داریم كه او را عملی با خود همراه كنیم. اگر دستگیر شود، می‌خواهم با قاضی پرونده درباره حكم جایگزین صحبت كنم.»
البته این تنها پیشنهاد طلبه جوان برای ضارب نوجوان نیست. او برای اینكه به بهترین ایده برسد، تحقیق هم كرده است: «با خیلی‌ها صحبت كردم. با چند نفر از دانش‌آموزانم هم صحبت كردم.» تنها ناراحتی و نگرانی طلبه سال ششم طلبگی در ماجرای مضروب شدنش، یك چیز است: «من درست در جلوی چشم دانش‌آموزانم مجروح شدم. این به نظرم خیلی بد است. هر چه باشد بر روحیه 15-‌16 دانش‌آموزی كه دارم، تأثیر می‌گذارد.»
او البته از جنبه‌های دیگری هم نگران بچه‌هایش است: «قسمتی از پارك ما به ریل قطار ختم می‌شود. خیلی از خلافكارها از طریق همین ریل قطار به درون پارك راه پیدا می‌كنند. به‌خاطر خلافكارها، شرایط پارك طوری شده است كه خانواده‌ها می‌ترسند به درون پارك بروند و بنشینند. چون در كنارشان كسی است كه بازی‌های غیرمجاز می‌كند یا اینكه سیگار می‌كشد.» طلبه جوان معتقد است كه با حضور خودش و دانش‌آموزانش در پارك، می‌تواند شرایط پارك را تغییر دهد تا خلافكارهای كمتری به درون بروند.
در صورتی كه امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منكر جزء فروع دین و احكام عملی مسلمانان است و انجام این حكم از طرف بزرگان دینی توصیه شده است، برقراری امنیت اجتماعی برای انجام حكم دینی می‌تواند آمار اخبار خونین بعد از امر‌به‌معروف و نهی‌از‌منكر را كاهش دهد.

  •  

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.