پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

سلسله نشست‌های بررسی «مبانی تربیت در سند تحول بنیادین در وصیت نامه شهدا»
تاریخ : جمعه 18 خرداد 17:30 کد خبر : 8455

بررسی وصیت‌نامه شهید آوینی/ هویت در سند تحول بنیادین در وصیت‌نامه شهید آوینی

معاون امور استان‌های ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش با بیان تفاوت عقل، عدل و عشق در وصیت‌نامه شهدا، گفت: همواره این سؤال در ذهن متبادر می‌شود که مبانی نظری شهادت چگونه قابل آموزش است.


حجت الاسلام والمسلمین حسین درودی معاون امور استان‌های ستاد همكاری‌های حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش، سلسله نشست‌هایی را عنوان «بررسی مبانی پنج گانه تربیت در سند تحول بنیادین در وصیت نامه شهدا» برگزار كرده است كه در نظر داریم هر روز گزارشی از یكی از این نشست‌ها را ارائه دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین درودی به تفصیل پیرامون مبانی اساسی تربیت در سند تحول بنیادین با استناد به مبانی نظری در صفحه 48 به بررسی واژگان هستی شناختی، انسان شناختی، ارزش شناختی و دین شناختی پرداخت و هویت در سند تحول از نظر شهید آوینی را تشریح كرد. 

معاون امور استان‌های ستاد همكاری‌های حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش با بیان تفاوت عقل، عدل و عشق در وصیت‌نامه شهدا گفت: همواره این سؤال در ذهن متبادر می‌شود كه مبانی نظری شهادت چگونه قابل آموزش است.

وی افزود: از دیگر سئوالاتی كه در این  خصوص به ذهن می‌رسد این مسأله است كه در وصیت نامه نورانی شهدا، تفكر عاقلان نسبت به عاشقان در چه سطحی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین درودی در توضیح و تفسیر این مباحث گفت: شهید آوینی در این خصوص نوشته است «در چشم عاشق جز معشوق نیست، به عاشق بگو كه در كنار عشق انصاف دهد؛ عشق همواره فراتر از عدل و عقل می‌نشیند». 

وی ادامه داد: شهید آوینی می‌افزاید«عشاق می‌گویند كه جنون برای عدل و عقل است، عاقلان گویند خداوند عادل است و عاشقان می‌گویند؛ عدل آنست كه معشوق می‌كند. عاشقان چون گرفتار بلا شوند، می‌گویند؛ شكیبایی ورزیم كه این نیز بگذرد اما عاشقان چون در معركه بلا در آیند، عاشق بلایند».

معاون امور استان‌های ستاد همكاری‌های حوزه‌های علمیه و وزارت آموزش و پرورش با جمع بندی این بخش از سخنان خود گفت: حال این سؤال پیش می‌آید در وصیت نامه شهدا، روح برای آبادانی تن است یا تن برای روح ؟ یا اینكه دوسویه باید باشد و اساساً هدف از زندگی در وصیت نامه شهدا چیست؟ شهید آوینی به این سؤالات در وصیت نامه خود پاسخ داده است، «مگر نه آنكه خانه تن راه فرسودگی می‌پیماید تا خانه روح، آباد شود و مگر این عاشق بی قرار را بر این سیاره سرگردان آسمانی كه كره زمین باشد برای اسطبل خواب و خور آفریده اند؟»

وی با طرح سؤال دیگری در خصوص وصیت نامه غنی شهدای كربلا و اینكه آیا آن وصیت‌نامه‌های سراسر نور و سرور فقط متعلق به سال 61 هجری‌اند، و نیز از نظر شهیدان چرا همگان مخاطب ندای سالار شهیدان در كربلا نمی‌شوند، افزود: شهید آوینی به زیبایی پاسخ این سؤالات را قلمی كرده است، آنجا كه گفته است «گوش كن ! از ورای حجاب قرن‌ها بار دیگر ندای هل من ناصر حسین علیه السلام به گوش می‌رسد ، بشتاب ! برادر بشتاب در فرصت كوتاه زندگی هر كسی اهلیت مخاطب شدن این ندا را ندارد». 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.