پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : جمعه 14 ارديبهشت 00:54 کد خبر : 8376

جای این معلمان در کلاس درس خالیست

بخاری کلاس درس، جلوی در آتش گرفته بود و امکان خروج دانش‌آموزان وجود نداشت؛ 30 دانش‌آموز دوم دبستانی در حالی که به شدت ترسیده بودند فقط فریاد می‌زدند و کمک می‌خواستند.


به گزارش خبرنگار آموزش‌ و پرورش خبرگزاری فارس، امروز پنج شنبه دومین روز هفته معلم است؛ پنج شنبه ها روز اموات است و امروز یادی می كنیم از معلمانی كه در جمع مان نیستند.

از همه معلمانی كه طی سال‌های گذشته تقدیر بر این رقم خورد كه كلاس درس و دانش آموزان دوست داشتنی شان را تنها بگذارند و آسمانی شوند.

امروز یاد می كنیم از شهید رجایی، شهید باهنر و شهید استاد مطهری كه روز معلم به نام ایشان نام گذاری شده است؛ امروز یادی می كنیم از 4900 معلم شهید كه از خود گذشتند تا كشورمان در امنیت باشد و به احترام شان تمام قد می ایستیم.

امروز یادی می كنیم از معلمانی كه توسط تروریست ها به شهادت رسیدند.

محمد اسلامی معلم مدرسه‌ بود كه در هنگام بازگشت از مدرسه و در 5 آبان 1391 در منطقه سرباز سیستان و بلوچستان در اقدامی تروریستی به شهادت رسید.

معلم شهید جواد نوروزی معلم پایه ششم روستای حیط در 35 كلیومتری شهرستان راسك در جنوب سیستان و بلوچستان بود كه 26 فروردین ماه 1393 هنگام رفتن به محل كار به ضرب 5 گلوله توسط راكبان موتور سیكلت به شهادت رسید.

معلم شهید رضا سرگزی از فرهنگیان استان سیستان و بلوچستان بود و در مقطع ابتدایی شهرستان قصر قند مشغول خدمت بود كه در 29 مهر 1393 به ضرب گلوله تروریست‌ها به شهادت رسید.

معلم شهید عیسی شهركی زاد معلم بومی ساكن در روستای نصیرآباد شهرستان سرباز در روز پنجشنبه 11 دی 1393 به سمت منزل در حركت بود كه در اقدامی تروریستی تعدادی موتورسوار به ضرب گلوله او را به شهادت رساندند.

امروز به یاد تمام معلمانی هستیم كه به دلایل مختلف از جمله كهولت سن، بیماری و تصادفات، در بین ما نیستند و برای شادی روح معلمان درگذشته فاتحه ای قرائت می كنیم.

همچنین یادی می كنیم از مجید غلامی، معلم روستای سپیددشت لرستان كه در كانكس هم درس می داد و هم زندگی می كرد.

این معلم سختكوش اوایل آذرماه سال 1396 بر اثر برق گرفتگی در كانكس، برای همیشه چشمانش را بست.

اما در نظر داریم به صورت ویژه یادی كنیم از معلمانی كه اگر امروز در بین ما نیستند، فداكاری شان، جاودانه شان كرده است.

* معلمی كه در آتش سوخت اما نگذاشت شعله ها كوچكترین آسیبی به دانش آموزانش وارد كنند

ساعت 11 روز شنبه 18 بهمن سال 1376 بخاری نفتی كلاس دانش‌‌آموزان دوم دبستان بجارسر شهرستان شفت از توابع استان گیلان آتش گرفت؛ حسن امیدزاده معلم دانش‌آموزان كلاس پنجمی بود كه زودتر از بقیه معلمان متوجه این آتش‌سوزی شد. او خود را به كلاس دانش آموزان دوم دبستانی رساند تا بتواند كمكی كند.

بخاری كلاس درس، جلوی در آتش گرفته بود و امكان خروج دانش‌آموزان وجود نداشت و 30 دانش‌آموز دوم دبستانی در حالی كه به شدت ترسیده بودند فقط فریاد می‌زدند و كمك می‌خواستند.

كم كم معلمان دیگر نیز متوجه این حادثه شدند و به كمك آقای امیدزاده شتافتند اما پس از نجات 30 دانش‌آموز متوجه شدند، سر، صورت و دست‌های آقا معلم به شدت سوخته است.

حسن امیدزاده كه دچار جراحت زیادی شده بود بعد از 15 سال تحمل درد و رنج ناشی از سوختگی،  28 تیرماه سال 1391 چشمانش را برای همیشه بست.

رقیه دخت همسر مرحوم امیدزاده می‌گوید: «حسن آقا همیشه درد داشت چرا كه 95 درصد سوختگی داشت تمام بدنش و صورتش سوخته بود؛ 5 انگشت دست راستش قطع شده بود. فقط پاهایش سالم بود كه از پوست كشاله ران تا مچ پا را گرفته بودند و بینی و گوش او را ترمیم كرده بودند».

*معلمی كه از جان گذشت اما نگذاشت ستون دروازه فوتبال بر دانش آموزش‌ خراشی ایجاد كند

26 اردیبهشت ماه سال 1387 محمودرضا واعظی‌نسب معلم ابتدایی دبستان شهدای ابراهیمی از توابع خراسان رضوی در یك اردوی دانش‌آموزی و در هنگام بازی فوتبال دانش‌آموزان، با مشاهده افتادن دروازه فوتبال بر روی یك دانش‌آموز ابتدایی، به سرعت دانش‌آموز را از محل افتادن دروازه دور كرد اما دروازه آهنین بر سر خودش فرود آمد.

واعظی نسب دچار خونریزی مغزی شد و به كما فرو رفت و پس از دو روز جدال با مرگ و زندگی در تاریخ 28 اردیبهشت ماه 1387، چشمانش را برای همیشه بست.

* خانم معلمی كه در رودخانه غرق شد اما نگذاشت امواج آب دانش آموزش‌ را ببلعد

16 اردیبهشت ماه سال 1389 بود كه 80 دانش آموز مشهدی به همراه معلمان خود به اردوی دانش آموزی در سد كارده در اطراف شهر مشهد رفتند.

 دانش آموزان در حال تفریح و سرگرمی بودند كه ناگهان یكی از دانش آموزان كه در حال عبور از كنار رودخانه بود به داخل آب سقوط كرد.

دانش آموز در حال دست و پا زدن در آب بود كه دو معلم به نجاتش شتافتند و دانش آموز را از آب بیرون كشیدند اما یكی از خانم معلم ها نتوانست خود را نجات دهد و گرفتار امواج سیل آسای آب شد.  

حمیده دانش همان معلم 24 ساله ای بود كه جانش را برای نجات دانش آموزش‌ فدا كرد.

* معلمی كه در دل شب و بارندگی شدید پیگیر درمان دانش آموزش بود

دوشنبه شب در 28 مهر ماه سال 1393 یكی از دانش‌آموزان مدرسه عشایری شبانه‌روزی امام جعفر صادق(ع) ویسیان از توابع لرستان دچار جراحت شدید در ناحیه پا شد و نیازمند اقدامات درمانی بود اما در نزدیكی این مدرسه مركز درمانی وجود نداشت.

كاظم صفرزاده معلم این مدرسه با خودروی خود و به همراه دانش‌آموز مجروح و دو دانش‌آموزان دیگر عازم مركز درمانی ویسیان در استان لرستان شدند، اما متاسفانه به دلیل كمبود امكانات، مركز درمانی این منطقه نتوانست وضعیت دانش‌آموز مجروح را بهبود بخشد و معلم این دانش‌آموز با وجود بارندگی شدید و بدی آب و  هوا تصمیم گرفت دانش‌آموز مجروح را برای درمان به بیمارستان خرم‌آباد انتقال دهد.

در مسیر رفتن به مركز درمانی مجهزتر، خودروی این معلم فداكار در تاریكی شب اسیر امواج خروشان سیل در محور اصلی خرم‌آباد به پلدختر در منطقه شوراب شدند و در نهایت نیز هر چهار سرنشین خودرو جان خود را از دست دادند.

در این حادثه كاظم صفرزاده معلم 45 ساله لرستانی با 22 سال سابقه معلمی، امین قوچی دانش‌آموز سال سوم متوسطه برق صنعتی، امین رحیمی دانش‌آموز سال دوم تجربی و وحید سپهوند دانش‌آموز سال سوم برق صنعتی متأسفانه به كام مرگ كشیده شدند.

پس از این حادثه تمام اجساد از سیلاب و رودخانه خروشان پیدا شدند، اما جسد كاظم صفرزاده این معلم فداكار پیدا نشد و پس از تلاش‌های 14 روزه هلال احمر، سازمان امداد و نجات، استانداری لرستان، آموزش و پرورش لرستان و مردم از این حادثه پیكر صفرزاده در روز تاسوعای حسینی پیدا شد.

* معلمی كه زیر آوار جان داد اما نگذاشت سنگ و آجر پیكر نحیف  دانش آموزانش را بیازارد

حمید رضا گنگوزهی معلم فداكار مدرسه  شهید رحیمی روستای نوكجو از توابع روتك شهرستان خاش استان سیستان و بلوچستان بود.

16 فروردین ماه 1395 بود؛ هنگام وزش گردباد، آقا معلم متوجه شد كه در كنار دیوار مجاور مدرسه سه دانش آموز ایستاده‌اند و این درحالی بود كه این دیوار به دلیل بارش های روزهای گذشته در حال فروریختن بود.

حمیدرضا گنگوزهی بلافاصله برای نجات دانش آموزان به سمت دیوار دوید و دانش آموزان را از دیوار دور كرد اما خود گرفتار آوار شد و جانش را فدای شاگردانش كرد.

همچنین امروز یادی می كنیم از معلمانی كه بعد از فوت، اعضای بدن شان اهدا شد كه از جمله می توان به خانم معلم ریحانه بهشتی، خانم معلم الهه خطیب، آقا معلم شكرعلی فرزاد، آقامعلم ابوالقاسم راستگو، آقا معلم محمد حسن محمدی و آقا معلم محمد فتاحی اشاره كرد.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.