پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی
تاریخ : پنجشنبه 06 ارديبهشت 06:50 کد خبر : 8360

خطر مصرف «گُل» ۲۰ برابر «حشیش» و مشتقات آن است

یک آسیب‌شناس اجتماعی با بیان اینکه میزان خطر مصرف ماده مخدر «گُل» ۲۰ برابر حشیش و مشتقات آن است، گفت: اصلی‌ترین علت افزایش مصرف آن تبلیغات دروغ درباره بی‌خطر بودن یا اعتیاد‌آور نبودن آن است.


مجید ابهری آسیب‌شناس اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، درباره «مصرف ماده مخدر گُل در بین نوجوانان و جوانان»، اظهار داشت: تغییر سبك مصرف و الگوی اعتیاد در 5 سال گذشته، تحت تأثیر برنامه‌ریزی‌های مافیای مواد مخدر كاملاً تفاوت یافته و در جهت ویرانگری نسل جوان حركت می‌كند.

وی ادامه داد: از آنجا كه نسل جوان اصلی‌ترین سرمایه و ذخیره ملی هر كشوری است، اتاق فكر تهاجم فرهنگی و جنگ نرم، پاشنه آشیل هر جامعه، به ویژه جامعه ما را نشانه گرفته است و با عرضه مخدرهای روان‌گردان و تبلیغات دروغ درباره آنها، با سرعت مشغول ویرانگری است.

این آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به عواقب بسیار بد مصرف ماده گل توسط نوجوانان و جوانان، یادآور شد: ماده مخدر گل كه بعد از ماده شیشه وارد بازار اعتیاد شد، اینك مقام اول را داراست و اصلی‌ترین علت افزایش مصرف این ماده، تبلیغات دروغ درباره بی‌خطر بودن یا اعتیادآور نبودن آن بوده است.

ابهری افزود: میزان خطر در این ماده مخدر كه از خانواده «شاه دانه» و «كانابیس» است، 20 برابر حشیش و مشتقات آن است؛ به نحوی كه با بو كردن آن، فرد دچار توهم شده و مصرف یك یا دو بار آن باعث اعتیاد شخص می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: سهولت كشت این ماده و فراوانی آن باعث شده كه مصرف آن میان دانش‌آموزان و حتی دختران جوان كشیده شود و بر اساس اعلام مسئولان، در حال حاضر خطر اصلی برای جامعه ما، مصرف ماده مخدر گل و مشتقات آن مانند «ماری جوانا» و «گراس» یا «علف» است كه متأسفانه در فضای مجازی به راحتی خرید و فروش می‌شود و وسایل آن در دكه‌های روزنامه‌فروشی نیز فروخته می‌شود.

این آسیب‌شناس اجتماعی اضافه كرد: كاغذ استفاده از ماده مخدر گل به صورت دانه‌ای در دكه‌ها به فروش می‌رسد؛ ضمن اینكه دستگاه آسیاب كردن ماده مخدر گل نیز در مقابل دید فرزندان ما قرار گرفته است.

ابهری متذكر شد: هر بار مصرف این ماده كه به صورت یك نخ سیگار پیچیده شده است،تنها 5 هزار تومان هزینه دارد؛ در نتیجه مدیران مدارس باید با همكاری نیروی انتظامی، اطراف مدارس را از دست‌فروشانی كه تحت پوشش فروش تنقلات به فروش چنین ماده مخدر گل مشغول هستند، پاك‌سازی كنند.

وی بیان داشت: خانواده‌ها باید با ظاهر این ماده آشنا شوند تا در صورت مشاهده آن بتوانند از مصرف این ماده مخدر توسط فرزندان‌شان جلوگیری كنند.

این آسیب‌شناس اجتماعی با تأكید بر نقش مهم آموزش از طریق رسانه‌ها و مدارس، گفت: بنده با شهامت اعلام می‌كنم كه دیگر جایی برای مخفی‌كاری وجود ندارد؛ چراكه وجود خطر، هیچ‌كس را در حاشیه امنیت باقی نگذاشته و همه ما در این باره به شكل یكسان در معرض خطر هستیم.

ابهری درباره استفاده مواد مخدری همچنین «ال‌سی‌من» و «كروكودیل»، بیان داشت: خوشبختانه با هوشیاری پلیس و ستاد مبارزه با مواد مخدر، اغلب مواد نوظهور با شدت جمع آوری شده و كمتر در بازار وجود دارد و تقریباً  فقط ماده مخدر گل و بعد از آن شیشه، به عنوان سرطان اصلی نوجوانان و جوانان شده است.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط