پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

در گفتگو با خانم سمیرا زنگانه از آرایشگران جوان و تحصیلکرده مطرح شد:
تاریخ : دوشنبه 03 ارديبهشت 22:58 کد خبر : 8353

کاهش سن آرایش در دختران جوان با ساختارهای فرهنگی جامعه مغایرت دارد

بدون شک رعایت بهداشت و آراستگی به ویژه برای زنان امری طبیعی و لازم است و در دین اسلام نیز به این نکته بار‌ها اشاره شده است؛ اما استفاده از لوازم آرایشی به صورت افراطی و فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان دوران گذشته مذموم بود،


چرا كه گذشتگان معتقد بودند آرایش ابزاری برای از بین بردن نماد‌ها و نشانه‌های پیری است و این امر را برای دختران جوان ضروری نمی‌دیدند.

اما متاسفانه در عصر جدید كارتل‌ها و مافیای اقتصادی با وارد كردن نسل جوان به چرخه مصرف‌كنندگان لوازم آرایشی سود‌های سرشار می‌برند و علاوه بر آسیب رساندن به سلامت نسل جوان، باعث از بین رفتن قبح برخی مسائل فرهنگی شده‌اند كه نمونه بارز آن استفاده از لوازم آرایش در دختران نوجوان زیر 12 سال است كه علاوه بر هزینه‌های اقتصادی، مضرات پوستی باعث برهم خوردن هنجار‌ها در جامعه نیز شده استمصرف سرانه لوازم آرایشی ایرانی‌ها بالاست به طوری كه این مصرف ایران را جز چند كشور اول مصرف كننده دنیا قرار داده است و این مساله برای كشوری با سابقه تمدن غنی كه اسلامی است، اگر فاجعه نباشد كمتر از فاجعه نیست.

متاسفانه علاوه بر كاهش سن آرایش در كشورمان زمان و مكان استفاده از آرایش نیز تغییر یافته است این روزها در تمامی مكان‌های عمومی شاهد آرایش دختران و زنان جوان هستیم و این بیانگر از بین رفتن فرهنگ آرایش در جامعه است.

استفاده از لوازم آرایشی برای زنان از دیرباز باب بوده است اما فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان گذشته مذموم بود اما متاسفانه در عصر جدید مذموم بودن این امر از بین رفته است به طوریكه سن استفاده از لوازم آرایش به دختران نوجوان و به مرز ۱۲ سالگی رسیده است و این نكته بیانگر بین رفتن اهداف، فرهنگ و ضرورت آرایش در نسل جدید می باشد. دردمندانه این روزها استفاده از لوازم آرایش در میان برخی پسران و مردان جوان نیز باب شده است كه ریشه یابی این معضل بزرگ اجتماعی نیز نیاز به كارشناسی دقیق و موشكافانه دارد.

سمیرا زنگانه از آرایشگران جوان و تحصیلكرده شهرستان علی آباد كتول در این خصوص معتقد است: متاسفانه خانواده ها، رسانه ها و شبكه های اجتماعی در درك موقعیت و نیاز های كودكان، نوجوانان و جوانان دچار اشتباه شده اند و این اشتباه منجر به گم كردن مسیر و یا به عبارتی انحراف از مسیر صحیح زندگی توسط نسل جوان شده است. چرا كه به دلیل تغییرات گسترده در ساختار اجتماعی و فرهنگی عصر حاضر،  ساختار نوین جمعیتی و زندگی در كلان شهر‌ها، گسترش شبكه های اجتماعی و افزایش ضریب نفوذ برنامه های ماهواره ای و ...  سن اتمام دوران كودكی و ورود به مرحله نوجوانی و جوانی تغییر یافته است و خانواده ها باید این موضوع را مد نظر قرار دهند و نیاز های جوانان شان را متناسب با ساختار های جامعه امروزی تنظیم كنند تا از انحراف و جهت یابی نا مناسب جوانان جلوگیری كنند

ایشان در خصوص سن آرایش معتقد است آرایش كردن امریست كه اگر در زمان و مكان خود صورت گیرد، قابل قبول است اما به اعتقاد بسیاری از آسیب شناسان وقتی سن تمایل افراد جامعه در استفاده از لوازم آرایش كاهش می یابد به معنای این است كه آینده سازان جامعه اعتماد بنفس خود را ازدست داده اند و به دنبال زیباشدن به كمك وسایل و ابرازی‌هایی هستند تا خلاهای خود را پر كنند.

با این حال استفاده از لوازم آرایش طرفدار زیادی دارد و راهكارهایی فرهنگی نیز به سختی می تواند نظر و تمایل افراد جامعه را نسبت به كاهش استفاده از لوازم آرایش جلب كند.

وی همچنین به نقش فرهنگ در این مقوله اشاره كرد و گفت: دراین میان نكته مهم در كنار نبود فرهنگ صحیح استفاده از لوازم آرایش مضراتی است كه این لوازم بر سلامت جسم افراد می گذارد. پس باید به این مهم توجه كرد كه به نوجوانان و جوانان جامعه آموزش‌های لازم داده شود كه از چه وسایلی و برندهایی برای آرایش كردن استفاده كنند و از استفاده عموم یك وسیله خودداری كنند. باید بپذیریم كه استفاده از لوازم آرایشی در جامعه مد است و فرهنگی برای آن وجود ندارد كه دختران جوان ما بر اساس آن در زمان و مكان خاص از آن استفاده كنند. در واقع حلقه گمشده آرایش كردن فرهنگ آن است كه متاسفانه در جامعه ما كمتر دیده می شود  وی می افزاید: در این شرایط باید در كنار راهكارهای فرهنگی به جوانان بیاموزیم كه از چه وسایلی برای آرایش كردن خود استفاده كنند بی شك بی توجهی به این مساله زیبایی و سلامت مصرف كنندگان را به خطر خواهد انداخت.

زنگانه در خصوص مواد آرایشی استاندارد گفت: از نظر پزشكی استفاده از لوازم آرایشی برای زیبا شدن اشكالی ندارد به شرط آنكه مواد مصرفی مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد.  اگر از موادی استفاده شود از نظر بهداشتی مورد تایید باشد اشكالی ندارد برای یك پزشك استفاده صحیح و سالم مواد آرایشی اهمیت دارد تا مبادا پوست و زیبایی افراد جامعه آسیب ببیند.  در ضمن به بانوان توصیه می كنم  در تهیه لوازم آرایش دقت كنند و از موادی برای زیباییشان استفاده كنند كه استاندارد باشد چراكه در صورتی كه لوازمی استفاده شود كه فاسد باشد تلفات سنگین و گاه جبران ناپذیری را باید پرداخت كنند. پوست یكی از حساس ترین نقاط بدن انسان است كه اهمال در نگهداشت آن غیر قابل جبران است. در كشورمان تمامی مواد آرایشی باید به تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برسد و اگر اینگونه نباشد نباید این موارد مورد استفاده قرار گیرد.

ایشان در ادامه در خصوص ضرورت توجه به مسائل بهداشتی گفت: بدون شك رعایت بهداشت و آراستگی به ویژه برای زنان امری طبیعی و لازم است و در دین اسلام نیز به این نكته بار ها اشاره شده است؛ اما استفاده از لوازم آرایشی به صورت افراطی و فراگیر شدن آن برای دختران در فرهنگ غنی ایران از همان دوران گذشته مذموم بود چرا كه گذشتگان معتقد بودند آرایش ابزاری برای از بین بردن نماد ها و نشانه های پیری است و این امر را برای دختران جوان ضروری نمی دیدند.

با این حال استفاده از لوازم آرایش به دلیل جذابیت و خلق موقیعت های جدید، طرفداران زیادی دارد و راهكارهایی فرهنگی نیز به سختی می تواند نظر و تمایل افراد جامعه را نسبت به كاهش استفاده از لوازم آرایش جلب كند و باید با استفاده از همه ابزار های رسانه ای و جمعی در جهت جلوگیری از ولنگاری آرایشی تلاش كرد.

وی در خاتمه از مصرف كنندگان مواد آرایشی و بهداشتی خواست در وهله اول از محصولات ایرانی استفاده كنند و در صورت خرید محصولات آرایشی خارجی، به تاریخ تولید، انقضا و مهر تایید شده توسط وزارت بهداشت و درمان توجه كنند. بدون شك استفاده خودسرانه و غیر ضروری از لوازم آرایشی به ویژه مواد آرایشی غیر مجاز تبعات جبران ناپذیری بر سلامت افراد می گذارد پس باید به این مهم توجه كرد كه به نوجوانان و جوانان جامعه آموزش‌های لازم داده شود كه از چه وسایلی و برندهایی استفاده كنند تا دستكم از آسیب های جسمی جلوگیری شود


کد خبرنگار : 37


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.