پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

یادداشت محمود فرشیدی در سرمقاله روزنامه رسالت:
تاریخ : یکشنبه 02 ارديبهشت 21:31 کد خبر : 8351

نبردی واقعی در فضای مجازی

همواره انسان‌های ظالم یا کشورهای سلطه طلب ، تلاش کرده‌اند با ابزارهای زر و زور و تزویر ، اراده خویش را بر دیگران تحمیل و منافع خود را تامین نمایند اگر چه با گذشت زمان ، تزویر هر روز پیچیدگی‌های بیشتری یافته است تا افزون‌طلبان بتوانند با اعمال قدرت و نامحسوس‌تر و هزینه کمتر به اهداف خود دست یابند، چندان که گاه حتی از تدوین یا تفسیر یا اعمال قانون نیز بیشترین جنایات را در حق بشریت روا داشته اند.


اما در روزگار ما كه عصر رسانه و ارتباطات است ، فریب افكار عمومی و در اختیار گرفتن زمام  اندیشه و اراده عموم افراد جامعه ، از طریق رسانه‌ها كارایی غیرقابل انكاری یافته است، به طوری كه چند نفر از طریق یك پیام‌رسان در فضای مجازی می توانند بر اساس منافع سیاسی   اقتصادی و فرهنگی خاص خود ، ملتی را تحت تاثیر اخبار و تحلیل‌های مورد نظر خویش قرار دهند به گونه‌ای كه آن ملت ، عكس‌العمل و رفتاری در راستای تامین خواسته‌های طراحان آن پیام‌رسان از خود نشان دهد. بر این اساس اگر دیروز سرنوشت حق و باطل در میدان كارزار و نبرد رویارو تعیین می‌شد، امروز فضای مجازی به آوردگاه این مصاف تبدیل گشته است و دشمن بدون آنكه چهره خویش را آشكار سازد از طریق این ابزار مدرن برای القای یأس ، تخدیر افكار عمومی  تغییر ذائقه‌ها ، سلب اعتماد و تضعیف خودباوری مردم ما و ترسیم چهره‌ای شكست ناپذیر از خود، شب و روز در تلاش است.
در هنگامه این نبرد اراده‌ها ، سربازان و سرداران سپاه حقیقت وظیفه دارند كه مردانه ایستادگی كنند و مانع تحقق خواسته دشمن یعنی سیطره یأس و نومیدی، بر جامعه ما شوند و برای موفقیت در این زمینه  باید از راهكارهایی بهره جست:
1- برنامه‌ریزی برای مصونیت بخشی افكار عمومی در برابر هجوم امواج آلاینده شایعات و دروغ‌ها و ناصواب‌ها ، این مصونیت بخشی هم از طریق آگاه‌سازی جامعه و هم با ایجاد مانع در مقابل آلاینده‌ها امكان‌پذیر است . در شرایطی كه روسیه و حتی كشورهای اروپایی به این نتیجه رسیده‌اند كه برخی پیام‌رسان‌های دست‌ساز خودشان و از جمله تلگرام ، استقلال و امنیت و اقتصاد آنان را به خطر انداخته است  مقاومت افرادی در برابر فیلترینگ تلگرام در كشور ما مصداق ترحم بر پلنگ تیزدندان و نوعی خیانت به كشور و مصالح ملی محسوب 
می شود و حتی شبهه وابستگی فكری یا سیاسی به دشمن را در ذهن تداعی می كند و حقیقتا هر ایرانی آزاده و وطن دوستی شگفت زده می شود كه چگونه كسی یا كسانی برای تحكیم پست و مقام و رای خویش تا این اندازه در برابر قطع دست دشمن مقاومت كنند و منافع ملی كشور خود را دچار مخاطره سازند!
2- حضور فعال اصحاب اندیشه ، علما و حوزویان در فضای سایبری برای  ارائه تولیدات فكری و پاسخ به شبهات و تقویت مبانی اعتقادی و باور توحیدی جامعه و یادآوری وعده‌های الهی در طول تاریخ كه همواره ضامن نصرت و پیروزی اجتماع حق‌مداران بوده است.
3- نقش آفرینی فعال نیروهای انقلابی و شخصیت‌های سیاسی در فضای مجازی و تحلیل واقع‌بینانه از روند رو به رشد انقلاب اسلامی طی 40 سال گذشته علی‌رغم وعده‌های مكرر سرنگونی نظام اسلامی توسط دشمن ظرف 6 ماه یا یك سال و تبیین دستاوردها و موفقیت‌های نظام اسلامی ، در رویارویی با نظام سلطه جهانی از جمله در عراق ، لبنان ، سوریه ، یمن و دیگر نقاط كه در موارد متعدد ملت ایران توانسته است قدرت خود را به كرسی بنشاند و دشمن را به شكست بكشاند.
4- سرمایه‌گذاری سنگین دولت به منظور حمایت و تقویت نیروهای انقلابی در فضای مجازی برای برآورده ساختن نیاز‌های مالی داخلی و شتاب بخشیدن به تولیدات داخلی اعم از سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و نیز هجوم غافلگیرانه به پیام رسان ما و شبكه‌های دشمن.
5- تعمیق و تقویت علمی و فناورانه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در فضای سایبری برای پیشگیری از آسیب‌پذیری شبكه‌ها و 
پیام رسان‌های داخلی.
6- شفاف‌سازی قوانین فعالیت در فضای مجازی و تدوین و تصویب مواد حقوقی لازم توسط مجلس شورای اسلامی و تفكیك جرایم امنیتی و سیاسی از دیگر موارد.
7-آماده شدن قوه قضائیه برای ورود تخصصی به عرصه فعالیت‌های سایبری و حضوری قاطع در این حوزه.
8- برنامه‌ریزی رسانه ملی برای آگاه ساختن مردم از حساسیت خاص فعالیت در فضای مجازی و تبیین پیچیدگی‌ها و عواقب ناگوار حضور ناآگاهانه در این عرصه به ظاهر ساده . واقعیت آن است كه اصحاب رسانه ملی با توجه به اینكه دست اندركارانش بیش از عموم افراد جامعه  با پیچیدگی‌های فضای مجازی آشنایی دارند، انتظار می رفت خیلی پیش از این ، مردم را با ظرفیت‌ها و خطرات این فناوری جدید آگاه می‌ساختند و همچنان‌كه طی یكی دو ماه اخیر فعالیت قابل قبولی در این زمینه داشته‌اند از این به بعد با تلاش مضاعف خلأ گذشته را جبران نمایند و با برگزاری برنامه‌های تخصصی، مانع آن شوند كه ضرورت حفظ اقتدار و امنیت ملی در فضای سایبری ، دستمایه كشمكش‌های سیاسی شود و با ارائه نمونه‌هایی ازاستفاده‌های ابزاری دشمن در عرصه فرهنگی ، سیاسی ، امنیتی حتی اقتصادی از این فناوری بسیار پیشرفته را به نمایش درآورند تا پدر و مادرها با آگاهی از حساسیت آن ، از خود و فرزندانشان در برابر این هجوم‌ها هوشیارانه محافظت نمایند.
9- وزارت آموزش و پرورش ، با شتابی بیشتر برای ارتقای علمی و مهارتی هوشمندانه دانش‌‌آموزان در بهره‌گیری از فضای مجازی ، برنامه‌ریزی كند و با دعوت از متخصصین بصیر.
چگونگی بهره‌برداری سالم نسل آینده و اولیای دانش‌آموزان در این زمینه آموزش دهد.
در هر حال آنچه مسلم است ضریب هوشی مردم ایران از متوسط جهانی بالاتر است و با توجه به نوپا بودن دستیابی بشر به این فناوری اگر از ظرفیت موجود در كشور خصوصا ظرفیت جوانان به خوبی بهره‌برداری شود می توانیم با نبردی واقعی در فضای مجازی استكبار جهانی را زمین‌گیر كنیم.


کد خبرنگار : 37


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.