عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر اینكه اتهامات بقایی و مشایی عمدتا مالی است گفت: احمدی‌نژادی كه مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از آزادی بیان سخن بگوید.

احمد توكلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به ادعایی كه در بحث نبود آزادی بیان در كشور پس از سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب از سوی عده‌ای مطرح شده، گفت: در بحث آزادی بیان  در مجموع اینگونه نیست كه ما آزادی بیان در كشور نداشته باشیم، اگرچه شاهد برخی رفتارهای سلیقه‌ای از سوی دستگاه‌های مختلف در بحث پیاده سازی آزادی بیان هستیم ولی در عین حال باید میان تحركات قانون شكنانه با آزادی بیان تفاوت قائل شد. 

وی افزود:‌ همانطور كه  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خودشان  اشاره كردند، نظام اسلامی  تاكنون هیچ شخصی را صرفا به دلیل اختلاف نظر با حكومت تحت تعقیب قرار نداده است.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، استراتژی برخی دستگاه‌ها این است كه بعضی وقت‌ها  جهت استفاده ابزاری از  واژه آزادی، تعبیر آزادی بیان را با مضامینی خلاف واقع ارائه كرده و اینگونه وانمود كنند كه تفسیر آنها، مصداق واقعی آزادی بیان است. 

توكلی خاطر نشان كرد‌: البته پیاده شدن برخی رویكردهای سلیقه‌ای در بحث آزادی بیان  باعث شده تا عده‌ای با سخت‌گیری‌هایی رو به رو شوند از سویی شاهد این مساله هم هستیم كه برای برخی افراد در نقد سیاست‌های دولت، سخنی بیان كرده‌اند، بعضا محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

رئیس دیدبان شفافیت و عدالت با اشاره به برخی مصداق‌های آزادی بیان در كشور گفت:‌  اگر بخواهیم مثالی برای پیاده سازی آزادی بیان در كشور بیاوریم، می‌توانیم به مجله‌های هفتگی و ماهانه رسانه‌های اصلاح طلب اشاره كنیم كه پر است از تحلیل‌هایی در دفاع از لیبرالیسم و علیه نظام و علی رغم اینكه این رسانه‌ها بعضا ریشه نظام را هدف  قرار می‌دهند، هیچ نهادی با ‌آنها برخورد نمی‌كند. 

توكلی در واكنش  به نامه اخیر احمدی نژاد به رهبر انقلاب و ادعای اینكه دستگیری بقایی و مشایی تنها به دلیل انتقادات این دو از عملكرد قوه قضاییه بوده نه اتهامات مالی آنها گفت:‌ امیر المومنین می‌فرمایند: «كلمه الحق یراد به الباطل» یعنی كلمه حقی كه از آن نتیجه باطل می‌گیرند بنابراین آن شخصی كه باید از اینگونه حرفها بزند قطعا ایشان نیست چراكه آقای احمدی نژاد به مدت 8 سال تصدی تمامی امور اجرایی كشور را در دست داشت و متاسفانه بعضا لطماتی را به نظام وارد كرد كه آثار آن همچنان باقی است.

وی افزود:‌ فردی كه در مواجهه با قوانین تصویبی مجلس كه مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته بود، روحیه استكباری داشت و می‌گفت كه اگر قوانین مجلس را قبول نداشته باشم، اجرا نخواهم كرد، نباید به خود اجازه دهد كه درباره كلماتی چون قانون و آزادی بیان صحبت كند.

 رئیس دیدبان شفافیت و عدالت همچنین با اشاره به علت بازداشت حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در هفته‌های اخیر گفت:  این دو،‌ جرایمی را مرتكب شده‌اند عمدتاٌ مالی بوده و  به  آزادی بیان هیچ ارتباطی ندارد.