پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : چهارشنبه 01 فروردين 22:13 کد خبر : 8323

اختراعات مسلمانان که جهان مدرن را شکل داد

بدون هیچ اغراقی آتئیست‌های ایرانی بعد از خواندن گزارش منتشر شده در شبکه‌ی خبری آمریکایی سی‌ان‌ان(CNN)، باید از وجود خود شرمنده شوند.


مقاله ی منتشر شده در سی‌ان‌ان(CNN) آمریكا با عنوان Muslim inventions that shaped the modern world ترجمه: اختراعات مسلمانان كه جهان مدرن را شكل داد به معرفی بیش از ده اختراع مسلمانان میپردازد كه جهان مدرنی كه اكنون میشناسیم را شكل داده اند. با این اختراعات میتوان گفت كه تقریبا تمام پیشرفت‌های علمی كه اكنون در جهان مدرن وجود دارد را ابتدا #مسلمانان بنا نهاده بودند. این ده مورد از اختراعات مسلمانان كه CNN معرفی كرده است را به اختصار می آوریم(خوده سی‌ان‌ان اعلام كرده است كه تعداد اختراعات بسیار بیشتر است و صرفا ده مورد را انتخاب كرده است كه ما هشت مورد را می‌آوریم): 1: جراحی تقریبا هزار سال پیش دكتر مشهور الزهواری یك دایره‌المعارف مصور 1500 صفحه‌ای در زمینه‌ی جراحی منتشر كرد كه برای 500 سال مرجع علوم پزشكی اروپا بوده است. همچنین او انجام اولین عملیات سزارین و ساخت اولین جفت از ابزار جراحی را نیز گزارش داده است. 2: ماشین پرنده عباس ابن فرناس اولین شخصی بود كه به طور جدی برای ساختن ماشین پرنده و پرواز كردن تلاش كرده است. اون در قرن نهم یك وسیله‌ی بالدار را طراحی كرد. در مشهورترین آزمایش خود او توانست برای چند لحظه به سمت بالا پرواز كند. طرح‌های او بی‌شك صدها سال بعد الهام بخش هنرمند و مخترخ ایتالیایی لئوناردو داوینچی بوده است. @Hafiz217 3: دانشگاه در سال 859 یك شاهزاده‌ی جوان با نام فاطمه الفریحی اولین دانشگاه كه عطا كننده‌ی مدرك دانشگاهی بود را در مراكش تاسیس كرد. 4: اپتیك( علم برسسی بینایی و نور) بسیاری از مهمترین پیشرفت‌ها در زمینه‌ی اپتیك از مسلمان‌ها ناشی شده است. تقریبا هزار سال پیش ابن هیثم ثابت كرد كه چشم انسان اشیا را بخاطر نوری كه از آن ها بازتاب شده و وارد چشم ما میشود میبیند و بدین ترتیب نظریات اقلیدس و بطلیموس را باطل كرد كه معتقد بودند نور از خوده چشم خارج میشود. این فیزیكدان بزرگ مسلمان همچنین پدیده‌ی اتاق تاریك( مربوط به عكاسی) را كشف كرد كه توضیح میدهد چگونه چشم به دلیل ارتباط بین عصب بینایی و مغز، تصاویر را به صورت قائم میبیند. 5: بیمارستان‌ها بیمارستان‌ها به گونه‌ای كه اكنون میشناسیم كه دارای بخش‌ها و مراكز آموزشی است، از قرن نهم در مصر شكل گرفت. اولین مركز پزشكی از این نوع، بیمارستان احمد ابن طلون نام داشت كه سال 872 در قاهره تاسیس شد و از قاهره در سراسر جهان پخش شد. 6: جبر( شاخه‌ای از علم ریاضی) واژه‌ی جبر از عنوان رساله‌ی یك ریاضیدان مشهور پارسی با نام " كتاب الجبر و المقابله" گرفته شده است كه ترجمه آن تقریبا میشود "كتاب استدلال و تعادل". همین ریاضیدان یعنی الخوارزمی، اولین كسی بود كه مفهوم یك عدد توان‌دار را معرفی كرد. 7: مسواك محمد پیامبر (ص) اولین استفاده از مسواك را حدود هزار و چهارصد سال پیش عمومی كرد. با استفاده از شاخه‌ی درختی با نام مسواك دندان‌هایش را تمیز و نفسش را تازه كرد. مواد مشابه مسواك در خمیر دندان‌های امروزی مورد استفاده قرار میگیرد. 8: سامانه‌ی میل لنگ( مورد استفاده در موتور احتراق داخلی و دوچرخه) بسیاری از پایه‌های اتوماتیك مدرن اولین بار در دنیای اسلام مورد استفاده قرار گرفته است، از جمله سیستم انقلابی میله‌های متحرك. با تبدیل حركت چرخشی به حركت خطی، میل لنگ میتواند اجسام سنگین را تقریبا به سهولت بلند كند. این تكنولوژی كه توسط الجزری در قرن دوازدهم كشف شد در سراسر جهان پخش شد و منجر به ایجاد همه چیز از جمله دوچرخه و موتور احتراق داخلی شد. لینك گزارش منتشر شده در شبكه‌ی خبری سی‌ان‌ان(CNN)
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط