پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : شنبه 19 اسفند 22:35 کد خبر : 8296

حکایت نوروزی کلاس‌های درسی که به جای «میز و نیمکت»، «فرش و موکت» شده‌اند

سال‌هاست که آموزش و پرورش در کنار مراکز اقامتی که برای فرهنگیان دارد، کلاس‌های درس را نیز در ایام نوروز و تعطیلات تابستانی آماده میزبانی از مسافران می‌کند اما امسال سازمان گردشگری، حذف مدارس را از چرخه اسکان مطرح کرده است.


به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، سال‌هاست كه وزارت آموزش و پرورش در ایام نوروز و تعطیلات تابستان، خدمات اقامتی بیش از آنچه در اختیار دارد، به جامعه فرهنگیان و همچنین عموم مردم ارائه می‌دهد؛ هر چند كه این خدمات از نظر كیفی دارای نقدهایی است.

البته وزارت آموزش و پرورش در ابتدا مانند هر دستگاه دیگری خدمات اقامتی فقط برای پرسنل خود پیش‌بینی می‌كرد كه خانه‌های معلم در استان‌های مختلف كشور در همین راستا ایجاد شد اما گستردگی جامعه آماری وزارت آموزش و پرورش موجب می‌شد تعداد كمی از فرهنگیان بتوانند از خدمات آن استفاده كنند.

در همان زمان، مسئولان وقت آموزش و پرورش به این نتیجه رسیدند كه می‌توانند در كنار گسترش خانه های معلم، خدمات ارزان و راه‌انداز، به پرسنل خود ارائه دهند به عنوان مثال وقتی یك فرهنگی در ایام نوروز یا تابستان عازم یك سفر با خودروی شخصی خود می‌شود، می‌تواند چادر سفر خود را در حیاط مدرسه برپا كند؛ در این حالت حیاط مدارس كه آسفالت هستند، جای مناسب‌تری برای برپایی چادر هستند، خودروی مسافران نیز در حیاط مدرسه در امنیت است ضمن اینكه دسترسی به آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی نیز وجود دارد.

بر این اساس در كنار مراكز اقامتی با عنوان «خانه‌ معلم»، مدارس نیز به مراكز اسكان اضافه شدند؛ از سوی دیگر خوابگاه‌های شبانه‌روزی دانش‌آموزان و دانشجومعلمان و اردوگاه‌ها هم از دیگر خدمات ارائه شده برای اسكان فرهنگیان بودند.

ناگفته نماند فرهنگیان نسبت به برخی از خدمات ارائه شده در مراكز اسكان، گلایه‌هایی دارند كه بحث كیفیت مراكز اسكان فرهنگیان در گزارشی دیگر بررسی می‌شود.

* استفاده مردم از خدمات اسكان فرهنگیان

اضافه شدن مدارس و خوابگاه‌ها به مراكز اسكان فرهنگیان موجب شد كه خدمات اقامتی در آموزش و پرورش گسترده شود و كم‌كم عموم مردم نیز خواستار استفاده از خدمات اقامتی آموزش و پرورش شوند.

برای نوروز 97 نیز آموزش و پرورش اقداماتی را برای اسكان فرهنگیان انجام داده است؛ گودرز كریمی‌فر مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از پیش بینی 12 هزار مدرسه با ظرفیت 105 هزار كلاس درس و 345 خانه معلم با ظرفیت 14 هزار و 500 تخت برای اسكان فرهنگیان در ایام تعطیلات نوروز 97 خبر داده است.

وی افزود: علاوه بر مدارس و خانه‌های معلم كه در آنها 27 هزار نیروی اجرایی به فرهنگیان خدمات می‌دهند، 207 تالار پذیرایی و 128 رستوران با ظرفیت 60 هزار صندلی برای پذیرایی فرهنگیان در تعطیلات نوروزی پیش‌بینی شده است.

* حذف مدارس از چرخه اسكان نوروزی؛ آری یا خیر؟

6 اسفند ماه سال 1396 بود كه محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نشست خبری‌اش به موضوعی اشاره كرد.

در سایت سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمده كه محب‌خدایی در پاسخ به سؤالی در خصوص اقامت گردشگران در مدارس و صدور مجوز برای خانه‌مسافرها نیز گفت: «چالش اصلی در مدارس این بود كه گاهی اوقات شاهد این بودیم كه خدماتی كه در اسكان گردشگران در مدارس عرضه می‌شد، افرادی غیر از خانواده فرهنگیان را نیز شامل می‌شد كه این موضوع در مذاكره با آموزش و پرورش در حال رفع شدن است و سامان‌دهی شده است».

اما یكی از خبرگزاری‌ها در خصوص این نشست نوشت: معاون گردشگری كشور از دستور ویژه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای كنترل قیمت سفرهای نوروزی خبر داد و گفت: «با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و به دستور ستاد هماهنگی خدمات سفر نیز قرار شده مدارس از چرخه اسكان نوروزی برای عموم مسافران خارج و خدماتش فقط به فرهنگیان محدود شود».

پس از انتشار این خبر، گودرز كریمی‌فر مدیركل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینكه مدارس درجه «ج» از چرخه اسكان فرهنگیان خارج شده است، اظهار داشت: «به دنبال افزایش كیفیت مدارس در طرح اسكان هستیم و این افزایش كیفیت برای فرهنگیان، افزایش قیمت نخواهد داشت و تنها 10 درصد افزایش تعرفه‌ها برای مهمانان غیرفرهنگی خواهد بود».

وی افزود: «اولویت پذیرش مدارس در طرح اسكان نوروزی با فرهنگیان است و پس از آن مشاغل دولتی و مشاغل آزاد هستند و هدف ما نیز خدمت‌رسانی به فرهنگیان است».

كریمی‌فر اضافه كرد: «معمولاً فرهنگیان در ایام نوروز ظرفیت مدارس طرح اسكان را پُر می‌كنند اما در هر حال در صورت وجود ظرفیت، استفاده از مدارس طرح اسكان نوروزی برای افراد غیرفرهنگی ممنوع نیست».

در همین روز هم سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه همایش باغبانان بوستان تربیت در جمع خبرنگاران گفت: «اسكان فرهنگیان مثل سنوات قبل خواهد بود و تلاش خواهیم كرد كیفیت این فضاها از سال گذشته بهتر شوند».

وی ادامه داد: «مراكز اسكان نوروزی آموزش و پرورش مختص فرهنگیان است اما در برخی مواقع تعداد مراكز اقامتی آزاد كفاف تعداد مهمانان را در برخی شهرها نمی‌دهد و آموزش و پرورش برای كمك، مراكز اسكان خود را در اختیار مهمانان غیر فرهنگی قرار می‌دهد».

* چرا غیرفرهنگیان نیز متقاضی استفاده از خدمات اسكان آموزش و پرورش می‌شوند؟

روز هشتم اسفند ماه جامعه هتلداران ایران در اطلاعیه از فعالیت آموزش و پرورش در اسكان مسافران نوروزی در مدارس انتقاد كرد و آمادگی دست‌اندركاران حوزه اقامتی كشور را برای اسكان فرهنگیان با شرایط ویژه در نوروز 97 اعلام كرد.

در این اطلاعیه آمده است: «از آنجا كه فعالان و دست اندكاران صنعت كشور خصوصا بهره برداران حوزه اقامتی، شأن و جایگاه ارزشمند و مقدسی را برای معلمان و فرهنگیان قائل بوده و اعتقاد دارند كه خانواده محترم این عزیزان همیشه و در تمام طول سال خصوصا ایام تعطیلات نوروز باید سفری مطمئن، با آرامش و مناسب داشته باشند، آمادگی كامل خود را اعلام می كند تا در این ایام پذیرای فرهنگیان محترم با شرایط ویژه و تخفیفات مناسب باشند.

بیش از 3 هزار واحد اقامتی شامل هتل، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، پانسیون و مجتمع اقامتی تفریحی در كشور فعالیت می‌نمایند و كه قریب به 70درصد آن ها برای اقشار متوسط طراحی شده است و آمادگی دارد تا در طول سال و نیز ایام نوروز خدمات ویژه ای برای عموم مردم و خصوصا فرهنگیان گرامی ارائه نمایند.

به راستی آیا شأن مكان‌های مقدسی به نام كلاس‌های درس در مدارس كشور اجازه می‌دهد كه تبدیل به اقامتگاه‌هایی با حداقل امكانات و بهداشت برای سفر هم‌میهنان عزیزمان باشد؟

آیا هریك از ارگان‌ها و نهادهای كشور، می‌توانند در مواردی كه خود صلاح می دانند ورود كرده و نسبت به ارائه خدمات اقدام كنند؛ بهتر نیست هریك ازدستگاه های اجرایی نسبت به انجام وظیفه و تكالیف قانونی خود عمل كرده و به حوزه‌های غیر تخصصی ورود پیدا نكنند.

ایا مسئولان محترم وزارت آموزش و پرورش اجازه می دهند كه دستگاه‌ها و بخش های دیگر به حوزه آموزش دانش آموزان عزیز كشور كه آینده ساز فردای میهنمان هستند ورود پیدا كرده و كلاس درس دائر نمایند؟».

این در حالیست كه دو سال پیش یعنی فروردین ماه سال 95، فرشید سیاری مدیركل اسبق تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به یكی از خبرگزاری ها گفت: «ما هم معتقدیم كه مدرسه و كلاس جای اسكان نیست؛ آموزش و پرورش فقط به منظور همراهی با متولیان گردشگری بر اساس مصوبه هیأت دولت مبنی بر عضویت این وزارت در ستاد هماهنگی خدمات سفر، به ارائه خدمات به فرهنگیان و همراهان آنها می‌پردازد».

نكته جالب این است كه همان زمان هم جامعه هتلداران به اینكه آموزش و پرورش از كلاس‌های درس به عنوان مراكز اقامتی استفاده می‌كرد، گلایه‌مند بوده است و آن زمان، سیاری پاسخ داده است: «متاسفانه برخی از افراد منتسب به جامعه هتلداران به جای آنكه تناسبی بین خدمات و نرخ‌های دریافتی خود برقرار كنند تا فرهنگیان و سایر اقشار از امكانات آنها استفاده نمایند، به فرافكنی نواقص خود پرداخته و به این سؤال اساسی پاسخ نمی‌دهند كه چرا غیرفرهنگیان نیز متقاضی استفاده از خدمات اسكان آموزش و پرورش می‌شوند».

سیاری ادامه داد: «درآمد ناچیز حاصله به هیچ عنوان جوابگوی فعالیت‌های شبانه‌روزی 25 هزار نفر از عوامل اجرایی اسكان آموزش و پرورش، هزینه‌های حامل‌های انرژی، مواد شوینده، تامین آب شرب در مناطق آزاد و از همه مهمتر، آسیب فیزیكی امكانات و ساختمان مدارس نیست؛ تاكید ما همواره پذیرش فرهنگیان و همراهان آنها بوده و با هماهنگی ستاد هماهنگی خدمات سفر، ظرفیت خالی و تقاضای سایر اقشار، امكانات اسكان در اختیار آنها قرار می‌گیرد».

وی تأكید كرد: وزارت آموزش و پرورش با ارائه خدمات ارزان و فراگیر در نقاط مختلف كشور، بار سنگینی از دوش متولیان گردشگری برداشته و نقش مهمی در توسعه صنعت گردشگری و رونق اقتصادی در مناطق محروم كشور را دارد».

یك حساب سرانگشتی نشان می‌دهد كه حذف مدارس از چرخه اسكان مسافران نوروزی در شرایطی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد كه امكانات گردشگری مناسب و ارزان در اختیار مردم قرار داده شود و مسلماً در صورت ارائه این خدمات، فرهنگیان نیز خواهان استفاده از این امكانات خواهند بود.

در گزارش بعدی به وضعیت مراكز اسكان فرهنگیان پرداخته می‌شود.

 

 

 

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط