پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

یادداشت حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان
تاریخ : پنجشنبه 03 اسفند 06:27 کد خبر : 8255

رفراندوم برای گشودن کدام بن بست؟!

چرا در تنگناهای پاسخگویی، بعضی از دوستان به جای جاده هموار اعتماد ملی به سراغ کوچه پس کوچه‌های شبهه می‌روند و به جای بازکردن گره‌ها با سر انگشت تدبیر، قفل‌ها را با مشت و دندان می‌خواهند باز کنند؟


حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان در یادداشتی عنوان كرد: پاسخ این چند سؤال می‌تواند جوابی برای كسانی باشد كه در این چند روز زمینه یك مناقشه سیاسی را فراهم ساخته‌اند: در كدام یك از كشور های منطقه و یا اروپایی در چهل سال گذشته به اندازه ایران انتخابات برگزار شده است؟! در كدام یك از این كشورها نصاب شركت كنندگان به پای جمهوری اسلامی می‌رسد؟ در كدام یك از این كشورها سلایق حزبی و غیر حزبی و حتی اشخاص به اندازه ایران نامزد انتخاباتی معرفی می‌كنند؟ آیا راهپیمایی و حضور مردم در بیست و دوم بهمن ماه رفراندوم سالانه برای مشروعیت و مقبولیت نظام جمهوری اسلامی محسوب نمی شود؟! خیلی‌ها می دانند كه میزان مشاركت سیاسی و اجتماعی در جمهوری اسلامی با میزان حضور مردمی در جمهوری‌های ریشه دار و نظام‌های دموكراتیك تنه می زند و رقابت می‌كند. اما چرا در تنگناهای پاسخگویی، بعضی از دوستان به جای جاده هموار اعتماد ملی به سراغ كوچه پس كوچه های شبهه می روند و به جای بازكردن گره‌ها با سر انگشت تدبیر، قفل ها را با مشت و دندان می خواهند باز كنند؟ قانون اساسی جمهوری اسلامی با ظرفیت های بالایی كه دارد، با رعایت و اجرای آن می توان بر مشكلات حقوقی، اجرایی و تقینی فایق آمد. اما باید پرسید كسانی كه در بازنگری قانون اساسی، در برابر پیشنهاد افزودن انحلال مجلس به اختیارات رهبری، فریاد برآوردند كه صدای پای دیكتاتوری و فاشیسم می آید، امروز چه شده است كه برای یك دست كردن مجلس و دولت چنین اختیاری را برای رئیس قوه مجریه طلب می كنند؟ آیا فكر نمی كنند دیگر چگونه می توان ادعا كرد "مجلس عصاره فضایل ملت است، مجلس در رأس امور است"؟ آیا می خواهند این جملات را از قاموس سیاسی اندیشه امام راحل(ره) پاك كنند؟!! راهكار و یا پیش بینی پیشنهاد دهندگان چنین طرحی، در بروز بحرانی امثال بنی صدر چه خواهد بود؟ آیا برای اینان احتمال عدم كفایت سیاسی رئیس جمهور قابل تصور است؟ یا اینكه رئیس جمهور را فراتر از قوای دیگر می بینند؟ در كشورهایی كه انحلال مجلس از اختیارات رئیس جمهور یا رئیس دولت است قوه قضائیه و یا دادگاه قانون اساسی اختیار عزل و بركناری رئیس جمهور و دولت را دارد، همانند پاكستان و ایتالیا و برخی كشورهای دیگر. آیا در كشور ما با در نظر گرفتن ذایقه امروزی سیاسیون چنین چیزی بدون دخالت رهبری امكان پذیر است؟! قصد من از طرح این پرسش ها توجه دادن افكار عمومی به ویژه اصحاب تریبون و رسانه به پیامدهای چنین ظهارنظرهاست. امروز توجه به مبانی تحكیم ملی و انسجام اسلامی و كار آمدی دولت برای مقابله با توطئه های بیگانگان اولویت اول است و هرگونه مشكل آفرینی فرعی و عارضی و انحراف افكار عمومی به سوی آن بازی كردن در زمین دشمن است. و ما ارید الّا الاصلاح علیه توكلت و الیه انیب.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط