پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

کارشناس اقتصاد آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس
تاریخ : سه شنبه 03 بهمن 07:09 کد خبر : 8186

زیرساخت‌های بودجه‌ریزی عملیاتی در آموزش و پرورش فراهم نیست

برای اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی در وزارت آموزش و پرورش باید زیرساخت‌هایی فراهم باشد برای مثال ابتدا باید نظام حسابداری به‌صورت تعهدی باشد اما نظام حسابداری به‌صورت نقدی است.


 

یوسف نوری كارشناس اقتصاد آموزش و پرورش و رئیس اسبق مركز برنامه‌ریزی، منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در خصوص امكان بودجه‌ریزی عملیاتی برای وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: بودجه كشور ما سال‌ها به صورت افزایشی برنامه‌ریزی می‌شد اما از برنامه توسعه چهارم به بعد، بودجه‌ریزی عملیاتی تكلیف شد و در قانون ششم توسعه هم تكلیف است.

وی افزود: برای اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی در وزارت آموزش و پرورش باید زیرساخت‌هایی فراهم باشد برای مثال ابتدا باید نظام حسابداری به‌صورت تعهدی باشد در حالی كه نظام حسابداری ما در آموزش و پرورش به‌صورت نقدی است.

نوری اضافه كرد: زیرساخت دیگری كه باید برای بودجه‌ریزی عملیاتی مهیا باشد اما در آموزش و پرورش فعلاً فراهم نیست، داشتن برنامه‌ریزی دقیق و كامل هریك از مدارس به‌عنوان نهادهای اصلی آموزش است.

كارشناس اقتصاد آموزش و پرورش ادامه داد: در این برنامه‌ریزی باید هدف‌گذاری‌های كمی و كیفی مشخص شده باشد و تخصیص منابع یكساله دستگاه برای رسیدن به نتایج مشخص شده باشد.

وی تصریح كرد: به نظر می‌رسد با توجه به مسائل مطرح شده، زیرساخت‌های بودجه‌ریزی عملیاتی در آموزش و پرورش فراهم نیست زیرا از سویی نظام حسابداری ما نقدی است و از دیگر سو نیروی انسانی ما برای انجام این كار آماده نیست.

نوری بر ضرورت رسیدن به شرایطی برای اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی تأكید كرد و عنوان داشت:‌ اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی، سیستم را از توزیع رویه‌ای به عدالت توزیعی می‌رساند بنابراین اگر معلمی بهتر تدریس كند یا مدرسه‌ای برنامه‌های بهتری اجرا كند حقوق و بودجه بیشتری می‌گیرد لذا برای بالا بردن بهره‌وری و كارایی سازمان‌ها، حتی اگر یك درصد بودجه هم به صورت عملیاتی باشد، زمینه‌ساز موفقیت و بهره‌وری خواهد شد.

كارشناس اقتصاد آموزش و پرورش، با بیان اینكه اختصاصی شدن بودجه آموزش و پرورش ایده جدیدی نیست، گفت: پیش از این در دهه هفتاد و هشتاد بودجه آموزش و پرورش اختصاصی بود اما در دهه نود این روش تغییر پیدا كرد و آموزش و پرورش را دچار مشكل كرد بنابراین دوباره تصمیم بر اختصاصی شدن بودجه آموزش و پرورش گرفته شده است.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.