پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : شنبه 30 دي 20:40 کد خبر : 8180

سه تفاوت عجیب گزارش کمیسیون تلفیق بودجه 97 با اظهارات سخنگوی کمیسیون!!

/ افزایش قیمت حامل‌های انرژی ممنوع نیست!


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ساعاتی قبل، گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 97 منتشر شد. این گزارش مبنای بررسی لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی مجلس خواهد بود و این كار مطابق با اعلام خبرگزاری رسمی مجلس، از یكشنبه هفته بعد آغاز می‌شود.

تامل در جزئیات گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 97 نشان می‌دهد كه گزارش مذكور، تفاوت‌های عجیب و قابل تاملی با مصوبات این كمیسیون داشته است كه به صورت مستمر توسط علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی این كمیسیون یا برخی از اعضای آن در طول دوره بررسی بودجه در كمیسیون اعلام  می‌شد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

1- اواسط دو هفته قبل، كمیسیون تلفیق مجلس با اصلاح بند «ه» تبصره 5 لایحه بودجه 97، به دولت اجازه داد تا اسناد خزانه‌داری اسلامی را با حفظ قدرت خرید و با سررسید سه ساله را صادر و به طلبكاران تا سقف 15 هزار میلیارد تومان واگذار كند. سقف پیشنهادی دولت برای انتشار این اسناد در قالب بند مذكور، 9 هزار و 500 میلیارد تومان بود. مطابق با اظهاراترسول خضری، عضو كمیسیون تلفیق مجلس، افزایش سقف انتشار اسناد خزانه داری اسلامی از 9500 به 15000 میلیارد تومان در این كمیسیون براساس پیشنهاد كمیسیون بهداشت و درمان مجلس صورت گرفت و مقرر شد 60 درصد این اسناد معادل 9 هزار میلیارد تومان به سازمان بیمه سلامت اختصاص پیدا كند تا مشكل كسری بودجه این سازمان برطرف شود.

با این وجود، در متن این بند در گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 97، سهم سازمان بیمه سلامت از اوراق خزانه اسلامی، 7 هزار و 500 میلیارد تومان ذكر شده است.

2- ابتدای هفته گذشته، كمیسیون تلفیق مجلس با اصلاح بند «الف» تبصره 12 لایحه بودجه 97، مصوب كرد كه حقوق كاركنانی كه امسال كمتر از  5 میلیون تومان بوده است، به صورت پلكانی نزولی به میزان 10 تا 18 درصد افزایش یابد (درصد افزایش حقوق كاركنانی كه حقوق آنها به رقم 5 میلیون تومان در ماه نزدیكتر است، كمتر خواهد بود و برعكس). با توجه به حساسیت موضوع برای مردم، جزئیات این مصوبه بارها توسط علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی كمیسیون تلفیق مجلس اعلام شد. به عنوان مثال، مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ 23 دی ماه و نشست خبری 24 دی ماه. با این وجود، در متن جزء 2 این بند در گزارش نهایی كمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 97، میزان حداكثر افزایش حقوق كارمندان در سال آینده، 20 درصد ذكر شده است.

3- سخنگوی كمیسیون تلفیق مجلس و برخی از اعضای این كمیسیون بارها مطرح كردند، قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال آینده گران نخواهد شد. با این وجود، هیچ مصوبه‌ای مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت این حامل‌ها در گزارش كمیسیون تلفیق مجلس درباره لایحه بودجه 97 وجود ندارد. گفتنی است حذف درآمد 17 هزار و 400 میلیارد تومانی پیش بینی شده برای اشتغال در تبصره 18 این لایحه توسط كمیسیون تلفیق، به معنای منع قانونی دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده نیست.

انتهای پیام/
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط