پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

حجت الاسلام دکتر ذوعلم:
تاریخ : سه شنبه 19 دي 13:53 کد خبر : 8172

نظارت بر محتوای دوره پیش‌دبستانی ضعیف است!

پیش‌دبستانی بدون توجه به رویکرد تربیتی رواج یافته است


حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینكه دوره پیش‌دبستانی زمان پایه‌گذاری ورود به نظام رسمی آموزش و پرورش كشور است، اظهار داشت: دوره پیش‌دبستانی حلقه وصل میان خانواده و آغاز دوره رسمی آموزش است و روش‌ها و رویكردهایی كه در آموزش پیش‌دبستان اتخاذ می‌شود، اهمیت بسیاری دارد و از این جهت سند تحول بنیادین نسبت به این دوره اتخاذ موضع كرده است و ساحت‌های مذكور در این سند در برنامه درسی پیش‌دبستان هم باید اجرا شود. 

وی افزود: دوره پیش‌دبستان، یك دوره اجباری نیست؛ از آن جهت مانعی برای ثبت‌نام در پایه اول برای نوآموزانی كه این را دوره نگذرانده باشند، وجود ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم اضافه كرد: برخی كودكان كه آموزش‌های لازم را از والدین خود دریافت می‌كنند، الزام تربیتی برای حضور در دوره پیش‌دبستانی ندارند اما برای نوآموزانی كه در مناطق محروم و دوزبانه هستند و بدون دوره پیش‌دبستان ورود به دبستان برای آنها سخت خواهد شد، ضروری است دولت تسهیلات لازم را برای حضور در دوره پیش‌دبستانی فراهم كند. 

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح كرد: در حال حاضر نظارت، هدایت و پشتیبانی لازم بر محتوای دوره پیش‌دبستان ضعیف است و تنها در مرحله صدور مجوز، نظارت اجمالی توسط آموزش و پرورش صورت می‌گیرد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم ادامه داد: دوره پیش‌دبستانی باید به صورت هدفدار و تأثیرگذار اجرا شود اما در حال حاضر آموزش و پرورش امكانات و اعتبارات لازم برای حمایت از دوره پیش‌دبستانی را ندارد. 

وی با بیان اینكه دوره پیش‌دبستانی بدون توجه به نگاه و رویكرد تربیتی رواج پیدا كرده است، گفت: آموزش‌های دوره پیش‌دبستان باید به صورت نیمه تكمیلی باشد اما متأسفانه در برخی مراكز پیش‌دبستانی هم‌زمان آموزش زبان‌های انگلیسی، فرانسه و عربی وجود دارد كه این اقدام صرفاً جنبه ویترینی داشته و به ضرر نوآموز است. 

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان داشت: مراكز پیش‌دبستانی باید سازوكار و برنامه‌ریزی مشخص و علمی برای فعالیت خود داشته باشند؛ حتی زمانی شورای عالی آموزش و پرورش برنامه درسی پیش‌دبستان را تصویب كرد، اما از آنجا كه در مرحله نظارت و صدور مجوز مراكز پیش‌دبستان، آموزش و پرورش اختیارات ناچیزی داشت، این برنامه اجرا نشد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین ذوعلم با بیان اینكه بین سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش توافق و همكاری جدی برای اداره مراكز پیش‌دبستانی وجود ندارد، خاطرنشان كرد: دوره پیش‌دبستانی بسیار مهم است، اما شاید از آن جهت كه گستره فعالیت‌های آموزش و پرورش گسترده است، این وزارتخانه برای سرمایه‌گذاری در این دوره، چندان مایل نیست.

وی عنوان كرد: آموزش مربیان دوره پیش‌دبستانی باید تحت نظارت، برنامه‌ریزی و سامانه مشخصی باشد اما متأسفانه این مهم نادیده گرفته شده و بدون در نظر گرفتن اهمیت این دوره، با این مسئله بسیار ضعیف برخورد شده است.

انتهای پیام/
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.