پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

دسیسه است
تاریخ : شنبه 02 دي 19:48 کد خبر : 8153

توهم توطئه با تحقیر پشیمان‌ها

«دسیسه است» این گزاره، واکنش رییس دولت اصلاحات و اصلی‌ترین حامی دولت یازدهم و دوازدهم به موج فزاینده انتقادات جامعه پیرامون عملکرد نامناسب یاران پاستورنشین وی بود. او در اقدامی عجیب انتقادات همه جانبه مردم را فرایند تصمیم گیری پشت درهای بسته تلقی کرد.


اصلاح طلبان گام اول انتقادات «سیاسی» از اهالی پاستور را از اولین روزهای كامیابی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم آغاز كردند و اوج این روند فاصله گیری مبتنی بر مطالبات سیاسی در چینش كابینه رونمایی شد. آنان معتقد بودند كه حجت الاسلام حسن روحانی در كسوت ریاست جمهوری، پیمانها و وعده‌های انتخاباتی را فراموش كرده و حتی روند نزدیكی به اصول گرایان برای ریل گذاری نسبت به اقدام مشترك در سكان دار 1400 پاستور را آغاز كرده است. در همان مقطع زمانی تاجزاده تهدیدگر همیشگی اصلاحات اظهار داشت: « معتقدم روحانی باهوش‌تر از آن است كه بخواهد به سمت راست بچرخد؛ چرا كه می‌داند در صورت گردش به راست، چیزی به‌دست نمی‌آورد و صرفاً پشتوانه عظیم مردمی‌اش را از دست خواهد داد و روحانی باید مراقب این مساله باشد.»

حفاظت از اسحاق جهانگیری
هراس از چرخش به راست روحانی، چینش كابینه ناوابسته به اصلاحات و عملكرد نامناسب اقتصادی دولت شرایط را برای آغاز روند فاصله گیری نامزد پوششی اردیبهشت 96 فراهم ساخت. اولین بهانه با عدم نقش‌آفرینی معاون اول دولت دوازدهم در چینش دولت شكل گرفت. انزواخواهی اسحاق جهانگیری منجر به ارتقای جایگاه محمود واعظی در روند تصمیم سازی نهاد ریاست جمهوری شد.  اصلاح طلبان فقدان اثرگذاری نماینده اصلاحات در مناسبات حاكم در مجموعه دولت را «حراج» سرمایه اجتماعی دولت تلقی كردند و حمیدرضا جلایی پور خواهان واكنش جدی شد و اظهار داشت:«آقایان واعظی، نهاوندیان، ابوطالبی و آشنا افراد محترمی هستند. خیلی هم برای دولت آقای روحانی مغتنم هستند. ولی هیچ‌كدام یك دهم كار و نقش كلیدی‌ای كه آقای جهانگیری می‌تواند بازی كند، بازی نمی‌كنند. اینها چیزهایی است كه باید به آن توجه كرد و نباید ساده از آن گذشت.»
اسحاق جهانگیری به مثابه نامزد مورد اجماع اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری آتی، باید گزاره‌های نارضایتی در طراحی چشم انداز اصلاحات انجام دهد؛ او با وجود حضور 20 ساله در دولت‌های پیشین نسبت به مدیران بی انگیزه گلایه كرد! در همین راستا اسحاق جهانگیری اظهار داشت: « متأسفانه برخی مدیران بی انگیزه آویزان كشور شده‌اند كه نه تنها خود شجاعت كنار رفتن ندارند بلكه كسی هم شجاعت كنار زدن آنها را ندارد و گویی این مدیران باید تا آخر روی جهیزیه جمهوری اسلامی بمانند.» با وجود گزاره‌های تند در بدنه اجتماعی اصلاحات این فاصله گیری با هشدار نسبت به اشتباهات تاریخی‌در دولت دوم اصلاحات، به صورت مدیریت شده در بدنه كنشگران سیاسی این جریان صورت گرفت.

توبه سیاسی سلبریتی ها
توبه سیاسی از رأی 29 اردیبهشت 1396 با كنشگران سیاسی اصلاحات آغاز شد. آنان عدم درك وضعیت جامعه را اصلی‌ترین ضعف ساختاری دولت روحانی دانستند. در همین راستا محمد تقی فاضل میبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: «روحانی انگیزه‌های خود را از دست داده است و از انتظاراتی كه در كارزار انتخاباتی برای مردم ایجاد كرد امروز تا حدودی فاصله گرفته است...اگر به پای درد دل مردم در كوچه و بازار بنشینیم درمی‌یابیم كه جامعه چندان از وضعیت اقتصادی رضایت خاطر ندارد. بنابراین اگر قرار بر این باشد كه روحانی در آینده به همین صورت حركت كند، مردم چندان از او راضی نخواهند بود.» اما جرقه اصلی آتش اعتراضات با توبه سیاسی چهره‌های مشهور غیرسیاسی حامی روحانی آغاز شد.چگونگی تخصیص بودجه 1397 بهانه دیگری برای آغاز انتقادات حامیان انتخاباتی حسن روحانی بود. هشتگ «پشیمان هستیم» طنین توبه سیاسی سلبریتی ها در فضای مجازی بود؛  مهدی فخیم زاده، نوید محمدزاده، مهدی پاكدل و  علی كریمی از چهره‌های مشهوری بودند كه طی روزهای گذشته از رأی خود به روحانی در انتخابات 29 اردیبهشت اعلام پشیمانی كردند و همراه و همگام با آنان بسیاری دیگر آرزو كردند، ای كاش هر چه زودتر 1400 فرا رسیده و وضعیت كنونی پایان یابد. این موج فزاینده اعتراضات حتی به بهارستان نیز كشیده شد و مصطفی كواكبیان عضو فراكسیون امید در نطق میان دستور خود در جلسه علنی گفت: «آقای رییس‌جمهور شما آیا در فضای مجازی هستید كه امروز چه ناسزاهایی به ما اصلاح‌طلبان به خاطر حمایت از شما سرداده می‌شود. چرا باید چنین باشد؟ چرا وعده‌هایی كه به مردم داده‌اید عمل نمی‌كنید؟ و اگر اصول گرایانی به اصطلاح نمی‌گذارند چرا به مردم گزارش نمی‌دهید؟» در این میان پاسخ پاستور تكرار گزاره «صدای شما را شنیدیم» بود و محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور و نفر دوم دولت دوازدهم اظهار داشت: «دولت همواره به نظرات مردم توجه كرده و هر جا دیده تصمیم گرفته شده دولت با عكس‌العمل اجتماعی مناسبی مواجه نشده، نظر نهایی خود را با خواست مردم تطبیق داده است. ما این انعطاف را خواهیم داشت كه اگر در تصمیمات دولت، فشاری به قشری از مردم بیاید آن را بازنگری كنیم.»

توهم توطئه با تحقیر پشیمان‌ها
اصلاح طلبان پس از ناكامی در مدیریت موج انتقادی در قبال دولت دوازدهم و انتقال مطالبات از فاز سیاسی به فاز اقتصادی دستور توقف را صادر كردند. اولین گام را با تحقیر افراد پشیمان آغاز كردند. عباس عبدی آنان را ناآگاه نسبت به سیاست معرفی كرد و در همین راستا نوشت: «كسانی كه می‌گویند از رأی خود پشیمان شده‌اند، بیش از آنكه بدذاتی یا ناتوانی رای‌گیرنده را اثبات كنند، كم‌اطلاعی و درك نادرست خود از سیاست را اثبات و اعلام كرده‌اند.» پس از آن رییس دولت اصلاحات دستور سكوت اجباری به منتقدان را داد. حجت الاسلام خاتمی،  آنان را بازیگران «دسیسه» طراحی شده در قبال دولت معرفی كرد و در همین راستا اظهار داشت: « ما نه تنها از حمایت و رأی به آقای روحانی پشیمان نیستیم كه همچنان قاطعانه از ایشان حمایت می‌كنیم و ایشان را موفق می‌دانیم و این موج تخریبی به وجود آمده را هدفمند و دسیسه‌ای برنامه‌ریزی شده برای مأیوس كردن مردم می‌دانیم.»
تئوری توطئه و دسیسه‌پنداری در كلام رییس دولت اصلاحات ماحصل برآیند دو سطح از تحلیل سیاست ایران است؛ 1. وی هرگونه مطالبه خواهی جامعه مبتنی بر فضای عملكردی دولت را هدایتگری از سوی قطب مخالف سیاسی می‌پندارد و جایگاه برای عقل سیاسی جامعه و انتقاد خواهی آنان با «دسیسه» نامیدن چنین اقدامات قائل نیست. 2. انتقاد به دولت را در انحصار كنشگران اصلاح طلب تلقی می‌كند و اگر محور انتقادات متناسب با اهداف سیاسی اصلاحات نباشد و مطالبات اقتصادی پررنگ شود، مسلماً ماهیت «توطئه» دارد.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط