پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : دوشنبه 27 آذر 15:30 کد خبر : 8146

برخی مقامات یا خودشان در قاچاق کالا سهم دارند یا فرزندانشان !!

چرا رئیس جمهوری در ستاد مبارزه با قاچاق کالا نماینده معرفی نکرده است


به گزارش شبكه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فارس، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در همایش تخصصی پلیس مبارزه با قاچاق كالا و ارز پلیس آگاهی استان های سراسر كشور كه صبح امروز برگزار شد، گفت: اهمیت اقتصاد برای هر كشور امری بدیهی است و قطعا داشتن اقتصادی پویا مولفه ها و آسیب هایی هم دارد.

وی افزود: سالهاست استكبار جهانی و در رأس آن آمریكا یكی از راه های مبارزه با كشور را مبارزه اقتصادی از طریق تحریم انتخاب كرده اند تا به اركان نظام آسیب جدی وارد كنند.

منتظری گفت: آنها دیدند جنگ نظامی فایده ای ندارد و گروه هایی مثل داعش علی رغم سه سال تلاش موفق نشدند و پوزه آنها به خاك مذلت كشیده شد. آنها وقتی از جنگ نظامی نتیجه نگرفتند به سراغ اقتصاد و فرهنگ ما آمدند.

دادستان كل كشور تصریح كرد: یكی از راه های ضربه زدن به كشور، آسیب زدن به پایه های اقتصاد مقاومتی و تعطیلی كارخانجات و كارگاه هایی كه برای مردم اشتغال زا است. غرب با برنامه ریزی حساب شده در كانون های فكر و اندیشه كار می كنند كه یكی از این اقدامات وارد كرد كردن قاچاق كالا است.

وی ادامه داد: ما همه كارها را متوجه دشمن نمی كنیم، آنها یك راه هایی را باز می كنند، نباید فراموش كنیم كه نفوذی های آنها در كشور هم برنامه ها را تسهیل می كنند، برخی هم ناخواسته با منفعت طلبی ها و سودجویی ها جاده صاف كن اهداف و برنامه های دشمن می شوند.

منتظری گفت: بحث مشكلات اقتصادی امروز در كشور ما یك امر پنهان و ناشناخته نیست، برخی به صراحت بیان می كنند، كسانی كه دست اندركار مسائل كشور هستند این موضوع را به صراحت می گویند.

وی افزود: در برخی جلسات كه شركت می كنیم شاهد این حقیقت تلخ هستیم و مبارزه با این مشكل راهكار دارد و هیچ مشكلی در نظام جمهوری اسلامی نیست كه حل نشود.

دادستان كل كشور گفت: مسأله مبارزه با قاچاق كالا و ارز را نباید كوچك بشماریم، قطعا ورود نیازمندی های مردم وقتی غیرقانونی صورت گیرد می تواند به اقتصاد و اشتغال و سلامت بازار و بخش اداری آسیب بزند و باید تمام تلاش خود را به كار ببریم كه این مشكل را به صفر یا به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: ما در امر مبارزه با قاچاق كالا و ارز با وجود تمام مراقبت هایی كه می شود شاهد ورود كالاهای قاچاق با حجم وسیع از مرزهای رسمی و غیررسمی كشور هستیم.

منتظری گفت: افزایش كشفیات كالای حاكی از چیست؟ اینكه نگذاشتیم كالاها وارد بازار شود یا اینكه به میزان افزایش كشف افزایش ورودی هم داشته ایم؟ این دقیقا مثل مواد مخدر است و به هیچ عنوان خوشایند نیست.

دادستان كل كشور خاطرنشان كرد: باید كاری كنیم كه مبارزه به نحوی صورت گیرد كه قاچاقچیان به خودشان اجازه تكرار حركت خود را ندهند، اگر اینگونه باشد می توانیم بگوییم موفق بوده ایم.

وی افزود: مساله مبارزه با قاچاق كالا و ارز شوخی بردار نیست و اگر تمام توان خود را در این عرصه به كار ببریم بزرگترین خدمت را به مردم كرده ایم و قطعا در این مسیر با كارشكنی هایی از سوی افرادی كه منافع اقتصادی شان به خطر می افتد، مواجه می شوید.

منتظری با بیان اینكه عناصر اصلی قاچاق كالا و ارز برای اینكه بتوانند به مقاصد شوم خود برسند دست به چه كارهایی كه نمیزنند گفت: از آلوده كردن مقامات تصمیم گیرنده، نفوذ در سیستم، تا پاشیدن دانه برای اینكه عناصر موثر در مبارزه با قاچاق را گرفتار كنند، پس برای مبارزه با این امر هم باید خود را آماده كنیم. من به واقعیت ناگواری كه در جامعه است اشاره می كنم.

وی تصریح كرد: ما در یك تحلیل و بررسی ببینیم چرا موضوعی را كه رهبری اكیدا روی آن دستور دادند و قوانین لازم را هم داریم، آمدند برای مبارزه با قاچاق مجموعه ای تحت عنوان ستاد مبارزه با قاچاق و دفتر و دستك هم برایش راه انداختند اما موفق نبود. چرا با این اوصاف باید شاهد ورود این حجم از قاچاق حتی از طریق گمركات رسمی باشیم.

دادستان كل كشور گفت: وقتی ما می بینیم برخی از مقامات و كسانی كه باید دلسوزانه در عرصه مبارزه با قاچاق فعال باشند خودشان یا به نحوی سهم دارند یا فرزندانشان یا كسانی كه به آنها وابسته هستند. آن وقت چطور انتظار داریم مبارزه به نتیجه برسد.

وقتی از یك مقام مسئول به صراحت می شنوم برخی دست اندركاران دولتی نمی خواهند مبارزه جدی با قاچاق بشود ، وقتی می بینیم ستاد میارزه به قاچاق كالا و ارز عملاً به تعطیلی كشیده شده چه می توان گفت؟

منتظری ادامه داد: مرزهای آبی و زمینی و هوایی هركدام به یك نوعی مشكل دارند، آیا اینها قابل كنترل و اصلاح نیست؟ بنده خودم رفتم و از نزدیك از بندر شهید رجایی دیدن كردم. نحوه ورود و كنترل و دستگاه های كنترل كننده را دیدم و جلساتی با مسئولان امر گذاشتیم، برگشتم تهران، ایام تعطیلات نوروز بود. سه روز بعدش رفتیم پیش رییس جمهور برای تبریك سال نو و گفتم كه بندر شهید رجایی را دیدم و در یك جمله بگویم كه از لحاظ كنترل و ورود كالای قاچاق تقریباً رهاست.

وی ادامه داد: من به صورت رندومی یك هفته را روزهایش را دیدم، بین ٢٥٠٠ تا ٣٠٠٠ هزار كانتینر جا به جا میشد.كلا دو دستگاه ایكس ری داشتند، گفتم این دو دستگاه چقدر كار می كند، گفتند از ٧ صبح تا ١٢ شب. حساب كردیم هر دستگاهی حداكثر ١٠ درصد كانتینرهایی كه خارج میشود را رصد می كند.

دادستان كل كشور گفت: یك آقایی چندی قبل در صدا و سیما گفت ما دستگاهی آوردیم و كه می تواند با سرعت كنترل كند، ما یك ماموریتی داشتیم به یكی از همكاران گفتیم برو این را بررسی كن ، رفت گفت تازه داشتند مقدمات نصب این دستگاه را انجام می دادند و گویا تازه یك هفته است كه راه اندازی شده است و این سهل انگاری ها و كم كاری ها را در امر مبارزه با قاچاق كالا داریم و یك دستگاه به تنهایی نمی تواند این كار را انجام دهد.

منتظری گفت: ما در دادستانی كل كشور به جد در خدمت مبارزه با امر قاچاق كالا هستیم و هر كمكی از ما بر بیاید در خدمت شما هستیم. قطعا وظیفه خود می دانیم در حیطه وظایف خود با جدیت در این زمینه فعالیت كنیم.

وی ادامه داد: در دادستانی دكتر خشنودی را مستقیم مامور كردم و از ایشان مسائل مبارزه با قاچاق را پیگیری كردم و ایشان وظیفه دارد در این مجموعه همكاری لازم را داشته باشد. ما به دادستان های سراسر كشور هم تاكید كردیم كه همكاری لازم را داشته باشند و امیدواریم دولتمردان هم ورود كنند.

دادستان كل كشور گفت: نه از باب گله از باب اینكه موجب توجه شود می گویم هنوز در ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز رییس جمهور نماینده خود را معرفی نكرده است. این نشان از چه دارد؟ آیا اهتمام لازم را ندارند یا آدم مناسب را؟

منتظری گفت: اگر كوتاهی و برخی ضعف ها را شاهد هستیم این ستاد باید پیگیر باشد و نواقص را برطرف كند. من یك بار دیگر هم گله كردم و عده ای از عرض من گلایه كردند. آیا من اشتباه می گویم؟ من نمی گویم تلاشی نیست اما آنچه كه می بینیم در بازار این همه كالای قاچاق است نشان دهنده چیست؟

وی افزود: ما یك گزارشی از یكی از استان ها داشتیم كه ١١٢٨ كانتینر كالای قاچاق كشف میشود، این ١١٢٨ كانتینر سوزن است كه بگذارند در قوطی كبریت؟ آیا عبور این ١١٢٨ كانتینر كار آسانی است؟ نیروی انتظامی عملكرد نه مطلوب اما قابل قبولی در بحث مبارزه با قاچاق كالا دارد اما این گره های دیگر در جاهای دیگری وجود دارد كه شناسایی كرده و اعلام هم كرده ایم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط