پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

معاون اسبق پشتیبانی آموزش و پرورش عنوان کرد:
تاریخ : دوشنبه 27 آذر 15:11 کد خبر : 8145

تبدیل وضعیت ساختمان‌های آموزش و پرورش در بودجه 97 و حراج مدارس خوب!!

اگر حقوق شاغلان وزارت آموزش و پرورش توسط متولی دیگری در دولت پرداخت شود و بودجه اختصاص یافته به آموزش و پرورش تنها برای اداره مسائل تعلیم و تربیتی در این وزارتخانه باشد، بسیاری از مشکلات بودجه‌ای آن کاهش یابد.


محمدرضا محدث خراسانی معاون اسبق پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، با بیان اینكه بودجه آموزش و پرورش در سال 97 نسبت به سال‌های گذشته به نسبت كل بودجه كاهش یافته است، اظهار داشت: در بخشی از لایحه بودجه امسال به آموزش و پرورش مجوزی داده شده است تا بر اساس آن ساختمان‌های مازاد تبدیل وضعیت و كاربری داده شوند؛ این اتفاق از سویی مزایایی دارد اما می‌تواند معایب خطرناك‌تری داشته باشد.

وی افزود: جنبه خطرناك این مجوز این است كه ممكن است برخی مدارس خوب و وسیع به حراج گذاشته شده یا واگذار شوند و ممكن است اماكن خوب به افراد خاصی داده شود؛ به عبارت دیگر احتمال سوءاستفاده از این مجوز بسیار زیاد است.

محدث با اشاره به استانی شدن بودجه 97، اضافه كرد: استانی شدن بودجه نیز مزایا و معایبی دارد؛ از سویی این اتفاق احتمال اعمال سلیقه در تخصیص بودجه را در هر استان افزایش می‌دهد كه معمولاً نقایص بودجه‌ای بیشتر دامان آموزش و پرورش را می‌گیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر اگر آیین‌نامه مشخصی برای تقسیم بودجه وجود داشته باشد، مسئولان استانی ممكن است برخی درآمدها را بیش از بودجه تعیین شده، به آموزش و پرورش اختصاص دهند كه البته در كلان كشور این اتفاق نمی‌افتد و برعكس كسری كه بیاید اول از آموزش و پرورش آغاز می‌شود.

معاون اسبق پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح كرد: مدیركل آموزش و پرورش نمی‌تواند مدافع خوب و توانمندی در استان برای دریافت بودجه و دفاع از آن باشد و به نظر می‌رسد خطرات این كار بر مزایای آن می‌چربد.

وی بیان داشت: احتمال كسری بودجه با مبلغ تعیین شده وجود دارد و تكه تكه و استانی كردن آن، درصد بروز مشكلات را افزایش می‌دهد.

محدث با بیان اینكه حدود 100 هزار میلیارد افزایش كل بودجه دولت به نسبت سال قبل است، گفت: در این میان افزایش بودجه آموزش و پرورش به نسبت سایر دستگاه‌ها ناموزون است و منبعی برای كاهش اختلاف حقوق شاغلان و بازنشستگان در وزارت آموزش و پرورش دیده نشده است.

معاون اسبق پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در خصوص ناعادلانه بودن حقوق بازنشستگان آموزش و پرورش بیان داشت: بسیاری از آشنایانی كه مدارك تحصیلی آنها پایین‌تر از بنده است اما از دستگاه‌هایی غیر از آموزش و پرورش بازنشسته شده‌اند 2 تا 2.5 برابر بنده حقوق می‌گیرند و باید برای این تبعیض‌های شكننده چاره‌ای اندیشید. 

وی ادامه داد: مشكل كسری بودجه آموزش و پرورش همواره به سرانه مدارس، پاداش بازنشستگان، شیر مدارس و پرداخت حق‌التدریس‌ها باز می‌گردد و كیفیت‌بخشی و تحول در آموزش و پرورش باز هم قربانی كمبود بودجه شده و به تأخیر می‌افتد.

محدث خاطرنشان كرد: به نظر می‌رسد اگر حقوق شاغلان وزارت آموزش و پرورش توسط متولی دیگری در دولت پرداخت شود و بودجه اختصاص یافته به آموزش و پرورش تنها برای اداره مسائل تعلیم و تربیتی در این وزارتخانه باشد، بسیاری از مشكلات بودجه‌ای آن كاهش یابد.

انتهای پیام/


کد خبرنگار : 23


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.