پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : یکشنبه 26 آذر 05:58 کد خبر : 8139

چرا لایحه بودجه ۹۷ بیکاری را افزایش خواهد داد؟


اعداد و ارقام لایحه بودجه ۹۷ حاكی از افزایش ۱۷ هزار میلیاردی سقف مالیات ها و كاهش چشمگیر بودجه عمرانی است كه یكی از تبعات آن می تواند افزایش بیكاری در كشور باشد.

 

به گزارش شبكه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از  مرصاد،  متاسفانه فرار مالیاتی از ترفندهای شایع میان كله گنده ها است كه با این كار روز به روز بر ثروت بادآورده آنان نیز افزوده می شود این در حالی است كه قشر در دسترس تر جامعه نظیر كارمندان و بازنشستگان دیوار كوتاه تری برای اخذ مالیات دارند. 

از سوی دیگر از آنجا كه افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه به معنی رشد نرخ مالیات كشور نیست باید تدابیری اندیشیده شده تا با به كارگیری سیستم های جامع از فرار مالیاتی جلوگیری شود و این موضوع به طور جدی در بودجه سال آینده مورد توجه قرار گیرد.

بودجه ۹۷ شكننده است/تشریح تبعات اخذ مالیات از سود سپرده ها

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینكه تنها ۱۵ درصد برای بودجه عمرانی در لایحه پیشنهادی دولت دیده شده است، گفت: اخذ مالیات از سود سپرده ها به فرار پول از شبكه بانكی منجر می شود. 

محمود بهمنی با اشاره به ارایه لایحه بودجه 97 كل كشور به مجلس، گفت: هزار و 100 هزار میلیارد تومان بودجه كل كشور است كه از این میزان حدود 800 هزار میلیارد تومان آن برای امور جاری در نظر گرفته شده است.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاكید بر اینكه در لایحه پیشنهادی دولت 15 الی16 درصد برای هزینه های عمرانی دیده شد است، افزود: بودجه پیشنهادی بسیار شكننده است از این رو دولت باید اعتبارات عمرانی كشور را افزایش دهد در غیر این صورت تبعات آن برای اقتصاد بسیار خواهد بود.

نماینده مردم ساوجبلاغ، طالقان و نظرآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینكه اگر دولت خواهان ایجاد اشتغال است باید طرح های نیمه تمام عمرانی را تكمیل كند، تصریح كرد: با افزایش هزینه های جاری سهم بودجه عمرانی كاهش می یابد از این رو دولت باید سهم اعتبارات جاری را در بودجه های سنواتی كم كند.

غالب درآمدهای كشور صرف هزینه های جاری می شود 

بهمنی ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از درآمدهای های كشور صرف هزینه های جاری می شود از این رو كشور باید از فربه بودن خود را برهاند.

وی با بیان اینكه هنوز حتی نیمی از بودجه عمرانی سال گذشته كشور در امور عمرانی محقق نشده است، تصریح كرد: اگر بودجه عمرانی تحقق نیابد همه طرح ها راكد شده و پیمانكارا و طلبكار با مشكلات عدیده ای مواجه می شوند كه در نتیجه آن باید منتظر كاهش اشتغال و تعدیل نیرو باشیم.

20 هزار نفر به جمعیت بیكار از ابتدای امسال افزوده شده است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اظهارات رئیس جمهور در خصوص ایجاد 955هزار شغل جدید و همچنین سخنان وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره ایجاد سالانه یك میلیون و 250 هزار شغل، افزود: با روند فعلی تحقق این میزان شغل ممكن نیست با توجه به اینكه از ابتدای سال جاری تاكنون حدود 20 هزار نفر نیز به جمعیت بیكارانمان افزوده شده است.

بهمنی گفت: دولت برای تحقق رشد 8 درصدی باید سازوكار لازم را ایجاد كرده و با جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی مشكلات اقتصادی را كاهش دهد.

وی با بیان اینكه بسیاری از سرمایه گذاران ما گرفتار نرخ های 24 درصد و بالاتر سیستم بانكی هستند، افزود: باید موانع پیش روی سرمایه گذاری برداشته شود تا بهبود اوضاع نمود پیدا كند.

خروج پول از شبكه بانكی نخستین پیامد اخذ مالیات از سود سپرده ها

بهمنی همچنین با اشاره به موضوع اخذ مالیات از سود سپرده های بانكی، گفت: اخذ مالیات از سود سپرده ها به خروج پول از سیستم بانكی منجر می شود.

رئیس كل سابق بانك مركزی با تاكید بر اینكه تفكر اخذ مالیات از سود سپرده های بانكی با هدف هدایت نقدینگی به سمت تولید اشتباه است، افزود: شاید ارقام و سپرده های درشت با اجرایی شدن این تصمیم به سمت تولید هدایت شوند اما ارقام خرد با این شیوه از سیستم بانكی خارج می شوند.

 عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با تاكید بر اینكه اجرایی شدن اخذ مالیات از سود سپرده های بانكی آن هم در حد خرد آن به مصلحت نیست، می گوید: با اجرایی شدن این تصمیم كاهش ارزش سپرده های مردم رخ می دهد.

افزایش درآمدهای مالیاتی بودجه به معنی رشد نرخ مالیات نیست 

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت:افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه به معنی رشد نرخ مالیات كشور نیست بلكه تلاش می شود با سیستم های جامع از فرار مالیاتی جلوگیری شود. 

محمدرضا پورابراهیمی داورانی ، درخصوص افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال 97 گفت:علی رغم شرایط ركودی در اقتصاد كشور، درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده روند رو به رشدی دارد اما این موضوع به معنی افزایش نرخ مالیات نیست.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد:بخشی از افزایش درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده، مربوط به مهار فرارهای مالیاتی است تا با انجام این مهم، درآمد حاصل شود.

وصول 5 هزار میلیارد تومان مالیات از فراركنندگان مالیاتی 

 پورابراهیمی داورانی افزود: سازمان مالیاتی در بررسی چند مورد پرونده مالیاتی در ماه های ابتدایی سال 96 و با بررسی تراكنش های بانكی،5هزار میلیارد تومان مالیات وصول كرده است كه عملا این میزان مالیات مربوط به اشخاصی است تاكنون یك ریال مالیات پرداخت نكرده اند. 
نماینده مردم كرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، افزود:روند شناسایی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی بصورت جدی آغاز شده و دولت قصد دارد انجام این مهم را در سال آینده ادامه دهد.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: پیش بینی می شود معادل 40 الی 50 درصد میزان مالیات قابل وصول مربوط به فرار مالیات در اقتصاد كشور بوده كه این موضوع بیانگر این است افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه به معنی رشد نرخ مالیات كشور نیست و به مفهوم افزایش فشار مالیاتی واحدهای اقتصادی و كارمندان نیست بلكه تلاش می شود با سیستم های جامع اقتصادی از فرار مالیاتی جلوگیری شود.

سقف مالیاتی ۱۷هزار میلیارد تومان افزایش یافته است

رییس كمیسیون ویژه تولید ملی مجلس گفت: سقف درآمدهای مالیاتی در بودجه سال ۹۷ به ۱۳۱هزار میلیارد تومان افزایش یافته كه حدود ۱۷هزار میلیارد تومان به این سقف مالیاتی افزوده شده است. 

حمیدرضا فولادگر، با اشاره به ارائه لایحه بودجه سال 97 به مجلس، گفت:سقف درآمدهای مالیاتی در بودجه سال 97 بالا برده شده و به 131هزار میلیارد تومان افزایش یافته است كه دولت نسبت به سال گذشته حدود 17هزار میلیارد تومان به این سقف مالیاتی اضافه كرده است.

رییس كمیسیون ویژه تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی، افزود: اگر به صورت كلی به این موضوع نگاه شود كه بتوان درآمدهای مالیاتی را جایگزین درآمدهای نفتی و نفت خام كرد، خوب است، اما این اتفاق باید به شرطی رخ دهد كه از ركود خارج شویم و درآمدی ایجاد شود كه بتوان مالیات آن را گرفت.

 تحقق درآمدهای مالیاتی در دو سال گذشته به 80 درصد كاهش یافته است

وی با بیان اینكه در دو سال گذشته كه سقف درآمدهای مالیاتی بالا برده شده تحقق آن كاهش یافته است، ادامه داد: در دو سال اخیر حدود 80 درصد تحقق مالیاتی داشتیم، در حالی كه در سال های پیش از این تا 97 درصد تحقق مالیاتی وجود داشته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینكه این سقف كه بالا برده شده به شرطی قابل تحقق است كه ركود حل و شرایط رونقی حاكم شود، یادآور شد: اگر می خواهیم خام فروشی نفت نداشته باشیم و به جای آن به درآمدهای مالیاتی اضافه می كنیم، سرمایه گذاری در حوزه نفت باید افزایش یابد و زنجیره ارزش افزوده تكمیل شود.

انتهای پیام/

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط