پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : شنبه 25 آذر 13:30 کد خبر : 8136

وزیر آموزش و پرورش:مشارکت خیران نباید سبب کم رنگ شدن وظیفه دولت به آموزش و پرورش شود

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مشارکت خیرین و دیگر افراد نباید باعث کم رنگ شدن وظیفه دولت در کمک به و پرورش شود گفت:هزینه آموزش بر عهده دولت است ولی به دنبال این هستیم برنامه هایی در سطوح مختلف آموزش و پرورآموزش ش اجرا کنیم که مردم بیش از گذشته مشارکت داشته باشند.


سیدمحمد بطحایی روز جمعه در آیین بهره برداری از پنج طرح آموزشی در دزفول در مدرسه طیبه این شهر، بر ضرورت مشاركت خیران در كمك به آموزش و پرورش تاكید كرد و افزود: هیچ سازمانی نباید مانع مشاركت خیران در آموزش و پرورش باشد.
وی ادامه داد: هر عاملی كه مانع استقبال خیران از مدرسه سازی شود اعم از بخش اداری ، شهرداری،استانداری و نهادهای محلی باید برطرف شوند تا فضا برای مشاركت بیشتر خیران مهیا شود.
وی بیان داشت:همه در نظام آموزش و پرورش چه افرادی كه به صورت رسمی در این مجموعه فعالند و چه خیران در این ارگان تاثیر گذار بوده و همه در تلاش هستند تا نظام آموزشی مطلوب و با كیفیت داشته باشیم و دانش آموزانی راستگو ،صادق،ظلم ستیز و با فرهنگ غنی ایرانی تربیت شوند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تا حدودی مسیر را روشن كرده افزود:برخی موانع سنتی اجازه عبور از موانع پیش روی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را نمی دهند.
وی گفت: اگر روش گذشته را در آموزش و پرورش دنبال كنیم به طور قطع به نتیجه نخواهیم رسید زیرا طرح های گذشته ازسوی پیشینیان اجرا شده و نتیجه بخش نبوده لذا باید به فكر كیفیت بخشی
به نظام آموزش و پرورش باشیم و تلاش كنیم مهارت های اجتماعی را به دانش آموز القا كنیم.
وزیر آموزش و پرورش افزود:باید تلاش كرد دانش آموزان به گونه ای در نظام آموزش و پرورش تربیت شوند كه صبور بوده و تحمل انتقاد پذیری را داشته باشند تا در آینده بتوانند در سختی ها بهترین تصمیم را برای خود بگیرند.
بطحایی گفت:متاسفانه به جای اینكه در آموزش و پرورش به فكر نهادینه كردن مهارت های اجتماعی باشیم هنوز گرفتار مشكلاتی چون پرداخت قبض آب و برق ، نبود مدارس شبانه روزی به عنوان عامل ترك تحصیل دانش آموزان هستیم.
وی ادامه داد:اینكه هزینه رفت وآمد باعث ترك تحصیل یك دانش آموز شده و یا اینكه خانواده یك دانش آموز توان پرداخت هزینه كرایه ماشین برای رفت و آمد را ندارند برای آموزش و پرورش غم انگیز است و اگر اكنون در صدد تحول در آموزش و پرورش نباشیم چهار سال دیگر با حضور وزیری دیگر باز هم همین مشكلات را خواهیم داشت.
وی گفت:در آموزش و پرورش به دنبال این هستیم كه راهی جدید برای اداره و مدیریت آموزش و پرورش پیدا كنیم و برای پیدا كردن این راه مشاركت مردم و همكاران فرهنگی ضروری است.
وزیر آموزش و پرورش یك میلیون و 700 هزار نفر نیروی فرهنگی شاغل و بازنشسته را پشتوانه ارزشمندی از مهارت ها و دانش فرهنگی برشمرد و كه باید از آنها بهره گرفت.
بطحایی بیان داشت:به پشتوانه تمدن غنی كه داریم می توانیم راه های جدیدی برای مشاركت بیشتر مردم در آموزش و پرورش پیدا كنیم تا آموزش و پرورش برخورداری داشته باشیم.
وی گفت:در سال آینده بودجه آموزش و پرورش به صورت استانی و در شورای برنامه ریزی استان ها به ریاست استانداران توزیع می شود كه امكان ابتكار و خلاقیت در آن وجود دارد.
وزیر آموزش و پرورش همچنین در خصوص انتصابات در آموزش و پرورش گفت:در فروردین ماه 97 هر مدرسه كه نیاز به مدیریت داشته باشد همه معلمان واجد شرایط می توانند برای مدیریت آن مدرسه نامزد شوند و با این طرح افراد تعلق خاطر بیشتری به مسایل آموزش و پرورش خواهند داشت.
وی اضافه كرد:نباید فقط دولت دغدغه آموزش و پرورش را داشته باشد خود مردم هم باید به صورت مستقیم در مسایل و مشكلات آموزش و پرورش سهیم شده و مشاركت داشته باشند.
بطحایی در ادامه با بیان اینكه اگر در پی دست یابی به جامعه ای آرام و بانشاط هستیم راهی جز پرداختن به آموزش و پرورش و مدرسه سازی نیست افزود:با ساخت هر مدرسه در كشور ، كلانتری ها و دادگستری خلوت تر می شوند و كار و تلاش در جامعه بیشتر می شود.
وی به ایثار و مقاومت مردم دزفول در دوران دفاع مقدس اشاره كرد و گفت:تلاشی كه خیرین برای برپایی فضاهای آموزشی در كشور می كند از این نظر حایز اهمیت است كه كارشان تمدن ساز انقلاب اسلامی است.

** نیروهای حق التدریس دزفول خواستار تغییر وضعیت شدند
تعدادی از نیروهای حق التدریس و سوادآموزان نهضت سوادآموزی دزفول در دیدار چهره به چهره با وزیر آموزش و پرورش خواستار بررسی وضعیت شغلی و تغییر وضعیت شدند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین به وجود 105 هزار مدرسه در كشور اشاره كرد وگفت:استخدام نیروهای حق التدریس و نهضتی ها در حیطه اختیار وزیر به تنهایی نیست و آموزش و پرورش به اندازه نیاز مجاز به كارگیری نیروی انسانی است.
بطحایی افزود:البته هنگام به كار گیری نیروها از افراد با تجربه حق التدریس و نهضتی كه با فضای آموزشی آشنایی كامل دارند استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینكه این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مطرح است گفت:انتخاب نیروی انسانی باید با رعایت شایستگی و صلاحیت افراد همراه باشد ولی این به منزله ناامیدی و یا نبود امنیت شغلی این افراد نیست زیرا در پنج یا 6 سال آینده به شدت با نیروی انسانی نیازمندیم كه در انتخاب نیروهای حق التدریس و نهضتی در اولویت هستند.
وزیر آموزش و پرورش همچنین در بخش دیگری از سخنان خود اظهار كرد: تلاش می شود حق الزحمه امتحانات به فرهنگیان بزودی پرداخت شود.
در این آیین پنج طرح آموزشی با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح و ساخت 2 واحد آموزشی در روستاهای گاومیش آباد و اسلام آباد دزفول با مشاركت بنیاد بركت آغاز شد. 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.