پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : یکشنبه 19 آذر 23:28 کد خبر : 8125

بازداشت 42 متهم در پرونده بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان!!

اولاً فهرست مذکور مشتمل بر اسامی 31 نفر است؛ ثانیاً 10 نفر از این افراد و متهمان مرتبط با پرونده بانک سرمایه در بازداشت به سر می‌برند!!


بیستمین جلسه شورای معاونان دادسرای تهران با حضور معاونان و سرپرستان نواحی دادسرای تهران، سرپرستان دوایر نظارت و دادیاران تحقیق ناحیه 4 دادسرا، به ریاست دكتر جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، جعفری دولت‌آبادی با اشاره به اظهار نظر یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون معوقات بانكی، اظهار داشت: عده‌ای گفته‌اند در دوران احمدی نژاد فهرستی از بدهكاران بانكی به قوه قضاییه ارائه شد كه تاكنون اقدام نشده است. همچنین نماینده دیگری به تعبیر خود افشاگری نموده و اسامی 20 نفر از بدهكاران بانكی را اعلام كرده كه بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته است.

دادستان تهران در خصوص فهرست ارسالی به قوه قضاییه اعلام داشت: اولاً فهرست اولیه كه در رسانه‌ها به آن اشاره شد، متضمن پرونده‌های كیفری، ثبتی و حقوقی بوده و شمار كمی از این فهرست مربوط به پرونده‌های كیفری است.

وی افزود: بانك‌ها به چند طریق می‌توانند معوقات بانكی را مطالبه و پیگیری نمایند. روال معمول مطالبه، از طریق دوایر اجرای ثبت اسناد رسمی است كه اصولاً ارتباطی با مراجع قضایی پیدا نمی‌كند. طریق دیگر برای مطالبه از سوی بانك‌ها، تقدیم دادخواست است كه در محاكم حقوقی رسیدگی و اتخاذ تصمیم می‌شود. هم‌چنین دادخواست‌های ورشكستگی در این محاكم رسیدگی می‌شود كه ارتباطی به دادسرا ندارد.

جعفری دولت‌آبادی در خصوص پرونده‌های مرتبط با دادسرای تهران در رابطه با معوقات بانكی ضمن تشكر از همكاری‌های بانك مركزی در اصلاح فهرست بدهكاران بانكی به ویژه از سال 1392 به بعد اظهار داشت: در فهرست اولیه حداكثر ده پرونده مربوط به دادسرای تهران بود كه در یكی از جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی مقرر شد كارگروه متشكل از اعضای نمایندگان تمام دستگاه‌های عضو برای بررسی و پیگیری این معوقات تشكیل شود و از اقدامات این كارگروه، بازبینی و تصفیه فهرست بدهكاران كلان بانكی است كه پس از پیگیری‌های فراوان و طبق درخواست دادستانی تهران، اخیراً یك فهرست پنجاه نفری توسط بانك مركزی به دادسرای تهران ارسال شده و این دادستانی موضوع را به دادسرای پولی - بانكی ارجاع كرده است كه حسب بررسی‌های انجام شده پنجاه فقره پرونده در دادسراهای رسیدگی به جرایم اقتصادی و پولی – بانكی تحت رسیدگی است كه برخی پرونده‌ها منجر به صدور حكم شده؛ برخی در محاكم كیفری تحت رسیدگی است و تعدادی نیز در مرحله تحقیقات است.

پیگیری معوقات بانكی الزاماً وظیفه ذاتی دادستانی نیست

دادستان تهران با تصریح به این كه پیگیری معوقات بانكی الزاماً وظیفه ذاتی دادستانی نیست و مانند آنچه در حوزه آسیب‌های اجتماعی ادعا می‌شود، قوه قضاییه را مسوول كاستی‌ها ندانیم؛ چرا كه صرف معوق ماندن تسهیلات كلان جرم محسوب نمی‌شود بلكه وظیفه دادسرا مقابله با جرایم بانكی است از جمله معوقاتی كه با مستندات و مدارك غیرواقعی، تاسیس شركت‌های صوری و یا از طریق رانت‌خواری اخذ شود.

فهرست 31 نفره از بدهكاران بانك سرمایه با بدهی 8 هزار میلیارد تومان

وی در رد برخی ادعاها مبنی بر كم كاری قوه قضاییه در بحث معوقات بانكی، با اشاره به پرونده بانك سرمایه اظهار داشت: در این پرونده كه نماد فساد اقتصادی است، پیگیری‌های زیادی انجام شده است. بانك سرمایه در آبان ماه سال 1395 فهرست 31 نفره از بدهكاران خود را به دادستانی تهران اعلام نمود كه در حال حاضر 10 نفر از افراد مرتبط با بدهكاران این بانك در بازداشت به سر می‌برند كه مجموع بدهی سی و یك نفر، 8 هزار میلیارد تومان است. برخی از این افراد كه به لحاظ منع قانونی از ارائه مشخصات آن‌ها معذوریم، طبق تصمیم دادگاه آزاد شدند كه با اعتراض دادستانی و پذیرش آن در محكمه، مجدداً بازداشت شدند، لذا این ادعا كه دستگاه قضایی اقدامی نكرده، دور از انصاف است.

بازداشت 42 نفر متهم در پرونده بانك سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان

دكتر جعفری دولت‌آبادی در توضیح پیرامون آخرین وضعیت پرونده بانك سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان، تعداد متهمانی كه مورد تحقیق قرار گرفته‌اند را 80 نفر و تعداد افراد بازداشتی را 42 نفر اعلام نمود كه تعدادی از آن‌ها با تودیع وثیقه آزاد شده‌اند.

وی افزود: در حال حاضر 10 نفر در رابطه با معوقات و تسهیلات كلان بانك سرمایه در بازداشت به سر می‌برند و تاكنون هزار میلیارد تومان از 8 هزار میلیارد معوقات بانك سرمایه وصول شده است.

مدیران بانك سرمایه همكاری لازم را با دادستانی ندارند

جعفری دولت‌آبادی در بی مبنا خواندن اظهارات عده‌ای پیرامون پرونده بانك سرمایه و فهرست 20 نفره متهمان این پرونده افزود: اولاً فهرست مذكور مشتمل بر اسامی 31 نفر است؛ ثانیاً 10 نفر از این افراد و متهمان مرتبط با پرونده بانك سرمایه در بازداشت به سر می‌برند و ثالثاً طی چند سال اخیر چندین بار مدیران بانك سرمایه عوض شده‌اند و مدیران این بانك هنوز هم همكاری لازم را در این زمینه با دادستانی ندارند و تاكنون دو بار با بدهكاران بانك سرمایه جلسه تشكیل شد و تاكید گردیده در صورت عدم پرداخت بدهی‌ها، بانك مكلف به اقدام از طریق مجاری ذی‌ربط خواهد بود.

یكی از بدهكاران بانك سرمایه، خود مدیرعامل یك بانك خصوصی است

دادستان تهران با اعلام این كه یكی از بدهكاران بانكی كه نام وی در فهرست بانك سرمایه درج شده، خود مدیرعامل یك بانك خصوصی است، گفت: با توجه به این سمت، ادعای وی دائر بر عدم علم و آگاهی قابل پذیرش نیست و البته این فرد مدعی است به بانك سرمایه بدهكار نمی‌باشد.

جعفری دولت‌آبادی با اعلام این‌كه بانك‌ها در مطالبه و وصول معوقات باید نقش جدی‌تر ایفا كنند و از طریق فروش وثیقه‌ها و تقدیم دادخواست به محاكم حقوقی اقدام نمایند، افزود: متاسفانه راهكارهای اساسی رها شده و صرفاً به قوه قضاییه هجمه آورده‌اند كه در مورد بدهكاران كلان بانكی و مجازات آن‌ها چه كرده است. در حالی كه باید پرسید بانك‌ها در مقابله با بدهكاران بانكی و افزایش معوقات بانكی چه كرده‌اند؟ چرا هر سال شمار بدهكاران و میزان معوقات افزایش می‌یابد؟ چرا اقدامی در جهت وصول بدهی‌ها از طریق فروش وثایق یا تقدیم دادخواست به محاكم حقوقی به عمل نمی‌آید؟

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط